Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando

Piotr Cywiński
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

7 października 2015 r. upływa 71 lat od buntu więźniów Sonderkommando w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Z okazji rocznicy ukazała się książka „Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando”. Jej autorem jest dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M.A. Cywiński. Sonderkommando była to grupa robocza, złożona głównie z więźniów żydowskich, których Niemcy zmusili do obsługi komór gazowych, stosów spaleniskowych i krematoriów. W książce fragmenty ich relacji, wspomnień, zeznań procesowych, ale także zapisków dokonywanych w czasie istnienia obozu, zestawione są w cztery części. Pierwsza opowieść dotyczy selekcji do Sonderkommando i niesamowitego szoku, którego doświadczyli owi młodzi na ogół ludzie, zdawszy sobie sprawę, jakiej pracy oczekują od nich Niemcy. W drugiej części następuje opis instalacji zagłady. W trzeciej – jej przebieg, począwszy od dotarcia ofiar na miejsce zbrodni, poprzez rozbieralnię, komorę gazową, krematorium, aż po usunięcie pozostałego po całych transportach popiołu. W czwartej – opis buntu Sonderkommando, jedynego zbiorowego oporu zbrojnego w historii KL Auschwitz. Na końcu przeczytać można fragmenty relacji opisujące wpływ przeżyć na psychikę tych, którzy pracę przy komorach gazowych przeżyli. Zdaniem autora stworzenie jednej wspólnej opowieści z relacji przesiąkniętych tak traumatycznym doświadczeniem nie było prostym zadaniem.
„Członkowie Sonderkommando relacjonują swoje wspomnienia w bardzo specyficzny sposób. Relacje te pochodzą z różnych miejsc – z budynków komór gazowych, z krematoriów, znad dołów paleniskowych… Inne też są w swej naturze zapiski uczynione w samym obozie, w cieniu kominów krematoryjnych, w inny sposób brzmią powojenne zeznania procesowe, a jeszcze inaczej wywiady i wspomnienia spisane po dekadach” – napisał we wstępie dr Piotr M.A. Cywiński.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7704-113-0, 9788377041130
Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Seria: Miejsce prawdy
Kategoria: Historia
Stron: 104
dodana przez: bookkeeper

Autor

Piotr Cywiński Piotr Cywiński
Urodzony 16 kwietnia 1972 roku w Polsce (Warszawa)
Piotr Mateusz Andrzej Cywiński – polski historyk mediewista, działacz społeczny, od 2006 dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, współtwórca i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. W latach 2000–2010 prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w War...

Pozostałe książki:

Koniec Europy Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando Auschwitz. Monografia człowieka Marsz śmierci w pamięci ewakuowanych więźniów Auschwitz
Wszystkie książki Piotr Cywiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Sargento_Garcia
2022-02-18
8 /10
Przeczytane literatura faktu Historia literatura wojenna

Książka bardzo podobna do Sonderkommando. W piekle komór gazowych Shlomo Venezia. Różnica jest taka, że tutaj mamy przedstawione wybrane fragmenty relacji kilkunastu członków Sonderkommando. Czasami są to dosłownie jedna dwa zdania obrazujące opisywane wydarzenie, można się więc wręcz pokusić o stwierdzenie: krótko, treściwie i dosadnie.

× 19 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl