Wszyscy wiedzieli

Karolina Korwin-Piotrowska
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Wszyscy wiedzieli
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Wszyscy wiedzieli. Wszyscy milczeli. Coś wreszcie pękło.

„Pani, jak na kobietę, to nawet nie jest głupia!”. „Szkoda, że tych tłustych nóg nie możesz sobie obciąć”. „To dzięki jej nieuctwu będziemy wszyscy tu stać do rana”. „No proszę, stoi gówno i płacze”.

Brzmi znajomo?

W marcu 2021 roku Anna Paliga jako pierwsza odważyła się napisać o przemocy w łódzkiej filmówce. Bardzo szybko dołączyły do niej inne osoby, opisujące własne doświadczenia: absolwenci szkół filmowych i teatralnych, znani aktorzy.

Mobbing, przemoc fizyczna i psychiczna, molestowanie mogą dotknąć każdego z nas. Bez względu na to, czy pracujemy w sklepie spożywczym, zagranicznej korporacji czy redakcji poczytnego pisma. Nie są problemem wyłącznie szkół artystycznych. Ale dzięki znanym osobom łatwiej zmienić rzeczywistość. To właśnie wybitne aktorki dały siłę ruchowi #MeToo.

To będzie opowieść o tym, co sprawiło, że ludzie najpierw dali się zastraszyć, zgnieść, poniżyć, wpędzić w nałogi, traumy, ale potem zaczęli mówić i otwarcie sprzeciwiać się układom, systemowi, autorytetom, którymi byli straszeni od lat

Uznani aktorzy i eksperci o wyrwaniu się z kręgu przemocy.

Anna Paliga, Joanna Koroniewska, Weronika Rosati, Aleksandra Domańska, Aleksandra Konieczna, Marta Nieradkiewicz, Wojciech Malajkat, Piotr Głowacki, Patrycja Volny, Piotr Witkowski, Wiktoria Wolańska, Zuzanna Lit, Marta Miłoszewska, Maja Herman, Monika Klonowska, Anna Mochnaczewska, Alina Czyżewska.

Ja też mogę być molestowany/a, ja też mogę spotkać się z przemocą. Ja też mogę znaleźć się w sytuacji, gdy wszyscy wiedzą i nikt nic nie powie. Czas to zmienić!

Data wydania: 2022-01-25
ISBN: 978-83-277-1998-0, 9788327719980
Wydawnictwo: Mando
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 400
dodana przez: Asamitt

Autor

Karolina Korwin-Piotrowska Karolina Korwin-Piotrowska
Urodzona 13 stycznia 1971 roku w Polsce (Warszawa)
Karolina Korwin Piotrowska to polska dziennikarka i felietonistka. Jest magistrem historii sztuki, którą ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim. Znana szczególnie z radia i telewizji, a także jako autorka takich powieści jak „Bomba, czyli alfabet p...

Pozostałe książki:

Wszyscy wiedzieli Bomba. Alfabet polskiego szołbiznesu Reset #Sława #wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł Krótka książka o miłości Ćwiartka raz
Wszystkie książki Karolina Korwin-Piotrowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niekonwencjonalne metody nauczania czy zwyczajna przemoc?

4.06.2023

Czy pedagodzy uczelni z tradycjami dopuszczali się przemocy względem młodych adeptów sztuki? Kontrowersyjna dziennikarka dotyka problemu ważnego społecznie, jakim jest mobbing. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa im. Leona Schillera w Łodzi jest jedną z najstarszych placówek w Polsce i na świecie. W 1948 roku nadano jej ostateczny kształt. Odtąd jak ... Recenzja książki Wszyscy wiedzieli

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2023-05-24
7 /10
Przeczytane

Jest to ważna książka - w Polsce mobbing występuje wszędzie, nie tylko w szkołach teatralnych, o których mowa we "Wszyscy wiedzieli". Podoba mi się dobór rozmówców - osób z różnymi doświadczeniami. Znalazłabym kilka rzeczy, które mi nie odpowiadają (jak przyjęta forma wywiadu), ale w tym przypadku liczy się dla mnie odwaga w podjęciu tematu, który przez wiele lat nie chciał wypłynąć, choć wszyscy wiedzieli. Pewnie podobnych trupów mamy więcej, tylko czekać na kolejnych odważnych. Wielkie brawa dla Wojciecha Malajkata, który nie tylko próbował coś zrobić z nadużyciami, ale i zgodził się na rozmowę z Karoliną Korwin-Piotrowską.

× 17 | link |
@klaudia.nogajczyk
2022-03-01
7 /10
Przeczytane Legimi


A wszystko zaczęło się od jednego posta...

Mobbing, psychiczne znęcanie się. Po historii z #metoo te wyrażenia nabrały innego znaczenia. Zaczęły przybierać formy, imiona i nazwiska, zarówno ofiar jak i sprawców. Czym tak naprawdę jest mobbing? Dla każdej ofiary i mobbera może oznaczać zupełnie coś innego. Bo jak porównać wykorzystywanie seksualne do wyzwisk? Wstyd do obojętności? Bo przecież są równi i równiejsi...
W książce "Wszyscy wiedzieli" Karolina Korwin - Piotrowska sięga po wydarzenia mające miejsce w jednej z polskich szkół filmowych. Rozmawia z absolwentami - dzisiaj to osoby znane i lubiane, które możemy podziwiać zza szklanego ekranu, wykładowcami oraz specjalistami powołanymi w ramach specjalnej komisji antymobbingowej. Wydarzenia, których świadkami się nie jako stajemy zdają się być w najlepszym razie nie kulturalne, a w najgorszym nieetyczne i bezczelne.
Zwłaszcza, gdy dopuszczają się ich wielcy profesorowie, których jedno spojrzenie wywołuje u "zwykłych śmiertelników" szacunek względem nich. Polecam zapoznać się z tą pozycją.

× 6 | link |
@aellirenn
2022-07-11
8 /10
Przeczytane

Wiosną 2021 Anna Paliga odważyła się napisać o przemocy w łódzkiej filmówce. Bardzo szybko dołączyły do niej inne osoby.

Ta książka to wywiady z aktorami i aktorkami, których dotknął mobbing, molestowanie czy przemoc. Bardzo się cieszę, że zaczyna się o tym mówić głośno.

Zaskoczyły mnie opinie w sieci, że wywiady podobne, historie ofiar takie same, nie ma efektu wow. Ludzie, jeżu w malinach, jaki efekt wow?! To nie jest powieść sensacyjna, to są ludzkie historie o cierpieniu. Są podobne? No pewnie! Przecież dotyczą tej samej szkoły i tych samych oprawców. Tu nie chodzi o to, żeby książka wciągała czy robiła wow. Tuż chodzi o dowody, o rozmowę, o zmiany.

Trochę smutno, bo mam wrażenie, że jeszcze dużo pracy przed nami, żeby zaistniały jakieś realne zmiany.

Gorąco polecam ten reportaż.

| link |
@jantarek
@jantarek
2023-09-07
7 /10
Przeczytane Życiowe
@ladymakbet33
2023-06-04
8 /10
Przeczytane
@Anna_Krasniewicz_Frys
2023-05-27
7 /10
Przeczytane
@ksiazkara
2023-04-17
7 /10
Przeczytane
@Magda_Maruszak
@Magda_Maruszak
2022-09-13
6 /10
Przeczytane
@ryszpak
2022-03-28
6 /10
Przeczytane Wspomnienia / wywiady A.D. 2022
@pardobicka
2022-02-28
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wszyscy wiedzieli. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl