Wojna światów

Herbert George Wells
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 52 ocen kanapowiczów
Wojna światów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 52 ocen kanapowiczów

Opis

Nowe tłumaczenie klasycznej powieści science fiction o inwazji Marsjan na Ziemię. Autor równie słynnego Wehikułu czasu w przenikliwy sposób przedstawia zachowania jednostek i społeczności stojących w obliczu wojny totalnej. Wydaną po raz pierwszy w roku 1898 Wojnę światów uznano po latach za dzieło profetyczne - również ze wzgędu na opis wykorzystania zdobyczy technologicznych do celów masowej zagłady. W roku 1938 amerykański reżyser i aktor Orson Welles przygotował inspirowane Wojną światów słuchowisko radiowe, którego emisja wywołała panikę wśród słuchaczy.Na styczeń 2007 roku zapowiedziano premierę "Wojny światów" w reżyserii Stevena Spielberga z Tomem Cruise em w roli głownej.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7079-989-2, 9788370799892
Wydawnictwo: Muza
Stron: 224
Mamy 23 inne wydania tej książki

Autor

Herbert George Wells Herbert George Wells
Urodzony 21 września 1866 roku w Wielkiej Brytanii (Bromley)
Herbert George Wells, prekursor literatury science-fiction. Studiował biologię w Kensington Normal School w Londynie. W tej samej szkole był także studentem fizyki i geologii. W czasie studiów był redaktorem w czasopiśmie studenckim "The Science Sch...

Pozostałe książki:

Wehikuł czasu Wojna światów Wyspa doktora Moreau Niewidzialny człowiek Ludzie jak bogowie Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa Historia świata O duchach opowieści prawdziwe Śpiący przebudzony Cztery nowele grozy Koła szansy Opowieści z dreszczykiem. Noc pierwsza Pokarm bogów Wojna Światów Dolores Duchy, zjawy, upiory Gracz w krokieta Kraina ślepców oraz inne opowiadania Kryształowe jajo Opowiadania fantastyczne. Tom 2 Sprawa braci Trailor i inne opowiadania Atak z głębiny Cudowny gość Gdy śpiący się zbudzi Namiętni kochankowie Nowele Opowiadania fantastyczne. Tom 1 Opowiadania pisarzy angielskich XIX w. Pierwsi ludzie na księżycu Skradzione ciało oraz inne opowiadania Syrena The Time Machine and The Invisible Man Un rêve d'Armageddon W czwartym wymiarze W dni komety Wehikuł czasu Wojna w przestworzach
Wszystkie książki Herbert George Wells

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wojna Światów

27.01.2022

Herbert George Wells "Wojna Światów". "Wojna Światów" to jeden z tych filmów, które uwielbiam, oglądam za każdym razem, gdy leci w tv. Film, który jest dla mnie idealny pod względem fabuły, jak i wykonania. Zawsze trzyma mnie w napięciu, straszy i obrzydza. Książka jest całkiem inna, aczkolwiek nie gorsza. Po prostu ma inny wydźwięk. Nie będę po... Recenzja książki Wojna światów

@emmeneea@emmeneea × 5

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2022-12-04
7 /10
Przeczytane Wielka Brytania Sci-Fi

Miałem spore obawy, bo nie znoszę płytkich starć z obcymi najeźdźcami. Tymczasem to wojna niemal bez wojny, gdzie kosmici bawią się ludzką determinacją i paniką. Napisane, jakby w stylu Alberta Camus. Czyli konflikt z punktu widzenia społecznego, militarnego, widziany oczami Londynu zamierającego na widok pokracznych istot z trójnogami. Wojna przybierająca formy karykaturalne, bo jak pokonać parowe demony z kosmosu, jak artyleria nie działa, kawaleria wojskowa zawodzi, a nastroje w społeczeństwie są podzielone i zdezorganizowane? Bezradność, apatia, impas sytuacyjny, klatka złożona ze zbiorowej winy. Dosyć nieoczywisty narracyjnie - próbujący zrozumieć nienazwaną rasę. Gra psychologiczna nie każdemu się spodoba. Podejrzewam nawet miarowe znużenie przez czytelników nastawionych na bojowe doznania. Przykro mi, nie tędy droga. Bardziej reportaż z drugiej ręki niż epokowa przepychanka z ,,dziadami'' z gwiazd. Okrutnie wykluczająca rozum oraz emocje, których kosmici nie posiadają. Obcy są za obcy, obojętni, z którymi nie uda się żaden kontakt pacyfistyczny czy traktat pokojowy. Oczywiście lepszy od adaptacji filmowej, ale to zrozumiałe - nie ma tam głębszej filozofii, a filmy Spielberga uważam, ogólnie, za przereklamowane. Klasyka klasyką, ale odczuwa się ciężar XIX-wiecznej panoramy miasta, powolnej podbudowy pod tezę, że jesteśmy ślepi i pozbawieni cienia szansy z maszynami bez odczuć.

× 8 | link |
@MichalL
2020-04-19
7 /10
Przeczytane Posiadam 2019

Przyznaję się bez bicia, że "Wojna światów" to tytuł, który dotychczas, kojarzył mi się tylko z ekranizacją Stevena Spielberga z 2005 roku. Kiedy przeglądałem zasoby Wydawnictwa Vesper, również trafiłem na ten tytuł, jednak coś mi się nie zgadzało. Tekst książki sięga przecież czasów z końca XIX wieku, więc ile może mieć wspólnego z ekranizacją o ponad sto lat młodszą? Jak się okazało, całkiem sporo, choć film był jedynie luźną interpretacją owego tekstu.

Wiek XIX zasłynął w historii astronomii rozwojem w metodach obserwacyjnych nieba. Pierwsze teleskopy, ciekawość sięgania coraz dalej, z coraz lepszym rozumieniem tego co się ogląda. Tak rodziła się między innymi potrzeba poznania planety Mars, jej budowy, struktury oraz ewentualnego istnienia inteligentnych istot. Herbert George Wells, ówczesny, brytyjski pisarz wykorzystał ten moment w swojej twórczości dając jednocześnie początek literaturze fantastycznej w apokaliptycznej wizji przyszłości. Wizji, w której nie jesteśmy sami.

Historię przedstawioną w książce, relacjonuje nieznany bliżej, główny bohater ¬– pisarz parający się tematyką filozoficzną. Herbert George Wells z jego pomocą odkrywa czytelnikowi część Królestwa Brytyjskiego z końca XIX wieku, kiedy to na drogach widać bryczki, dorożki, rzadziej automobile, a w eterze funkcjonuje łączność telegraficzna i depesze. Przechadzające się damy w obszernych sukniach i panowie w wysokich kapeluszach dodają swoistego charakteru temu obrazowi. To właśnie tut...

× 3 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-11
7 /10
Przeczytane 100 Le Monde 1001 książek, które musisz przeczytać FANTAS...tycznie, ogólnie

"Pewnego wieczoru - pierwszy z pocisków był już wtedy o niespełna dziesięć milionów mil od Ziemi - wyszedłem z żoną na przechadzkę. Niebo było wygwieżdżone i pokazywałem jej znaki Zodiaku, a potem Marsa, jasny punkcik wspinający się powoli coraz wyżej, ku zenitowi, punkcik, na który patrzyło w tej chwili tyle potężnych teleskopów. Noc była ciepła. [...] Wszystko tu wydawało się takie spokojne, takie bezpieczne".

A później przyleciały ufoludki i wszystko zepsuły.

Pewnej zwyczajnej nocy na ziemię spada niezidentyfikowany obiekt. Początkowo okoliczni mieszkańcy nie wydają się być tym faktem specjalnie zaniepokojeni, a nawet postanawiają wysłać poselstwo w celu przywitania przybyszów z obcej planety. Niestety, Marsjanie nie chcieli się z nimi zaprzyjaźnić...

"Wojna światów" H. G. Wellsa to klasyka powieści science fiction. Motyw ataku kosmitów na naszą planetę jest już przemielony na dziesiątki sposobów, więc opowiedziana w książce historia może wydawać się w pierwszej chwili bardzo prosta. Należy jednak sobie uświadomić, że "Wojna światów" została wydana w 1898 roku! Strzelania laserami z oczu nie będzie.

Książka napisana jest w taki sposób, że obcowanie z nią sprawiło mi dużą przyjemność.

× 2 | link |
@tata_czika
2023-08-28
Przeczytane

Autor napisał książkę, w której trafnie ocenił naturę człowieka, jego zachowanie w trakcie zagrożenia. Jedni uciekają, drudzy panikują i tracą kontakt z rzeczywistością. Ukazał również naszą podłą stronę, jaką jest wykorzystywanie sytuacji w najgorszy sposób.

Wizja Ziemii zaatakowanej przez Marsjan, głównego wątku książki, jest przekonująca, a zaznaczę, że książka została napisana w 1898 roku! Wells zaimponował mi także dojrzałym podejściem do zakończenia swoich przemyśleń. Realizm i logika wiodą prym w „Wojnie światów’”. Nie znajdziemy tutaj blockbusterowych i tanich rozwiązań. Jest to piękne i nieśmiertelne science-fiction.

Wartym odnotowania jest również fakt prowadzenia narracji. Główny bohater opisuje wydarzenia w formie wspomnień, sprawozdania. Taki zabieg umacnia odczucia i nasze emocje. Sprawia, że przedstawione wydarzenia mają mocniejszy wydźwięk.

Lekturę umilało świetne wydanie książki. Większy format, grubsza kartka i mnogość ilustracji pozwoliły wsiąknąć w wizje inwazji Wellsa i wczuć się w jej klimat.

× 1 | link |
@saya
@saya
2008-10-09
8 /10
Przeczytane

"Wojna światów" to istotnie klasyka literatury s-f. Pozycja całkowicie warta przeczytania, chociażby po to, żeby zobaczyć Marsjan oczami pisarza z XIX w. Nasze pokolenie zwłaszcza po "Gwiezdnych wojnach" ma trochę inne wyobrażenie obcych cywilizacji i wojny międzygalaktycznej. Tak więc, Walles właściwym, człowiekowi swojej epoki, językiem opisuje historię "nie z tej ziemi". Naprawdę przyjemna lektura, a strach, chwilami panika, który towarzyszy głównemu bohaterowi, jest niemal odczytywana w subtelny, acz znaczący sposób przez czytelnika.

× 1 | link |
@frodo
2008-01-28
10 /10
Przeczytane

"Wojna światów" to absolutny klasyk w kanonie SF. Pierwsza tak wyrazista konfrontacja Ziemian z obcym zagrożeniem z kosmosu. A życie na Marsie do dziś jest poszukiwane. Może nie takie jak w powieści, ale....

× 1 | link |
@mrocznestrony
2021-10-21
6 /10
Przeczytane Posiadam

Klasyka w najlepszym wydaniu. "Wojna światów" to dzieło ponadczasowe i kultowe, a takie po prostu wypada znać. Wydanie Vespera jest bogato ilustrowane, więc tym bardziej zasługuje na uwagę.

× 1 | link |
@Proteus
2024-02-05
8 /10
Przeczytane -POSIADAM-

Informacja techniczna Posiadacza:
Pozycja pierwszy raz została przeze mnie przeczytana w sierpniu 2005 roku. Posiadam wydanie z 2018, wydane nakładem Wydawnictwa Vesper - w lutym 2024 przeczytane powtórnie.

| link |
@didulec
@didulec
2008-10-16
Przeczytane

klasyka zdecydowanie. Trzeba też zauważyć że jedna z niewielu książek (nie wliczając Lema) o kosmitach która nie jest groteskowa przez właśnie postacie pozaziemskie :)Polecam serdecznie

| link |
@mag85
2020-11-17
5 /10
Przeczytane

Niestety nie moja bajka. Krótka książka nad którą ciężko było mi się skupić. Może poprostu s-f nie jest dla mnie.

| link |
@agnes
@agnes
2008-03-23
Przeczytane

Przeczytałam i bardzo mi się podobała. Później oglądałam film i chyba jednak on bardziej mi przypadł do gustu ;]

| link |
MI
@Mirek
2024-03-10
8 /10
Przeczytane
@pawel9802
@pawel9802
2023-11-26
7 /10
Przeczytane
@reading.jackie
@reading.jackie
2023-04-09
8 /10
Przeczytane
@Puella13
2022-09-26
9 /10
Przeczytane Audiobook Utopie/Antyutopie
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna światów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl