Żaden koniec

Zośka Papużanka
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Żaden koniec
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść nie musi wskazywać rozwiązań, nie musi się kończyć, skoro żaden koniec nie jest ani potrzebny, ani możliwy. Zośka Papużanka wraca do sagi rodzinnej, lecz zamiast na narodzinach, skupia się na odchodzeniu.

Żaden koniecto próba zrekonstruowania historii rodziny, która rodziną w gruncie rzeczy nie jest. To kilka pokoleń ludzi, którzy niewiele o sobie wiedzą i nie potrafią mówić o swoich trudnościach. Dzieci i wnuki Krystyny, tolerując jej dziwactwa, bezskutecznie starają się odszyfrować sekrety zmarłych, obalić mur nieporozumień, usłyszeć przemilczane historie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i jak ich własne losy są splecione z losami przodków.


Data wydania: 2023-06-28
ISBN: 978-83-67790-27-7, 9788367790277
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 256
dodana przez: Vernau

Autor

Zośka Papużanka Zośka Papużanka
Urodzona w 1978 roku w Polsce
mieszka i pisze w Krakowie. Zadebiutowała w roku 2012 powieścią Szopka, która przyniosła jej duże uznanie oraz nominacje do Nagrody Literackiej Nike i do Paszportów „Polityki”. W roku 2016 ukazała się jej drugą powieść, „On”, nominowana do Paszportó...

Pozostałe książki:

Kąkol Przez Żaden koniec Szopka On Świat dla ciebie zrobiłem Józefa 22 Pismo. Magazyn opinii, nr 6 / czerwiec 2018 Józefa 22 Pismo. Magazyn opinii, nr 2 (51) / marzec 2022
Wszystkie książki Zośka Papużanka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opłakujemy odejście najbliższych, bo to koniec, a może przeciwnie, początek innego życia dla ...

18.07.2023

Śmierć kojarzy się z przemijaniem, z końcem, czy prawidłowo, a może śmierć to początek czegoś nowego, szczególnie dla tych najbliższych. Kilka pokoleń rodziny ich spojrzenie na śmierć bliskiej osoby, no właśnie, czy bliskiej? Dzieci i wnuki Krystyny próbują dopasować się do oczekiwań kobiety. Chcą poznać przeszłość rodziny. Jak ich losy są sple... Recenzja książki Żaden koniec

Przegadany intelektualizm.

24.07.2023

Moje pierwsze spotkanie z Zośką Papużanką było dawno, dawno temu, a po nim długo nic. Stwierdziłem więc, że to już najwyższa pora, żeby sięgnąć po coś nowego. Bardzo dobrze wspominam autorkę z "Przez". Świetna, poetycka proza, miejscami niepokojąca. "Żaden koniec" jednak był... średni. Mówi się, że ta pozycja jest literackim wodewilem. Nie spotka... Recenzja książki Żaden koniec

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ilona_m2
2023-10-04
7 /10
Przeczytane

Jedyne lekarstwo na zastój czytelniczy brzmi - książka Zośki Papużanki, podawać w dawce umiarkowanej, choć w tym przypadku nadmiar nie grozi przedawkowaniem.

Jeśli miałabym w skrócie opisać o czym była ta historia to napisałabym, że o odchodzeniu, powtarzalności życia, o zatrutych relacjach tych bliskich i tych bardziej oddalonych, o pogrzebach na których trzeba być i spotkaniach, które trzeba zwyczajnie przeczekać. Umieranie tak naprawdę nie stanowi końca, bo jak pisze autorka - śmierć jest do przeżycia, a z życiem jest znacznie trudniej.
Tu umieranie zwyczajnie się przydarza, jak w przypadku głowy rodziny Krystyny.
Na Żaden koniec składa się kolaż rodzinny, wielogłosowy. Autorka sprawnie meandruje pomiędzy kolejnymi pokoleniami, choć wiele tu przeskoków przed czytelnikiem wyłania się obraz dysfunkcyjnej rodziny. Jest i zabawa formą, jak to u Papużanki często bywa. Odważnie żongluje pomiędzy dramatem, kupletem, gdzieniegdzie wstawiając nowinki kryminalne, czy fragmenty listów. Sprawnie operuje słowem, choć wiele tu truizmów, metafor i dygresji za pomocą których pokazuje świat.

A tak na sam koniec z przymrużeniem oka - z całej powieści tylko kot wygląda normalnie, a cała reszta wydaje się nieźle rąbnięta.

× 2 | link |
ZA
@zaczytaniania
2023-07-24
8 /10

“Żaden koniec” to kolejna genialna powieść autorstwa Zośki Papużanki. Autorka krąży wokół rodzinnych spraw, tajemnic, niewypowiedzianych słów i nierozwiązanych kwestii, ale z tą różnicą, że tym razem tematem przewodnim jest śmierć. Śmierć Krystyny, seniorki rodu. Egocentryczna babcia odeszła z tego świata, ale wciąż jest żywa we wspomnieniach najbliższych. Ale czy aby na pewno ci najbliżsi dobrze ją znali? Kobieta nigdy nie odpowiadała wystarczająco na zadawane jej pytania, nie wszystkie sprawy Krystyna pozwalała poruszać. Teraz jej dzieci oraz wnuki próbują zlepić życie Krystyny na nowo, aby móc zapamiętać ją taką, jaka faktycznie była.

To historia rodziny, która, jak chyba każda, skrywa sekrety, żal i niewypowiedziane słowa, które ugrzęzły na lata w gardle i kłują jak ość, której trudno się pozbyć. Autorka po raz kolejny w cudowny sposób sportretowała nas samych. Papużanka jak żadna inna autorka, jak żaden inny autor, z którymi spotkałam się w ciągu mojej wieloletniej czytelniczej przygody, potrafi obserwować życie, otoczenie, ludzkie reakcje, słowa, gesty, utarte teksty i schematy. To niesamowite móc czytać o fikcyjnych postaciach, a z drugiej strony wyraźnie w nich widząc siebie, czy swoich bliskich.

Język, jakim posługuje się autorka to mistrzostwo. Uwielbiam taką luźną, barwną formę, momentami zabawną, podkreśloną wyraźnym sarkazmem. Ale to pod tą pisarską ucztą skrywa się warstwa emocji. Często gorzkich, smutnych...

× 1 | link |
@kat.czyta
2023-07-26
8 /10
Przeczytane

Powiem Wam szczerze, że trudno mi ubrać w słowa myśli, które pojawiły się w mojej głowie po przeczytaniu. Książki tej autorki są jak galimatias. Gra konwencjami literackimi, słowem, długością zdań, słowami, niekiedy strumień świadomości i masa szczegółów, które z pozoru nic nie znaczą. To uczta dla osób takich jak ja, czyli polonistów, choć oczywiście nie tylko. Można się zachwycić prostotą, sztuką pisania widoczną w niemalże każdym zdaniu, a jednocześnie mocnym echem, którym odbija się opowiedziana historia.

“Żaden koniec” to w zasadzie historia rodziny przywołana w związku ze śmiercią babci. To kilka słów o rozterkach bohaterów, o ich dzieciństwie, a wreszcie o seniorce rodu, w której na pewno wielu czytelników dopatrzy się cech ich bliskich.

Ta książka to sztuka. Nie spodziewajcie się standardowej fabuły i historii. To trochę jak pamiętnik albo kartki z przypadkowymi faktami. A ostatnie strony… naprawdę mnie rozczulily. Nie spodziewałam się takiego uczucia w przypadku tej książki. Miłe zaskoczenie. Dlaczego? Bo pojawiło się tam wspomnienie babci przekazującej w dłoni zwinięte pieniądze. Oj, ile babć tak robiło…

Zośkę Papużankę cenię za oryginalność jej książek. Nie da się ich zapomnieć. Za poplątane słowa, wśród których znajdą się te trafiające w sedno, tkwiące w głowie na długi czas.

I za piękne okładki, jakże inaczej 🌺

| link |
@kejsikej_czyta
2023-07-27
7 /10
Przeczytane

Papużanka zabiera nas w podróż po rodzinie. Bohaterowie mają zająć się pogrzebem seniorki rodziny. Śmierć jej otwiera jednak bramę do początków ich pokolenia. Kim byli rodzice seniorki, kim była ona sama, dlaczego wszyscy w rodzinie byli tacy a nie inni.

"Żaden koniec" to ciężka książka mimo, że napisana lekkim piórem. Zabiera nas w świat refleksji, który zawsze towarzyszy ludziom, którzy doświadczają czyjejś śmierci. Śmierć to dla jednych koniec, koniec zapisanej życiowej kartki ona po prostu na nas czeka i nas dopadnie. Dla drugich to początek, bo śmierć daje początek nowemu życiu, by koło toczyło się dalej, a żyć jest znacznie trudniej.

Książka ta też obnaża postrzeganie rodziny. Tutaj powiedzenie "z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu" jest strzałem w dziesiątkę. Książkowa rodzina ma określone role. Wiedzą kim mają być, jak się zachowywać w danych sytuacjach. Jak mają postrzegać innych i jak byś postrzeganym przez postronnych. Są niczym aktorzy na deskach teatru. Trochę to smutne, jednak takie prawdziwe i dobrze nam znane.

Czy książkę polecam? Jest to pozycja inna, ciężka. Polecam ją tym którzy lubią po przeczytanej lekturze pomyśleć, bo ta pozycja skłania ku głębokiej refleksji.

| link |
@barbarasztachanska
@barbarasztachanska
2024-04-08
7 /10
Przeczytane
@w.moich.kregach
2023-12-25
8 /10
Przeczytane
@natalia23
@natalia23
2023-08-23
8 /10
Przeczytane
@witwona
2023-08-20
8 /10
Przeczytane
@ksiazkanaprezent
2023-07-18
8 /10
Przeczytane
@snaky_reads
2023-07-24
4 /10
Przeczytane

| link |
@justyna8166
2023-08-29
7 /10
Przeczytane
MO
@Moniskape
2023-07-05
6 /10
Przeczytane
@dominika.nawidelcu
2023-07-02
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Żaden koniec. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl