Wojna światopoglądów Czy naukowcy mają duszę?

Deepak Chopra, Leonard Mlodinow
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Wojna światopoglądów Czy naukowcy mają duszę?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Co było pierwsze, nauka czy religia? Nauka pozwoliła nam odkryć tysiące tajemnic natury, opanować jej siły i opracować nowe technologie, które zmieniają nasze życie. Duchowość nie próbuje dokonywać zmian, koncentruje się natomiast na tym, co niewidoczne — na poszukiwaniu sensu istnienia i naszego miejsca na tym świecie. Który z tych światopoglądów jest Ci bliższy? Czy nauka precyzyjnie opisuje wszechświat, czy może lepiej sobie z tym radzą starożytne doktryny filozoficzne, ponieważ docierają do tajemnic, które pozostają daleko poza zasięgiem naukowców? Jak powstał wszechświat, jaka jest jego natura i dokąd zmierza? Jak zaistniało życie na Ziemi, czym jest ewolucja i co oferuje nam genetyka? Po co nam neurobiologia? Jak nauka i religia postrzegają ciało i umysł? Co rozumiemy pod pojęciem „bóg” i do czego jest on nam potrzebny? Niniejsza książka stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na te pytania. Jeśli chcesz poznać siłę argumentów obu stron i upewnić się, że obrałeś właściwą drogę, albo pragniesz bliżej zaznajomić się z punktem widzenia strony przeciwnej, ta lektura będzie dla Ciebie źródłem wielu przemyśleń. Gorąca dyskusja, jaka toczy się między dwoma błyskotliwymi umysłami, z których jeden reprezentuje naukę, a drugi świat duchowy, to prawdziwa intelektualna uczta, a zarazem bardzo głębokie emocjonalne przeżycie.
Data wydania: 2017-12-01
ISBN: 978-83-246-5656-1, 9788324656561
Wydawnictwo: Editio
Stron: 344

Autor

Deepak Chopra Deepak Chopra
Urodzony 22 października 1946 roku w USA (Nowe Delhi,)
Amerykański lekarz, pisarz i filozof, pochodzenia indyjskiego, znany propagator alternatywnej medycyny Napisał ponad 45 książek. Jego książki zostały przetłumaczone na 35 języków i wydane w łącznym nakładzie ponad 20 mln egzemplarzy. W 1998 został l...

Pozostałe książki:

Joga Siedem duchowych praw z ćwiczeniami Siedem duchowych praw superbohaterów. Obudź w sobie moc Chodząca mądrość – trzy pokolenia, dwa psy i poszukiwanie szczęśliwego życia Kompletna medytacja. Trening przebudzonego życia
Wszystkie książki Deepak Chopra

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wojna światopoglądów Czy naukowcy mają duszę? nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane 2018 Audiobooki Inspiracje/idee

Książka ta to dwugłos naukowca Leonarda Młodinowa (fizyka popularyzatora nauki piszącego m.in. ze Stevenem Hawkingiem) oraz duchowego nauczyciela Deepaka Chopry na takie tematy jak powstanie Wszechświata, naturę czasu, świadomości, ewolucji i tym podobnych zagadnień, które często stają się kością niezgody pomiędzy wyznawcami religii a racjonalistami przekonanymi o tym, że powyższe na pytania da się odpowiedzieć przy użyciu narzędzi i metod naukowych bez uciekania się do odwołań do bytów spoza świata materii.

Dla ścisłości muszę napisać, że polskie tłumaczenie tytułu zniekształca go i powinno brzmieć: Wojna światopoglądów. Nauka kontra duchowość. Pytanie o duszę naukowców jest słabe.

Interesowało mnie co powie Deepak Chopra, jakich argumentów użyje by przekonać czytelników o istnieniu wszechogarniającej świadomości (bo o bogu osobowym nie ma mowy), kosmicznego bytu stwarzającego wszystko i nadającego światu cel i znaczenie. Chopra uzywa mnóstwa terminów naukowych w całkiem dowolnych znaczeniach - wszystko u niego jest kwantowe a świadomość występuje na poziomie atomów. Są to słowa z zakresu twardej nauki wplecione w narrację new-age'ową, żadnych konkretów, uogólnienia, dowody prowadzone w sposób urągający logice. Naprawdę trudno uznać atom żelaza, który znajduje się w czerwonej krwince w krwiobiegu człowieka za część świadomości Wszechświata. Albo przejąć się pytaniem gdzie ma miejsce zachód słońca, który widzimy oczami wyobraźni? Oczywiście, że w przestrzeni...

| link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam Filozofia_teologia_2 Nauki_przyrodnicze_ogólne_2

"Wojna światopoglądów" zbudowana jest na zasadzie konfrontacyjnych esejów dwóch adwersarzy.
Deepak Chopra reprezentuje pogląd mistyczno-naukowy, zaś Leonard Młodinow racjonalno-naukowy.
Obaj pochylają się nad kilkunastoma tematami styku nauki z transcendentnym elementem naszego pojmowania świata.
Chopra uparcie dopatruje się w świecie głębszej niż doświadczalnie-naukowej, nadającej Wszechświatowi sens, siły. Zakłada, że emergencja dowodzi istnienia poziomu niedostępnego poznaniu zmysłowemu, takiego kwantowego duszo-podobnego stanu fundamentalnego.
Dla mnie to współczesna forma scholastycznego interpretowania wszystkiego jednym pozazmysłowym absolutem.
Młodinow, choć nie wytacza dział ostatecznych, stara się studzić emocje Chopry. Jest przy tym precyzyjny, jak to tylko możliwe w przypadku popularnej publikacji. Według mnie zbija większość argumentacji oponenta. Krok po kroku pokazuje, że obecny stan badan naukowych, choć nie tłumaczy wszystkiego, daję wystarczająco solidne podstawy do nieuwzględniania nadnaturalnych wyjaśnień. Staje po stronie Laplace'a w dyskusji z Napoleonem, gdy ten tłumaczył się, że w jego podręczniku do mechaniki pojęcie Bóg nie było potrzebne.
Cały spór o odmienność opisu świata obu panów można podsumować stwierdzeniem, że Młodinow odpowiada na pytania JAK, zaś Chopra potrzebuje jeszcze odpowiedzi na pytania DLACZEGO.

Ale czy Wszechświat ma sens?
Możecie nie podzielać mego zdania, ale "Wojnę światopogladów" należy pr...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna światopoglądów Czy naukowcy mają duszę?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl