Zaginione arabskie księżniczki

Marcin Margielewski
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Zaginione arabskie księżniczki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

 Wstrząsająca prawda o życiu arabskich księżniczek. Jak się żyje w złotej klatce? Jaka jest cena wolności? I dlaczego niektóre z nich zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach?
Zwykły człowiek nie ma do nich dostępu. Otoczone przez ochronę i opiekunów wiodą baśniowe życie. Arabskie księżniczki spełniają wszystkie swoje zachcianki - za niewyobrażalnie duże pieniądze. Ale muszą być bezwzględnie oddane i podporządkowane mężczyznom. Co jeśli pewnego dnia się zbuntują?
Marcin Margielewski poznał człowieka, który przez większą część życia pracował na dworach saudyjskich władców. O tym, co widział, opowiedział w pełnym emocji akcie oskarżenia. To historia księżniczek, które decyzją swoich ojców, braci i mężów, czyli najbogatszych mężczyzn świata, zostały skazane na to, by świat o nich zapomniał. Jak to możliwe, że w XXI wieku kobiety giną bez śladu i nikt ich nie szuka? Czy kobieta może powiedzieć "nie"?
Opowieść o świecie jak z "Baśni z tysiąca i jednej nocy", w którym jedna decyzja może zmienić życie w koszmar. 
Data wydania: 2020-02-12
ISBN: 978-83-8169-235-9, 9788381692359
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 320
dodana przez: Justyna_K
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marcin Margielewski
Urodzony 17 września 1980 roku w Polsce (Polska)
Marcin Margielewski – pracował jako dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Przez dziesięć lat podróżował, mieszkając między innymi w Wielkiej Brytanii, Dubaju, Kuwejcie i Arabii Saudyjskiej. Był dyrektorem kreatywnym kilku światowych marek. Aut...

Pozostałe książki:

Zaginione arabskie księżniczki Była arabską stewardesą Tajemnice hoteli Dubaju Modelki z Dubaju Jak podrywają szejkowie Koszmar arabskich służących Porzuciłam islam, muszę umrzeć Wyrwana z piekła talibów Dubaj krwią zbudowany Luksus arabskich pałaców. Tom 1 Urodziłam dziecko szejka Sekrety arabskich kurortów Piekło kobiet Iranu Szofer arabskich bogaczy Zaginiony arabski książę Kłamstwa arabskich szejków Handlarze arabskich niewolników Luksus arabskich pałaców. Tom 2 Tajemnice arabskich szpitali. Tom 1
Wszystkie książki Marcin Margielewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Koszmar za marzenia i nadzieję

WYBÓR REDAKCJI
5.08.2020

“Młodych szejków wychowuje się na bezczelnych, pozbawionych skrupułów zdobywców. Ich siostry na łup, który będzie można w przyszłości dobrze sprzedać w jakimś politycznym układzie za cenę większych wpływów lub jakiś elitarny sojusz.” Która z Was, drogie Panie, chciała być księżniczką? Czy któraś z Was zdawała sobie sprawę, że nie każda księżni... Recenzja książki Zaginione arabskie księżniczki

@karmelowamysz@karmelowamysz × 1

"Kultura" arabska

6.02.2020

Zacznę od tego, że sama, z własnej woli, nigdy nie kupiłabym tej książki. Po prostu nie czytam tego typu pozycji, to nie jest moja „cup of tea”. Ponieważ jednak dostałam egzemplarz recenzencki (za co bardzo dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka) stwierdziłam, że nic nie stracę, jeśli przeczytam, a jeśli okaże się, że jest bardzo źle to po prostu ... Recenzja książki Zaginione arabskie księżniczki

@Nina@Nina × 19

Tragiczne losy arabskich księżniczek

18.04.2021

" Traktowanie saudyjskich kobiet to katalog upokorzeń. Saudyjscy mężczyźni tego uczucia niemal nie znają." (str120) Wstrząsająca książka. Wyzwalająca emocje i niedowierzanie, że takie rzeczy mają miejsce we współczesnym świecie. Tragiczna sytuacja saudyjskich kobiet, w tym licznej rzeszy księżniczek królewskiego rodu. Bez prawa do własnego zdania... Recenzja książki Zaginione arabskie księżniczki

@asach1@asach1 × 8

Chciałam mieć Europę w domu...

16.04.2020

Świat miał zapomnieć o tym, że istniały... Morze, piasek, złoto, przepych. Czy z takimi określeniami kojarzy nam się arabski świat? Czy może z religią, specyficznymi strojem i kulturą? Zaginione arabskie księżniczki to zapis rozmów jakie autor Marcin Margielewski przeprowadził ze służącym w arabskich pałacach. To opowieść o brutalnym świecie w kt... Recenzja książki Zaginione arabskie księżniczki

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@poloznaiksiazki
@poloznaiksiazki
2020-02-05
8 /10
Przeczytane 2020

Za mną kolejna książka o tematyce arabskiej. Tym razem sięgnęłam po nowość autorstwa Marcina Margielewskiego: "Zaginione arabskie księżniczki". Książka jest oparta na wspomnieniach człowieka, który służył w pałacach szejków. Opowiada o tym, jak traktowane są przez bliskich kobiety z saudyjskiej elity.
Talal w swoich wspomnieniach ukazuje, jak różnie szejkowie arabscy podchodzą do wychowania synów i córek. Historie przedstawione w książce są wstrząsające i brutalne. Opowiedziano je w taki sposób, że wciągają już od pierwszych stron. Nie sposób zrozumieć, że są to fakty, a nie fikcja literacka. Podczas czytania książki towarzyszyły mi silne emocje. To bardzo przykre, że człowiek żyjący w pałacu, pozornie opływający w dostatki i miłość bliskich, może wieść do tego stopnia nieszczęśliwe życie. 
Książkę oceniam na 8 punktów. Podobała mi się dużo bardziej, niż powieści Laili Shukri. Nie ma tu autopromocji, użalania się nad sobą, skupiania uwagi czytelnika na autorze. Są za to emocje: doświadcza ich zarówno Talal, jak i autor, a w końcu również czytelnik. Polecam serdecznie.

× 4 | link |
@ksiazkowa.gladys
@ksiazkowa.gladys
2020-07-18
9 /10
Przeczytane

To bardzo trudna książka, tematyka na pewno nie jest dla każdego. Niezwykle okrutne historie, które mrożą krew w żyłach. Wydają się nieprawdopodobne, że coś takiego miało i nadal ma miejsce, a jednak.

Książka ta powstała po rozmowie z Talalem - mężczyzną, który był sługą pośród bogatych rodzin królewskich. Wszystkie wydarzenia są właśnie przedstawione przez tego człowieka. Znajdziemy tutaj różne historie o różnych księżniczkach królewskich, które w nieznanych okolicznościach zaginęły albo ślad po nich zaginął.

Momentami nie mogłam pojąć niektórych historii. Na przykład relacji między bratem a siostrą. Gdzie na chłopski rozum rodzina powinna się wspierać. Jednak tutaj to nie miało miejsca. Okrutne zachowanie brata wobec rodzonej siostry, okrucieństwa jakich się dokonał... i to wszystko nadal się dzieje, lecz my nie mamy o tym zielonego pojęcia.

Bardzo się cieszę, że mogłam sięgnąć po tę książkę. Otworzyła mi ona oczy na świat, na świat w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To co się tam wyprawia, jak tam są traktowane kobiety, przechodzi ludzkie pojęcie.

| link |
@klaudiamatera
2024-06-12
10 /10
Przeczytane
@magdalenapalonek11
@magdalenapalonek11
2024-01-13
10 /10
Przeczytane
@karsob85
2023-04-22
6 /10
Przeczytane
@KsiazkowyLobuz
2022-04-24
10 /10
Przeczytane Literatura polska Literatura obyczajowa Literatura kobieca
@ela763
@ela763
2022-01-30
10 /10
Przeczytane
@deni.wybr
@deni.wybr
2021-09-18
10 /10
Przeczytane
@Julita_Dziwis_2
2021-05-11
8 /10
Przeczytane
@asach1
2021-04-18
7 /10
Przeczytane
@milaa1988
@milaa1988
2021-01-31
8 /10
Przeczytane
@ksiazkazpazurem
2020-11-21
8 /10
Przeczytane
@Julka_2
@Julka_2
2020-11-08
8 /10
Przeczytane
@withwords_alexx
2020-10-01
7 /10
@lola.montes
2020-08-08
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

„Dobrze wiesz, mamusiu, że mam rację. Ja nie chcę żyć na łasce mężczyzn. Nie chcę żyć w świecie, w którym mój brat może mnie skazać na śmierć słowem, w którym rodzony ojciec nie ma odwagi, by stanąć w mojej obronie, a dziadek chce mojej śmierci”.
Młodych szejków wychowuje się na bezczelnych, pozbawionych skrupułów zdobywców. Ich siostry na łup, który będzie można w przyszłości dobrze sprzedać w jakimś politycznym układzie za cenę większych wpływów lub jakiś elitarny sojusz.
Od dzieciństwa niemal codziennie słyszałem o miłosierdziu, jakim obdarza nas Bóg, i nie mogłem zrozumieć, jak to możliwe, że kochający nas Allah pozwala na to, byśmy głodowali, mieszkali w tak złych warunkach, nie rozumiałem, dlaczego pozwala na łzy mojej mamy, na śmierć moich sióstr, ale wierzyłem w to miłosierdzie z rozpędu. Tak mnie nauczono. Modliłem się pięć razy dziennie, dziękowałem za wszystko, choć nie miałem nic. Prosiłem o pomoc, choć nigdy jej nie otrzymałem. Przepraszałem za swoje grzechy, choć niczemu nie zawiniłem.
W saudyjskich pałacach praktykuje się islam, a nie wiarę w to, że służba powinna czasami odpocząć. Podobno to dla jej dobra. W wolnym dniu można by było zejść na złą drogę. Po jakiej zatem stąpali panowie, dla których wolny był każdy dzień.
To nie był pierwszy raz, gdy bardzo potrzebowałem boskiej interwencji, ale pierwszy, gdy boleśnie odczułem, że religia służy ludziom głównie do tego, by uzasadniać swoje obrzydliwe zachowanie.
Dodaj cytat