Opinia na temat książki Wojna światopoglądów Czy naukowcy mają duszę?

@zooba @zooba · 2019-11-26 23:08:03
Przeczytane 2018 Audiobooki Inspiracje/idee
Książka ta to dwugłos naukowca Leonarda Młodinowa (fizyka popularyzatora nauki piszącego m.in. ze Stevenem Hawkingiem) oraz duchowego nauczyciela Deepaka Chopry na takie tematy jak powstanie Wszechświata, naturę czasu, świadomości, ewolucji i tym podobnych zagadnień, które często stają się kością niezgody pomiędzy wyznawcami religii a racjonalistami przekonanymi o tym, że powyższe na pytania da się odpowiedzieć przy użyciu narzędzi i metod naukowych bez uciekania się do odwołań do bytów spoza świata materii.

Dla ścisłości muszę napisać, że polskie tłumaczenie tytułu zniekształca go i powinno brzmieć: Wojna światopoglądów. Nauka kontra duchowość. Pytanie o duszę naukowców jest słabe.

Interesowało mnie co powie Deepak Chopra, jakich argumentów użyje by przekonać czytelników o istnieniu wszechogarniającej świadomości (bo o bogu osobowym nie ma mowy), kosmicznego bytu stwarzającego wszystko i nadającego światu cel i znaczenie. Chopra uzywa mnóstwa terminów naukowych w całkiem dowolnych znaczeniach - wszystko u niego jest kwantowe a świadomość występuje na poziomie atomów. Są to słowa z zakresu twardej nauki wplecione w narrację new-age'ową, żadnych konkretów, uogólnienia, dowody prowadzone w sposób urągający logice. Naprawdę trudno uznać atom żelaza, który znajduje się w czerwonej krwince w krwiobiegu człowieka za część świadomości Wszechświata. Albo przejąć się pytaniem gdzie ma miejsce zachód słońca, który widzimy oczami wyobraźni? Oczywiście, że w przestrzeni mentalnej, która na pewno nie jest wytworem mózgu.

Przyznać muszę, że słabo wypadł Młodinow w rozdziale o mierzeniu czasu. Wiem, że miał na myśli fizyczne pomiary ale wypadło to wyjątkowo blado w kontraście z Choprą, który zajął się subiektywnym odczuwaniem upływ czasu.

Debatę tę uważam za bardzo ciekawą, rzeczową i pozbawioną złośliwości. To po prostu pokazanie dwóch światopoglądów, swego rodzaju protokół rozbieżności. Dla czytelnika z kolei jest to przyczynek do zastanowienia się, który światopogląd jest mi bliższy i dlaczego. Bardzo ciekawe, polecam.

P.S. O ile Młodinow czyta książkę w przyjemny dla ucha sposób Chopra ma silny akcent i czasami trudno było go zrozumieć. Usypiał mnie jego monotonny głos, więc może lepiej przeczytać tę pozycję tradycyjnie oczami.
Ocena:
Data przeczytania: 2018-09-09
Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Wojna światopoglądów Czy naukowcy mają duszę?
Wojna światopoglądów Czy naukowcy mają duszę?
Deepak Chopra, Leonard Mlodinow
8/10

Co było pierwsze, nauka czy religia? Nauka pozwoliła nam odkryć tysiące tajemnic natury, opanować jej siły i opracować nowe technologie, które zmieniają nasze życie. Duchowość nie próbuje dokonywać zm...

Komentarze

Pozostałe opinie

"Wojna światopoglądów" zbudowana jest na zasadzie konfrontacyjnych esejów dwóch adwersarzy. Deepak Chopra reprezentuje pogląd mistyczno-naukowy, zaś Leonard Młodinow racjonalno-naukowy. Obaj pochylają...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl