Zaginieni

Anna Gronczewska
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Zaginieni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Nie ma dnia, by na portalach społecznościowych nie pojawiał się dramatyczny apel rodzin proszących o pomoc w odnalezieniu zaginionych bliskich. Jedni wychodzą z domu bez słowa i znikają. Drudzy nie wracają z wakacji. Inni od lat pracują za granicą i tam ślad po nich się urywa.

Co się stało z Beatą Radke – najdłużej poszukiwanym dzieckiem w Polsce, które zaginęło w 1975 roku w Poznaniu w drodze na lekcję religii? Dlaczego nigdy nie rozwiązano najgłośniejszej sprawy z czasów PRL-u – zaginięcia braci Palasik, ani sprawy rodziny Bogdańskich, którzy zniknęli w kwietniu 2003 roku? Dlaczego do tej pory nie udało się odnaleźć Barbary Chrzczonowicz, łódzkiej dziennikarki, która zniknęła niedługo po swoim ślubie? Czy Kasia Mateja, wykradziona ze szpitala w wieku siedmiu miesięcy, żyje za granicą i jest szczęśliwa?

Każda z przestawionych w tej książce opowieści jest inna. Ale łączy je jedno: tragedia i cierpienie rodziny. Oto dramatyczne historie osób, których – mimo poszukiwań policji, komunikatów w mediach, rozwieszonych tysięcy plakatów – nigdy nie udało się odnaleźć.

Relacje rodzin ludzi, którzy zniknęli bez śladu, zostały uzupełnione głosami ekspertów: przedstawicieli fundacji ITAKA oraz fundacji Janusza Szostaka, specjalisty z policyjnego Archiwum X, Michała Fajbusiewicza z telewizyjnego „Magazynu kryminalnego 997” oraz… słynnego jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego. Opowiadają oni o tym, jak wygląda sytuacja rodzin osób zaginionych oraz jak starają się im pomagać.

Wydanie 1 - Wyd. RM

Data wydania: 2024-08-28
ISBN: 978-83-8151-882-6, 9788381518826
Wydawnictwo: RM
Seria: Bez fikcji (RM)
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 256
dodana przez: Vernau

Autor

Anna Gronczewska Anna Gronczewska – dziennikarka „Dziennika Łódzkiego”, zajmuje się sprawami społecznymi i tajemniczymi historiami, nie tylko związanymi z dziejami Łodzi. Pisze też o zaginięciach.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...

WYBÓR REDAKCJI
5.09.2024

Z twardych policyjnych danych wynika, iż każdego roku w Polsce ginie 17-20 tysięcy osób. Dużo? Dużo. Wiadomo też, że 90 procent poszukiwanych (zazwyczaj cierpiących na schorzenia neurologiczne) odnajduje się w ciągu miesiąca od zgłoszenia. To tyle, jeśli chodzi o w miarę pozytywne informacje. Los ponad 4 tys. z nich wciąż pozostaje nieznany. @Ob... Recenzja książki Zaginieni

Jak kamień w wodę...

2.09.2024

"Zaginieni. Historie ludzi, którzy przepadli bez śladu" Anny Gronczewskiej to bardzo wnikliwy reportaż. Chociaż temat jest dość trudny, lecz jest on jednocześnie intrygujący i zmuszający do refleksji, odsłania on kulisy dramatycznych wydarzeń, jakimi są zaginięcia ludzi. Autorka, sięgając po historie konkretnych osób, pokazuje nam nie tylko skalę ... Recenzja książki Zaginieni

@maciejek7@maciejek7 × 32

Niepewność

15.09.2024

Rocznie w Polsce ginie kilkanaście tysięcy osób. Bez wieści przepada 5-10%. Dla rodziny, czy znajomych najgorszy jest brak wiedzy, co się dzieje z najbliższymi. Czekają latami, szukają, angażując własne zdrowie i pieniądze. Często z pomocą rodziny, sąsiadów, służb, jasnowidzów itp. Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza jest zbiorem dwud... Recenzja książki Zaginieni

@pebro@pebro × 16

Pamięci nieobecnych

25.10.2024

Każdego dnia w mediach pojawiają się informacje o zaginięciach Naszych rodaków. Dorośli, nastolatki i dzieci, niezależnie od płci znikają bez śladu. Niektórych udaje się odnaleźć, innych przez dziesięciolecia poszukują zrozpaczeni bliscy. Anna Gronczewska w zbiorze reportaży pt. „Zaginieni. Historie ludzi, którzy przepadli bez śladu”, wydanym w ra... Recenzja książki Zaginieni

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2024-09-02
8 /10
Przeczytane konkurs literatura faktu Posiadam

"Zaginieni. Historie ludzi, którzy przepadli bez śladu" Anny Gronczewskiej to bardzo wnikliwy reportaż. Chociaż temat jest dość trudny, lecz jest on jednocześnie intrygujący i zmuszający do refleksji, odsłania on kulisy dramatycznych wydarzeń, jakimi są zaginięcia ludzi. Autorka, sięgając po historie konkretnych osób, pokazuje nam nie tylko skalę tego problemu, ale także jego głęboki wpływ na rodziny i przyjaciół oraz nawet na obce osoby. Anna Gronczewska pisze lekko, prostym i przystępnym językiem, dzięki czemu książka jest wciągająca i porusza czytelnika. Poznajemy w książce nie tylko suche fakty, ale autorka stara się również zrozumieć motywacje bohaterów do poszukiwania bliskich oraz ich emocje.
Autorka przybliża nam liczne przypadki zaginięć z różnych lat, są tu zarówno te nowsze jak również i starsze, częściowo może nawet zapomniane. I te medialne, które można było znaleźć we wszystkich niemal mediach i te, o których nie było zbyt głośno. Wszystkie są jednak ważne i w każdym przypadku czeka ktoś na odnalezienie bliskiej osoby, ciągle wierzą także, że oni żyją, no a skoro nadzieja umiera ostatnia, to warto się jej trzymać. To smutna lektura, ale jakże prawdziwa...

× 7 | link |
@z_kultury_
2024-10-25
8 /10
@Zaczytane_koty
2024-09-25
6 /10
Przeczytane
@pebro
2024-09-15
8 /10
Przeczytane
@mariola1995.95
2024-09-15
8 /10
Przeczytane
@pardobicka
2024-09-11
7 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2024-09-05
8 /10

Cytaty z książki

Nie ma dnia, by na portalach społecznościowych nie pojawiał się dramatyczny apel rodzin proszących o pomoc w odnalezieniu zaginionych bliskich.
Jedni wychodzą z domu bez słowa i znikają. Inni od lat żyją i pracują za granica i tam ślad po nich się urywa.
Dziewięćdziesiąt pięć procent zaginionych dzieci się odnajduje. Jednak pięć procent przepada bez wieści. Dzieci zwykle uciekają z domu. Zazwyczaj taki uciekinier zostaje znaleziony lub sam wraca po kilku dniach. Zdarzają się też porwania rodzicielskie.
To jedno z najgłośniejszych zaginięć z czasów PRL-u. Dwóch braci bawi się na podwórku. Matka zerka na nich od czasu do czasu przez okno. Chłopcy mają zaraz wrócić do domu, bo za chwilę zacznie się ich ulubiony serial - Bonanza. Kiedy matka kolejny raz wygląda przez okno, dzieci już nie ma...
Stronie Śląskie to niewielkie miasteczko położone koło Kłodzka. Wszyscy się tam znają, większość zarabiała na chleb w miejscowej hucie.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl