Żadnych bogów, żadnych panów

Grzegorz Dziedzic
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Żadnych bogów, żadnych panów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

Najlepszy kryminalny debiut ostatnich lat
Gangsterska historia osadzona w polskim Chicago u progu lat 20. XX wieku

Zanim nastanie era prohibicji i władzę nad półświatkiem zdobędzie Al Capone, podziemiem Chicago rządzą Polacy. W cuchnących alejkach i piekielnych ubojniach, w scenerii jak z filmu Dawno temu w Ameryce czają się ich gangi, a najbardziej zuchwałym jest Erab. Czerwone chusty, anarchistyczne hasła i rozboje pod płaszczykiem Rewolucji – to ich styl. Gdy w tym polonijnym środowisku dochodzi do bestialskiego mordu, do sprawy oddelegowany zostaje świeżo upieczony sierżant Teodor Rucki. Szybko okaże się, że Rucki ma z gangsterami więcej wspólnego niż tylko język.

Wydanie 2 - Wyd. Agora

Data wydania: 2023-03-15
ISBN: 978-83-268-4159-0, 9788326841590
Wydawnictwo: Agora
Cykl: Trylogia chicagowska, tom 1
Nagrody: Nagroda Wielkiego Kalibru (Zwycięzca), Kryminalny Debiut Roku (Zwycięzca)
Stron: 424
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Grzegorz Dziedzic Grzegorz Dziedzic
Urodzony w 1974 roku w Polsce (Lublin)
Tarnowianin urodzony w Lublinie. W Chicago mieszka od 1999 roku. Z wykształcenia i zawodu psychoterapeuta. W USA imał się wielu zawodów. Pracował m.in. jako robotnik budowlany, kafelkarz, pomocnik w fabryce perfum i głośników. Później jako terapeuta...

Pozostałe książki:

Żadnych bogów, żadnych panów Gangway Blady świt
Wszystkie książki Grzegorz Dziedzic

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

NA POHYBEL

WYBÓR REDAKCJI
20.06.2022

Zastanawiałam się długo, jak zachęcić was do przeczytania tej książki. Szantaż? Nie mam asów w rękawie. Groźba? No przecież nie wyciągnę colta zza pasa i nie skieruję go w moich kochanych czytelników. Łagodna perswazja? Spróbujmy, może zadziała. Książkę Grzegorza Dziedzica przeczytać trzeba, z kilku powodów. Najważniejszy dla mnie, bardzo egoist... Recenzja książki Żadnych bogów, żadnych panów

@Rudolfina@Rudolfina × 32

Polacy nie gęsi (w Chicago)

WYBÓR REDAKCJI
10.11.2023

Akcja książki Dziedzica dzieje się w kręgach emigracji polskiej w Chicago w 1918 r. Rzecz jest reklamowana jako kryminał, dla mnie to bardziej powieść obyczajowo-gangsterska. Może największą jej wartością jest fascynujące przedstawienie polskiej diaspory w Chicago sto lat temu. To w zdecydowanej większości byli ludzie ciężko pracujący w tamtejszym... Recenzja książki Żadnych bogów, żadnych panów

@almos@almos × 29

Świetny polski kryminał

2.04.2022

Ten retro kryminał otwiera cykl Trylogia chicagowska i jest powiewem świeżości w tym gatunku na rynku wydawniczym. Sięgając po tę pozycję nie spodziewałam się nawet, że okaże się tak dobrą i wciągającą lekturą. Historia jest niezwykle brutalna, intryguje już od pierwszych stronic, zmusza do pracy szare komórki i zdecydowanie przeznaczona jest dla ... Recenzja książki Żadnych bogów, żadnych panów

@Izzi.79@Izzi.79 × 7

Żadnych bogów, żadnych panów

5.07.2023

Grzegorz Dziedzic "Żadnych bogów, żadnych panów", Ależ to była opowieść ! Mocna, a w dodatku poprowadzona z dużą inteligencją! I chociaż zwykle nie gustuję w historiach, które posiadają tak duże natężenie zła i przemocy objawiające się w tym wypadku w kluczowych dla książki scenach zbrodni, to jednak nie potrafiłam oderwać uwagi od tej błyskotliw... Recenzja książki Żadnych bogów, żadnych panów

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Mackowy
2023-04-20
8 /10
Przeczytane audiobook

Ale to było fajne czytanie, takie gangi Nowego Yorku, czy inne Peaky Blinders tylko że w Chicago a.d. 1918 i z emigrantami z Polski w roli głównej.

Sama zagadka kryminalna jest taka sobie, książkę czyta się bardziej jak thriller, niż kryminał jednak, nawiązując do słów Raymonda Chandlera: kto czyta kryminały dla samej intrygi?

Bo w tej powieści to oddany świetnym piórem klimat robi większość roboty, klimat mrocznego, śmierdzącego południowego Chicago, pełnego hut, stalowni, ale przede wszystkim rzeźni, czyli wszędzie śmierć, głód smród i ubóstwo, a człowiek człowiekowi wilkiem* - dola Polaka na emigracji**.

Bardzo udany debiut, czekam na drugi tom.




*Postać księdza Romana jest promyczkiem humoru w tym zaginionym obrazie Hieronima Boscha.
**Czytałem wywiad z autorem, w którym zarzeka się, że tło historyczne odpowiada mniej więcej opisywanym realiom, ja mu wierzę.

× 26 | Komentarze (1) | link |
@Antytoksyna
2022-07-07
7 /10
Przeczytane e-book 2022 Kryminał - thriller - sensacja/seria

Ile tu przemocy, brutalności, alkoholu, smrodu, krwi, flaków i gówna (dosłownie)! A opisane to wszystko tak, że można poczuć w nozdrzach. Ulice, tawerny, burdele, odlewnie i ubojnie - czyli czarno szara rzeczywistość polskich emigrantów w południowym Chicago w 1918r.

Sugestywne i realistyczne tło fabuły dominuje nad nią samą. Momentami robi się duszno z powodu natłoku postaci wkraczających na scenę, ale uporządkowane zakończenie nie pozostawia czytelnika z mętlikiem w głowie.
I choć autor potwierdza w tym tomie starą prawdę, że pieniądz rządzi światem, liczę na to, że Teodor Rucki w kolejnej części znajdzie się w takim miejscu, gdzie jego życie choć trochę będzie zależało od jego własnych wyborów.
"Żadnych bogów, żadnych panów" to oryginalny kryminał, który można zaliczyć do tych, których nie zapomina się drugiego dnia po przeczytaniu ostatniej strony.

× 19 | Komentarze (1) | link |
@mala_mi
2023-01-31
7 /10
Przeczytane 2023

Czarny kryminał osadzony w środowisku mniejszości polskiej w Chicago. Nietuzinkowe miejsce akcji i bardzo plastyczny język, to niewątpliwe plusy tej książki. Ameryka pokazana od tej mniej ładnej strony naprawdę robi mocne wrażenie. Nie jest to obraz ładny – mnóstwo tu flaków, krwi, nieczystości, ale tak się właśnie wykuwał „american dream” i nie wolno zapomnieć, że udział w tym mieli także Polacy. To tło trochę przesłania fabułę, a duża liczba bohaterów, których postaci są naprawdę dobrze, wyraziście nakreślone, sprawiła, że w połowie książki zaczęłam się zastanawiać, co tu jest motywem przewodnim – morderstwa czy wojny gangów? Szkoda, że nie ma dołączonego planu starego Chicago. To pomogłoby wyobrazić sobie topografię miejsca, w którym toczy się akcja.

× 12 | link |
@ogrod.ksiazek
2023-05-26
8 /10
Przeczytane

Dałam się zabrać w podróż do lat dwudziestych ubiegłego wieku. Weszłam prosto między gangi podziemnego Chicago. To właśnie tam doszło do makabrycznego zabójstwa. Sprawę ma prowadzić Teodor Rucki, młody policjant, a jeszcze niedawno gangster

Debiut, który otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru 2022.

Cóż to była za wciągająca historia. Autor nie zagłębiał się w makabryczne opisy, choć i tak pomysłowość zabójcy, a może zabójców, była wstrząsająca. Jednak Grzegorz Dziedzic postawił na klimat. Umieścił niezwykle barwne i plastyczne opisy, które nie nużyły, ale za to wyciekały ze stron powieści. Momentami czułam jak brud tamtejszych uliczek zaczyna mnie oblepiać. Do tego niezwykle obrazowo przedstawione realia tamtego okresu.

Sama historia intrygująca i nie dająca czytelnikowi wytchnienia. Ciekawe postacie, do tego czytelne, podparte warstwą psychologiczną jak i obyczajową.

Grzegorz Dziedzic uraczył mnie również kwiecistym językiem, który gdy trzeba był soczysty, a przez to dosadny w odpowiednich momentach. Niezwykła swoboda pióra, tak naturalne i prawdziwe dialogi. Przyznam, że trudno myśleć o tej książce jak o debiucie.

Ode mnie klimatyczne i mroczne 8/10

× 4 | link |
@przyrodazksiazka
2022-04-21
10 /10
Przeczytane

Pierwszą rzeczą, jaka mnie zaskoczyła, to duży druczek w książce! Po drugie całkiem sporo dialogów, średniej długości rozdziały i ten szok, kiedy czytam ją stylem profesjonalisty, a okazuje się, że to dopiero debiut! W ogóle napisana z jakąś taka czułością, jakby narratorem była tutaj osoba starsza, która ma szacunek do postaci występujących w książce. Uwielbiam takie klimaty, gdyż są jednocześnie totalnie sprzeczne, bo historia w ogóle nie należy do takich grzecznych.
Sierżant Teodor Rucki jak każdy człowiek ma swoje pozytywne strony jak i negatywne, aczkolwiek każdy brak stara się tuszować innym, dość mocnym atutem. W tym przypadku jest to nader mocna wulgarność operowania pięściami. Znacznie mu się jednak przydają, gdyż cała sprawę okropnych zachowań psychopaty musi przeprowadzić przez dość biedną dzielnicę. Wiadomo, że tam gdzie są braki gotówki, ludzie potrafią zachowywać się gorzej od głodnych zwierząt. Wyzwala się w nich instynkt przetrwania, który całkowicie zakrywa ich człowieczeństwo. Ciężko jest przez to wszystko przejść bohaterom, gdyż osoba, która ubzdurała sobie, że może pozbawiać życia każdą napotkaną osobę, zaczyna zagrażać również im. Jak zwykle jednak nie będzie to zwykłe śledztwo. Coś bowiem zaczyna się dziać takiego, co dotyka samego sierżanta. Dawno zapomniana przeszłość powróci, by teraz stanąć z nim oko w oko. Czy tylko jest na tyle silny, by jej podołać?
Nagłe zwroty akcji znacznie ubarwiają tą pozycję. Niby już coś zaczyna być na rzeczy, ...

× 1 | link |
@czytam_book
2021-12-09
8 /10
Przeczytane

Cześć Wszystkim. Dziś chcę Wam przedstawić debiut „Żadnych bogów, żadnych panów” Grzegorza Dziedzica.

Główny bohater to Teodor Rucki, który rozpoczyna pracę w policji i zostaje przydzielony do brutalnego morderstwa. Zaczyna prowadzić bardzo trudne śledztwo ze względu na brak świadków, brak podejrzanych i ksiądz , który widzi diabła. A morderca nie ma zamiaru poprzestać na jednej ofierze i morduje następną osobę. Teodor wnika coraz bardziej w świat gangów. W pewnym momencie zostaje zawieszony i zaczyna prowadzić śledztwo na własny rachunek. Czy idą się Teodorowi rozwiązać zagadkę brutalnych morderstw?

Autor zabrał mnie do Chicago z toku 1918, przedstawił początek Polonii w Stanach.
Jest to książka z gatunku kryminał historyczny. Poznajemy Polaków, którzy osiedlili się w biednych dzielnicach Chicago, ale wierzą w wolność Polski. Dokładne opisy warunków w jakich mieszkają nasi rodacy, ciężko pracują w fabrykach i rzeźni. I kobiety, które często znajdują pracę na ulicy jako prostytutki. Żyją w nędzy.
Poznajemy ten świat z jego wszystkimi wadami, widzimy jak dużo się wówczas piło i paliło. Z nad kartek książki wręcz czuć zapach papierosów i alkoholu.
Z początku miałam problem wgryźć się w tę historię, ale po pewnym czasie zaskoczyło. Poczułam ten duszący i przytłaczający klimat, który chciał mi przekazać autor, a także nadzieje i wolę walki.

Książkę Wam polecam, a ja z ...

× 1 | link |
@aleksandraczarnecka1989
2021-12-21
10 /10

Żadnych bogów, żadnych panów.
Grzegorz Dziedzic
Papierowy Księżyc

Świetna, fenomenalna, arcyciekawa, zachwycająca! Brak mi słów, by wyrazić swój zachwyt. Zasługuje na nominację do jednej z najlepszych książek 2021 roku. Jeśli autor w ten sposób napisał swój debiut, to ja z niecierpliwością oczekuję co zaserwuje nam przy kolejnej lekturze. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Nie znalazłam ani jednej wady, minusa, niedociągnięcia. Perfekcyjna w każdym calu. Spójna, przemyślana i dopracowana od A do Z. Niesamowita fabuła, akcja utrzymana na wysokim poziomie, kreacja bohaterów to istny majstersztyk.

Czarny kryminał historyczny. Mocny, mroczny, krwawy i brutalny. Autor przenosi nas w czasie do 1918 roku do Chicago do polonijnej dzielnicy, w której doszło do makabrycznej, wręcz bestialskiej zbrodni...

Dziękuję za egzemplarz do recenzji.

× 1 | link |
@ordinary_bookgirl
2021-12-05
9 /10

W Chicago w 1918 dochodzi do brutalnego morderstwa. W pobliskim kościele zostaje namalowany farbą anarchistyczny napis. Co znaczy? Sierżant Teodor Rucki rozpoczyna śledztwo, które prowadzi go go przez najbiedniejsze i najniebezpieczniejsze rejony tego miasta. Morderca zabija kolejne ofiary w okrutny sposób i nie do przewidzenia w jaki sposób następnym razem zamorduje. Morderca zostaje nazwany Diabłem z Michałowa. Przed Ruckim wiele wyzwań i przeciwności? Jak potoczą się jego dalsze losy?

Po przeczytaniu opisu byłam bardzo ciekawa co się wydarzy w tej książce. Autor bardzo mnie zaskoczył. Po pierwsze wykreowanie wszystkich postaci jest świetnie. Głównym bohaterem jest sierżant Teodor Rucki - dopiero rozpoczyna swoją karierę w policji, jest on sprytny, zaradny i umie się bić. Dużo jest bohaterów pobocznych jednak nie myliłam ich ze sobą. Wszystkie opisy zdarzeń były tak realne, że miałam wrażenie jakbym się tam przeniosła. Poznajemy życie Polaków, którzy tam mieszkali i wierzyli, że Polska odzyska wolność. Poznałam w jakich warunkach żyli i w jakich dzielnicach. Powieść od samego początku wciąga. Pomimo swoich 456 stron czyta się dość szybko. Książka ma swój własny klimat, który jest bardzo mroczny. Tajemnice, zwroty akcji, morderstwa, zagadki i miłość - to znajdziecie w tej książce. Czytając towarzyszyło mi dużo emocji. Na końcu mamy słowniczek, który mi się przydał. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło. Czekam na kolejną część! Jeśli lubicie krymi...

| link |
@Sargento_Garcia
2024-10-19
7 /10
Przeczytane kryminał literatura detektywistyczna
@donka
2024-03-04
6 /10
Przeczytane
@almos
2023-11-10
7 /10
Przeczytane audiobook kryminał/sensacja/thriller
@toptangram
2023-07-05
8 /10
Przeczytane
@Olga_Majerska
2023-06-01
8 /10
GA
@garbos
2023-08-24
4 /10
Przeczytane
@kamila763
2023-04-11
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

– Mocniejszego, powiada ksiądz? Mszalnego wina nie mam, ale wódka się znajdzie. A przypadkiem nie za wcześnie? Dżentelmeni nie piją przed południem. Na klerze się nie znam, ale księża chyba też nie.
Ksiądz Roman skulił się, opuścił wzrok.
– Jestem pijakiem. Muszę się napić, bo się rozlecę.
Gabriel zamilknął speszony szczerością duchownego.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Gangway
Gangway
Grzegorz Dziedzic
7.3/10
Walka o władzę w gangsterskim podziemiu Chicago i wyścig z czasem, by odnaleźć zaginionego przyjaci...
Blady świt
Blady świt
Grzegorz Dziedzic
4.3/10
Miłość i nienawiść, przyjaźń i zemsta, triumf i upadek Pod płaszczykiem powieści kryminalnej osa...