Opowiadania fantastyczne. Tom 2

Herbert George Wells
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Opowiadania fantastyczne. Tom 2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Drugi tom Opowiadań fantastycznych zawiera piętnaście utworów, z których kilka po raz pierwszy zostało przetłumaczonych na język polski. Opowiadania pochodzą głównie z 1894 roku, a niektóre są późniejsze o dwa-trzy lata. Wśród nowotłumaczonych wyróżnia się okładkowe opowiadanie Morscy najeźdźcy, o potworach morskich przypominających ośmiornice i atakujących wybrzeże Anglii. Jednym z najbardziej zgrabnych opowiadań Wellsa jest Triumf taksydermisty, w którym człowiek tworzący sztuczne zwierzęta zdradza tajniki zawodu, jak i odniesione w nim sukcesy. Opowiadanie Czerwony pokój to próba zmierzenia się pewnej osoby z duchami i własnym strachem. Podobne doświadczenia zgromadzi naukowiec pracujący na Borneo, który spotka się z czymś w rodzaju wielkiego nietoperza (Obserwatorium w Avu).

Morscy Najeźdzcy (The Sea Riders, 1896)
Gwiazda (The Star, 1897)
Niezwykły przypadek oczu Davidson’a (The Remarkable Case of Davidson’s Eyes, 1895)
Argonauci powietrza (The Argonauts of The Air, 1895)
Czerwony pokój (The Red Room, 1896)
Latający człowiek (The Flying Man, 1895)
Triumfy taksydermisty (The Triumphs of a Taxidermist, 1894)
Skradziony bakcyl (The Stolen Bacillus, 1894)
Kradzież w parku Hammerpond (The Hammerpond Park Burglary, 1894)
Porzucona Jane (The Jilting of Jane, 1894)
Kwitnienie dziwnej orchidei (The Flowering of The Strange Orchid, 1894)
Obserwatorium w Avu (In The Avu Observatory, 1894)
Twórca diamentów (The Diamond Maker, 1894)
Skarb w lesie (The Treasure In The Forest, 1894)
Przez okno (Through A Window, 1894)
Data wydania: 2022
ISBN: 978-83-66704-96-1, 9788366704961
Wydawnictwo: CM - Ciekawe Miejsca
Serie: Klasyka literatury angielskiej, Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [WL]
Stron: 178
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Herbert George Wells Herbert George Wells
Urodzony 21 września 1866 roku w Wielkiej Brytanii (Bromley)
Herbert George Wells, prekursor literatury science-fiction. Studiował biologię w Kensington Normal School w Londynie. W tej samej szkole był także studentem fizyki i geologii. W czasie studiów był redaktorem w czasopiśmie studenckim "The Science Sch...

Pozostałe książki:

Wehikuł czasu Wojna światów Wyspa doktora Moreau Niewidzialny człowiek Ludzie jak bogowie Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa Historia świata O duchach opowieści prawdziwe Śpiący przebudzony Cztery nowele grozy Koła szansy Opowieści z dreszczykiem. Noc pierwsza Pokarm bogów Wojna Światów Dolores Duchy, zjawy, upiory Gracz w krokieta Kraina ślepców oraz inne opowiadania Kryształowe jajo Opowiadania fantastyczne. Tom 2 Sprawa braci Trailor i inne opowiadania Wehikuł czasu Atak z głębiny Cudowny gość Gdy śpiący się zbudzi Namiętni kochankowie Nowele Opowiadania fantastyczne. Tom 1 Opowiadania pisarzy angielskich XIX w. Pierwsi ludzie na księżycu Skradzione ciało oraz inne opowiadania Syrena The Time Machine and The Invisible Man Un rêve d'Armageddon W czwartym wymiarze W dni komety Wojna w przestworzach Wyspa wariatów
Wszystkie książki Herbert George Wells

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Opowiadania fantastyczne. Tom 2? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@adam_miks
2023-01-09
Przeczytane

Dosyć niedawno opowiadałem Czytelnikom o opowiadaniach „Niewidzialny człowiek”, „Wehikuł czasu” oraz powieści „Ludzie jak bogowie” H.B. Wellsa. Ten filmik znajduje się na kanale Czytaczki Adama.
Pierwsze dwa tytuły znalazłem w dwutomowym zbiorze opowiadań, który właśnie wczoraj skończyłem czytać. Zbiór obejmuje kilkanaście utworów, o przeróżnej tematyce, ale jednego gatunku. Gatunku scence – fiction.
Z każdym zbiorem opowiadań tak jest, że nie stanowią jedności. Niektóre utwory są dobre, niektóre są gorsze – a zdarzają się takie, o których nie warto wspominać. Mówię tak ogólnie, nie o „Opowieściach fantastycznych” Wellsa.
Aby cokolwiek mądrego powiedzieć o niniejszej pozycji, trzeba przyjrzeć się jej z bliska. Oprócz „Wehikułu czasu” i „Niewidzialnego człowieka” w zbiorze jest kilkanaście krótkich lub bardzo krótkich opowieści. Ich bohaterowie są w mniejszym bądź w większym stopniu wyalienowani. Tak jak wytwórca diamentów, który tylko pozornie odniósł sukces. Albo bohater noweli „Królestwo mrówek”. Nikt go nie rozumie, ponieważ jest jedynym widzącym wśród ślepców. Oczywiście można uważać te opowiadanie za symboliczne. Czy jest to aluzja do rządów w Wielkiej Brytanii? Czy też do stosunków społecznych? A może do jednych, i drugich? Niech czytelnik osądzi. Oczywiście po samodzielnym czytaniu.
Są w omawianym zbiorze opowiadania o podobnej tematyce, podobnej treści. Mam na myśli teksty mówiące o próbach lotu samolotem. Dwa lub trzy teks...

× 5 | link |
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Opowiadania fantastyczne. Tom 2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat