Zaczarowani

Rene Denfeld
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Zaczarowani
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Nawet potwory potrzebują spokoju. Nawet one potrzebują osoby, która pragnie słuchać – usłyszeć – abyśmy któregoś dnia mogli znaleźć słowa, którą są czymś więcej niż tylko pustymi frazesami. Może wtedy uda nam się powstrzymać ludzi takich jak ja od przyjścia na świat. Mężczyzna osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze na oddziale dla skazanych na śmierć. Jego jedyną ucieczką od okrutnej egzystencji są słowa, o których marzy, świat, który wyczarowuje dokoła za pomocą mocy języka. Bo prawdziwa rzeczywistość jest brutalna i surowa. Więzień słucha. Słucha opowieści Yorka, osadzonego z celi obok, którego datę egzekucji już wyznaczono. Słucha Pani, która składa kawałek po kawałku przeszłość Yorka. Widzi, jak Pani zakochuje się w księdzu i zachodzi w głowę, czy miłość w ogóle jest możliwa w miejscu takim jak to. Widzi nieprawość i niebezpieczeństwo, pojawiające się w miarę jak narasta napięcie w tym „zaczarowanym miejscu”. I czeka. Bo nawet potwory mają historię do opowiedzenia… „Zaczarowane miejsce” to starodawne kamienne więzienie. Odwiedzają je tylko dwie osoby z zewnątrz: kobieta, znana jako Pani, i upadły ksiądz. Pani pojawia się w więzieniu, gdy wymaga tego jej praca. Potrafi wynajdywać tajemnice, dzięki którym ratuje więźniów przed karą śmierci. Ten dar wystawia na szwank jej karierę – i komplikuje życie – gdy bierze sprawę Yorka, zabójcy, którego dzień egzekucji się zbliża. York różni się od poprzednich klientów Pani: chce umrzeć. Wbrew jego życzeniom, Pani zaczyna jednak swoje dochodzenie. To, co odkrywa na temat narodzin i dorastania Yorka, brzmi w jej uszach przerażająco znajomo. W jego szokującym dzieciństwie pani słyszy echa swojego własnego. Zaczarowani to magiczna powieść o odkupieniu, poezji, która istnieje nawet tam, gdzie to nie mieści się w głowie i ludzkiej zdolności do wymykania się nawet najbardziej koszmarnej rzeczywistości. Piękna i zaskakująca, zapada w pamięć. „Zaczarowani zamknęli mnie w swoim pięknym i straszliwym uścisku od pierwszej strony i nie puścili aż do ostatniej. Cudowna powieść, która odkrywa transcendencję w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu, spowijając potworności w zasłonę fantazji ustami niezapomnianego narratora. Ponura i wyborna”. (Erin Morgenstern) „Rene Denefled jest genialna. W Zaczarowanych powołała do życia jedną z najbardziej ponurych scenerii – wilgotny i brudny oddział dla skazańców w przeżartym nieprawością więzieniu – i dała nam jedną z najpiękniejszych, rozdzierających serce i przykuwających powieści, jaką kiedykolwiek czytałem.” (Donald Ray Pollock) „Książka tygodnia. Przeplatając horror i suspens magicznym realizmem, Denfeld zabiera czytelnika w pełną koszmarów podróż, która podnosi kluczowe pytania o miłosierdzie i karę, śmierć i odkupienie… Porywające i mądre studium ludzkiej dysfunkcjonalności”. („The Lady”)
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-65830-06-7, 9788365830067
Wydawnictwo: Papierowy księżyc
Stron: 300

Autor

Rene Denfeld Rene Denfeld
Urodzona w 1966 roku w USA
Rene Denfeld to autorka bestsellerowych „Zaczarowanych” oraz „Poszukiwaczka dzieci”. Jej niepozbawione lirycznego uroku książki zdobyły liczne nagrody, między innymi prestiżową French Prix i ALA Medal for Excellence; powieść „Zaczarowani” znalazła s...

Pozostałe książki:

Poszukiwaczka dzieci Zaczarowani
Wszystkie książki Rene Denfeld

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wejdźcie do zaczarowanego więzienia

1.11.2021

Więzienne grube mury. Kraty. Ciemność. Ukradkiem łapane skrawki słońca. Potwory mające uczucia i ludzie pozbawieni sumienia. Różne poziomy życia zależne od powagi czynów. A na tym ostatnim, najniżej położonym- on. Żyjący w piekle bezimienny, niemy więzień snujący swoją opowieść o zaczarowanym świecie, w którym przyszło mu odbyć karę za swoje życie... Recenzja książki Zaczarowani

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ewfor
2019-01-26
9 /10
Przeczytane

Nawet potwory, potrzebują spokoju. Nawet one potrzebują osoby, która pragnie słuchać - usłyszeć - abyśmy któregoś dnia mogli znaleźć słowa, które są czymś więcej niż tylko pustymi frazesami. Może wtedy uda nam się powstrzymać ludzi takich jak ja od przyjścia na świat.

Pani jest oficerem śledczym, którego zadaniem jest powstrzymywanie egzekucji i doprowadzanie do nowych procesów pozwalających zamienić karę śmierci na dożywocie lub inną karę. Więzienie to miejsce, w którym jedyną drogą ucieczki przed rzeczywistością jest ucieczka w fantazję. Często mężczyźni odbywający karę, a skazani na śmierć, dostają obłędu. Często trafiają do więzienia już będąc w stanie niezbyt dobrym - umysłowo. Arden to mężczyzna odsiadujący swój wyrok w bloku, w którym umiejscowieni są więźniowie z wyrokiem śmierci. Czas w więzieniu pozwala mu na obserwację tego, co dzieje się wokół niego. Oczami wyobraźni dopowiada sobie to, czego nie widzi, a o czym myśli. On nie ma szansy na to, aby Pani zajęła się jego przypadkiem, ona nie uratuje go przed śmiercią. Dlaczego?

Ta książka jest niesamowita. Trudna w odbiorze, brutalna, okrutna i przepełniona bólem. Jest to ból nie tylko fizyczny, dopadający więźniów na każdym kroku, to również ból upokorzeń, oraz ból informacji, jakie udaje się zdobyć kobiecie pracującej w więzieniu, która dzięki swej dociekliwości i determinacji dociera często do najdalszych okresów życia więźnia, do jego dzieciństwa, które tak naprawdę ukształtowało danego człowieka...

× 1 | Komentarze (1) | link |
@malinka.a
@malinka.a
2019-12-30
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Lekka/ życiowa (przeczytane)

Jest to moja pierwsza książka o tematyce więziennej; jednie w filmach miałam z tym styczność.
Trafiamy od razu do celi, gdzie osadzeni czekają na śmierć.
Przeplatają się też wydarzenia z bloku dla pozostałych więźniów.
Pomału poznajemy historię i zasady panujące w więzieniu jak i warunki.
Niby w telewizji mówi się o wygodach w więzieniu np w krajach skandynawskich, jednak rzeczywistość opisana tutaj wydaje mi się bliższa prawdy- o stanie więzienia, przepełnieniu, jedzeniu itp.
Sam temat obrony morderców skazanych na śmierć został dobrze przedstawiony jednak nie ujęła mnie historia Yorka i jemu podobnych.
Jestem za sprawdzaniem czy wyrok został dobrze wydany, czy czegoś nie zaniedbano, jednak wydawanie pieniędzy aby móc utrzymywać bestialskiego mordercę przez kolejne x lat na normalnym bloku jeśli wyrok jest sprawiedliwy zamiast wykonać wyrok??? Budzi to moje wątpliwości.
Autor sprawnie przeskakuje pomiędzy wydarzeniami i opisuje tylko najważniejsze bez zbędnych opisów a jednak miałam możliwość wyobrażenia sobie celi czy pokoju spotkań/ egzekucji.
Warto przeczytać jednak nie napisałabym, że jest to obowiązkowa pozycja.

| link |
@po.czytanaa
2021-11-01
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Zaczarowani. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat