Zabawka

Robert Ziębiński
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Zabawka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Jej śmierć pozostaje zagadką.
On pozostaje bezkarny.
Mroczny kryminał oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Siedemnastoletnia Katarzyna D. zaginęła w maju 2000 roku i dotąd jej nie odnaleziono. Zostawiła po sobie pamiętnik z szokującą zawartością. W latach 2000–2006 na warszawskich Bródnie i Pradze zamordowano trzy bezdomne kobiety, alkoholiczki i bywalczynie Dworca Centralnego. Prokuratura do dziś prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy.
Nawiązując do dwóch warszawskich zbrodni z początku lat dwutysięcznych, Robert Ziębiński snuje mroczną i przerażającą opowieść o pozornie szczęśliwej rodzinie naznaczonej dramatami z przeszłości, o chciwości, kłamstwach i zwyrodnieniu, do którego zdolny jest człowiek.
Ania Kryńska, córka znanego biznesmena, ma idealne życie: kochających rodziców, piękny dom i pieniądze. Pewnego dnia wszystko pęka jak bańka mydlana, gdy gazety publikują zdjęcie jej ojca obok twarzy martwej kobiety znalezionej w Lesie Bródnowskim. Okazuje się, że ofiara to była żona Edwarda Kryńskiego. Wiedziona potrzebą odkrycia prawdy o rodzinie Ania rozpoczyna prywatne śledztwo. Tymczasem policja znajduje kolejną ofiarę.
Kim są mężczyźni ze zdjęcia sprzed lat, kto zabił Ewelinę i jak kolejne zabójstwa wiążą się z wysoko postawionymi osobami w kraju?
Data wydania: 2021-03-23
ISBN: 978-83-66815-00-1, 9788366815001
Wydawnictwo: Mova
Stron: 380
dodana przez: Vernau

Autor

Robert Ziębiński Robert Ziębiński
Urodzony 26 września 1978 roku
Polski dziennikarz i pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagellońskim. Pomysłodawca portalu kulturalnego dzikabanda.pl, pomysłodawca efemerycznej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza oraz POP! Festivalu.

Pozostałe książki:

Dzień wagarowicza Lockdown Niegrzeczne święta Porno. Jak oni to robią? Kroniki zbrodni. Tajemnicze zaginięcia, seryjni mordercy, sprawy, których do dziś nie udało się wyjaśnić...
Wszystkie książki Robert Ziębiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Iluzja i kłamstwa

{} WYBÓR REDAKCJI
6.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Bo wbrew temu, co piszą autorzy kryminałów, większość przestępstw popełniają idioci. Niezorganizowani, smutni frustraci, którym zabójstwo wydaje się jedynym i najlepszym sposobem na rozwiązanie życiowych problemów. Zupełnie jakby nie zdawali sobie sprawy z faktu, że zbrodnia doskonała nie istnieje, a śmierć stwarza jeszcze więcej problemów niż ży... {} Recenzja książki Zabawka

@gala26@gala26 {}× 23

GDY STAJESZ SIĘ ZABAWKĄ

12.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

9 maja 2000 roku zaginęła siedemnastoletnia Katarzyna D. Dziewczyna nie została odnaleziona. FAKT. W latach 2000-2006 miały miejsce morderstwa kobiet na warszawskich Bródnie i Pradze. Kobiety były bezdomnymi alkoholiczkami i stałymi bywalczyniami Dworca Centralnego. Śledztwa prowadzone są do dziś. FAKT. Anna Kryńska przeżywa szok, gdy odkrywa pr... {} Recenzja książki Zabawka

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 3

Zabawka

12.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Mova i kobiece! Robert Ziębiński i "Zabawka" to świetna książka oparty na wydarzeniach, które wydarzyły się naprawdę! Znakomite połączenie 3 różnych wydarzeń. Dobrze wykreowani bohaterowie oraz akcja, która nie zwalnia tempa, a wręcz ze strony na stronę nabiera jeszcze większego tempa! Czytelnik nie może się ode... {} Recenzja książki Zabawka

Syndrom sztokholmski, morderstwa i sekrety rodzinne.

28.03.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Brutalne morderstwa bezdomnych kobiet, wymierzanie sprawiedliwości, zaginięcie 16-letniej molestowanej dziewczyny, tajemnice rodzinne, niewyjaśnione zdarzenia i chęć poznania prawdy, a to wszystko w jednej książce. „Zabawka” podejmuje trudną tematykę, jaką jest molestowanie seksualne nieletnich. W dzisiejszych czasach już niewiele jest nas w st... {} Recenzja książki Zabawka

@kubera_anna@kubera_anna {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2021-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Thriller, sensacja, kryminał 2021 Moja prywatna biblioteczka Nowe wyzwanie czytelnicze 2021

Niesamowity, niecodzienny, mroczny kryminał oparty na faktach. Przerażające jest to, że czasem ci, których mamy za szanowanych obywateli to zwykli zbrodniarze, którzy by ukryć, to co zrobili, wykorzystują swoją pozycję i pieniądze. Polecam.

{}× 18 | link |
@WolneLitery
2021-04-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

"Zabawka" - thriller, po który sięgnęłam, od razu jak go dostałam! Dlaczego? A no dlatego, że po pierwsze już zbierał pozytywne opinie, po drugie dlatego, że akcja dzieje się w Warszawie, a ja uwielbiam jak coś dzieje się w okolicy, w której mieszkam. Wiem, że sporo osób również tak ma. Wtedy jeszcze lepiej możemy wejść w historię i ją poczuć. A po trzecie i chyba najważniejsze książka Pana Roberta Ziębińskiego oparta została na prawdziwej historii i morderstwach, które miały miejsce w latach 2000-2006 i do dzisiaj są to niezamknięte sprawy. Sprawcy nie są znalezieni, a trzy bezdomne kobiety straciły życie.

Książka i cała historia wciąga już od pierwszych stron! Mamy wydawać by się mogło zwyczajną rodzinę i tajemnicze morderstwo, które niepostrzeżenie wpłynie na życie Ani Kryńskiej. Dziewczyna dopiero co rozstała się ze swoim facetem, próbuje ułożyć sobie życie na nowo, a w jej ojca uderza przeszłość. Przeszłość, której ona nie zna i która okazuje się być bardzo mroczna! Ginie Ewelina Kryńska, która jak się szybko okaże jest rodziną dziewczyny. Kim dokładnie i dlaczego od lat żyła ona na Dworcu Centralnym? Tego dowiecie się z książki! Super zbudowana fabuła, dobrze wykreowani bohaterowie i tajemnica, która trzyma w napięciu do ostatnich stron. Nie jest to jakiś mocny i mroczny kryminał, ale na pewno ma w sobie to coś! Polecam!

{}× 3 | link |
@zaczytanababka
2021-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Czy Wy też lubicie historie oparte na faktach bądź inspirowane prawdziwymi wydarzeniami? Takie książki czyta mi się zupełnie inaczej niż takie, które są w 100% fikcją. Zwłaszcza, jeśli sprawa nigdy nie została do końca wyjaśniona lub winni nie zostali ukarani.

Autor pisząc tą książkę inspirował się dwoma sprawami z przeszłości. Pierwsza to sprawa zaginięcia Kasi, której do dnia dzisiejszego nie odnaleziono. Dziewczyna pisała pamiętnik, który rzucił światło na wydarzenia z ostatnich kilku lat życia dziewczyny.

Druga sprawa to seryjny morderca, którego ofiarami padały bezdomne kobiety i która również nie została wyjaśniona do dnia dzisiejszego.

Mamy dwie główne bohaterki, których losy przypadkowo się splatają ze sobą. Kaja Olecka prowadzi dochodzenie w sprawie odnalezionych w lesie zwłok kobiety. W pracy nie ma łatwo, ale kobieta ma intuicję, za którą skutecznie podąża, odkrywając fakty, których pozornie nic ze sobą nie łączy.

Ania Kryńska to z kolei córka znanego warszawskiego biznesmena. Gdy zamordowana w lesie kobieta okazuje się być pierwszą żoną jej ojca dziewczyna jest w szoku. Nie miała pojęcia o jej istnieniu. Coś w niej pęka. A chcąc zrozumieć kim była Ewelina, postanawia poznać przeszłość swojego ojca i dowiedzieć się, dlaczego tyle lat ukrywał przed nią prawdę.

Wydarzenia są przeplatane wpisami z pamiętnika pewnej czternastolatki. Nie przeczytamy tam jednak wpisów o nieudanych randkach i pierwszych nieśmiałych pocałun...

{}× 1 | link |
@ladypasja
2021-04-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Lubicie książki o prawdziwych zbrodniach? Które książki z obszaru true crime zrobiły na Was największe wrażenie?

„Zabawka” to moje pierwsze literackie spotkanie z Robertem Ziębińskim. Historia nawiązuje do dwóch warszawskich zbrodni (bezdomnych kobiet) z początku lat dwudziestych.

Brudna, gęsta i pełna niepokoju atmosfera książki przyciąga uwagę i budzi wielką ciekawość. Autor pokazuje ciemną stronę ludzkiej natury. Oblicze, które jest skrywane nie tylko przed obcymi, ale również przed najbliższymi. Jednak czy prawdę można ukryć? Czy wielkie pieniądze mogą sprawić, że przeszłość znika, że człowiek znika?

Odnalezione zwłoki kobiety stanowią początek dochodzenia policyjnego i rodzinnego oraz walkę o awans w prokuraturze. Zagadkę będą rozwiązywały dwie kobiety: ambitna policjantka i córka zamordowanej. Co wyniknie z tej nietypowej współpracy? Czy dotrą do prawdy?

Historia odkrywania prawdy, przepleciona jest zapiskami nastolatki wykorzystywanej seksualnie przez wujka… zapiskami, które wywołują wielkie emocje i wielki opór w lekturze... niczym niemy krzyk czytelnika. Czytając ten pamiętnik, czułam się brudna, winna, zła i bezradna. Bardzo doceniam fakt sięgnięcia po tak ciężki temat i próbę nagłaśniania ważnego tematu, który często jest przykryty zasłoną milczenia.

To książka, którą czyta się bardzo dobrze. Która pokazuje, że człowieczeństwo balansuje między prawdą a kłamstwem...

{}× 1 | link |
@Zaczytanablondynka
2021-04-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Mova i kobiece!

Robert Ziębiński i "Zabawka" to świetna książka oparty na wydarzeniach, które wydarzyły się naprawdę! Znakomite połączenie 3 różnych wydarzeń. Dobrze wykreowani bohaterowie oraz akcja, która nie zwalnia tempa, a wręcz ze strony na stronę nabiera jeszcze większego tempa! Czytelnik nie może się oderwać od czytania ! Autor świetnie połączył wątki, tak by całość ze sobą współgrała.

Mamy tu 3 wydarzenia. Zaginięcie i nie odnalezienie ciała Kasi. Seryjnego zabójcę. Oraz wątek sióstr z PRL. Razem złączone daje świetny thriller psychologiczny.

Główne skrzypce gra zamożna rodzina Kryńskich. Ania pewnego dnia dowiaduje się że odnaleziono ciało kobiety, która była pierwsza żoną jej ojca. Na własną rękę próbuje rozwiązać tajemnice przeszłości jej ojca oraz tajemniczej pierwszej żony. Nieoczekiwanie i "po cichu" pomagać jej będzie policjantka Kaja. Tymczasem policja znajduje kolejne ciało kobiety w tym samym lesie. Wszystko wskazuje na to, że zbrodnie są ze sobą powiązane.

Akcja nie zwalnia tempa. Przerwynikiem t tym wszystkim są brutalne i przerażające urywki z pamiętnika, w których młoda dziewczyna opisuje swoje relacje z wujkiem. Dla mnie jest to okropne i nie do zrozumienia.

Autora poruszył świetny temat. Połączył w całość i wyszło genialnie. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że te kawałki pamiętnika nie mają sensu, ale finalnie są świetnym elementem książki!

Iluzja i kła...

{} | link |
@meandmybookzpl
2021-04-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

W lesie znaleziono ciało bezdomnej kobiety. Okazuje się, że ofiara to była żona znanego warszawskiego biznesmena. Dopiero po nagłośnieniu sprawy w mediach, Ania Kryńska dowiaduje się o przeszłości swojego ojca. Oszukana przez rodzinę, postanawia dotrzeć do całej prawdy i rozpoczyna prywatne śledztwo. W międzyczasie pojawia się kolejna ofiara. Kto morduje bezdomne kobiety? I jaki związek ze sprawa ma siedemnastoletnia dziewczyna, która zniknęła w 2000 roku, pozostawiając po sobie pamiętnik z szokującą treścią?

Nie jest to kryminał, w którym autor częstuje czytelnika na każdym kroku ohydnymi opisami. Nie ma morza krwi i wypływających wnętrzności w towarzystwie małych, białych robali. Zło, które wylewa się z tej historii, samo w sobie jest obrzydliwe. A to, co najbardziej w nim przeraża, to świadomość, że może dziać się tuż obok. Tak bardzo cicho, że nikt nie będzie w stanie go usłyszeć, dopóki nie dojdzie do tragedii. Przedstawione losy bohaterów ukazują jak jedna decyzja z przeszłości może wpłynąć na relacje ludzkie. Prawda, która niespodziewanie wypływa na powierzchnię sprawia, że szczęśliwa do tej pory rodzina rozpada się, a między bliskimi pojawia się przepaść nie do przeskoczenia. Wszystko to, wymieszane z informacją, że historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, mogło dać nam kryminał idealny. Jednak nie dokońca tak było. Nie licząc kluczowych momentów, w całej historii zabrakło mi napięcia, a relacja dwóch głównych bohaterek, która z...

{} | link |
@anka87k
2021-04-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Masz dom, wspaniałych rodziców, pracę i pieniądze. Przed Tobą całe życie. Nagle cały Twój świat legł w gruzach jak domek z kart. Rodzinne sekrety, kłamstwa i zbrodnia sprzed lat nagle wychodzi na jaw. Wszystko przez zabójstwo bezdomnej, której zwłoki znaleziono w Lasku Bródnowskim. Kobieta nosiła to samo nazwisko co Anka Kryńska. Gdyby nie dociekliwa, młoda policjantka Kaja, której prokuratura utrudniała śledztwo mroczna przeszłość prawdopodobnie nigdy nie wyszła by na jaw. Giną kolejni świadkowie w sprawie...

Czy na pewno wiesz kim są Twoi rodzice...?
Czy troskliwy wujek powinien się tak zachowywać...?
Dlaczego najbliższe osoby nie widzą lub udają, że nie widzą nadużyć seksualnych wobec nieletnich...?

Siadając do lektury "Zabawki" Roberta Ziębińskiegonie przypuszczałam, że ta książka jest tak mroczna, tak wciągająca i tak dobrze napisana jak o niej mówią (parę razy się trochę rozczarowałam na takich zapowiedziach). Autor obnaża obrzydliwą naturę człowieka. Powieść oparta jest na faktach. W 9 maja 2000 roku w Warszawie zaginęła siedemnastoletnia Katarzyna D. Do tej pory jej nie odnaleziono...

Mam dziwną manię wyobrażania sobie dokładnie i odtwarzania w głowie tego, co czytam. Co w przypadku "Zabawki" dodawało tylko grozy, bo sama mieszkam w Warszawie i zastanawiałam się ile z opisanych miejsc, sytuacji i układów faktycznie istnieje w tym mieście.
Tak dobrego kryminału polskiego autora chyba jeszcze nie czytałam! Podoba mi się język,...

{} | link |
@silwana
2021-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@szpaczek444
2021-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@czerwonakaja
2021-04-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@karsob85
2021-04-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@czytanie.na.platanie
2021-04-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam Przeczytane 2021
KS
2021-03-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@kubera_anna
2021-03-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@jasminowaksiazka
2021-03-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Zabawka”- Robert Ziębiński

Kiedy spałaś
Kiedy spałaś Liz Lawler
{}7.1/10
Nikt nie chciał jej uwierzyć. Najłatwiej było uznać ją za n...
Awers
Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska ...
{}7.8/10
Dwunastka czołowych polskich autorów kryminalnych. Dwanaśc...
Seryjni mordercy
Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Max Czornyj, Jan Gołębiowski, Marta Guzowska ...
{}7.5/10
SERYJNY MORDERCA WG DEFINICJI DOPUSZCZA SIĘ TRZECH LUB WIĘC...
Piętno Katriny
Piętno Katriny Agnieszka Bednarska
{}8.9/10
„Wszystko to, co w historii, którą właśnie zamierzasz przec...
Porno. Jak oni to robią?
Porno. Jak oni to robią? Robert Ziębiński
{}7.6/10
W TEJ KSIĄŻCE WSZYSTKO KRĘCI SIĘ WOKÓŁ SEKSU Robert Zięb...

Cytaty z książki

“Bo wbrew temu, co piszą autorzy kryminałów, większość przestępstw popełniają idioci. Niezorganizowani, smutni frustraci, którym zabójstwo wydaje się jedynym i najlepszym sposobem na rozwiązani...”
{}× 1
#
“Wiesz, chyba zawsze jest tak, że uciekniesz, ukrywasz się przed kłopotami, ale one w końcu wracają i gryzą cię w dupę. ”
{}
#
“Twarz to jedna z tych części ciała, które bezlitośnie obnażają napięcie. ”
{}
#
“Mózg płata nam figle. Każe wierzyć w to, co chcemy wierzyć, jeśli tylko pragniemy tego wystarczająco mocno. ”
{}
#
“Ci najwięksi zazwyczaj tak przegrywają. Tracą rozeznanie i ignorują pozornie słabszych. ”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe