Zakazana psychologia. Tom II

Tomasz Witkowski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zakazana psychologia. Tom II
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W świetnie przyjętym przez czytelników pierwszym tomie Zakazanej psychologii (opatrzonym podtytułem Pomiędzy nauką a szarlatanerią), książce, która ukazała się w roku 2009, Tomasz Witkowski pisał o grzechach psychologii akademickiej, grzechach terapeutów i ekspansji psychobiznesu oraz o słynnej prowokacji wobec magazynu "Charaktery", której był autorem. Zapowiedział też, że Ciąg dalszy nastąpi? Po czterech latach obietnica została spełniona i oto z Zakazanej psychologii. Tom II możemy dowiedzieć się między innymi, czy i kiedy (oraz dlaczego) psychologia staje się kultem, jakie grzechy mają na sumieniu terapeuci dzieci (przynajmniej reprezentanci niektórych szkół tej profesji) i czym grozi kontakt z psychologiem biegłym sądowym. Na szczęście autor dość powszechnie uznawany za enfant terrible polskiej psychologii nie idzie na łatwiznę i na wskazaniu jej grzechów i grzeszków nie poprzestaje, gdyż pokazuje też czytelnikowi, jak próbować przeżyć i przetrwać w psychologicznym i terapeutycznym w świecie i jak w natłoku szarlatanerii i szamaństwa odnaleźć oazy prawdziwej wiedzy i naukowej rzetelności. Tak psychologia bywa też nauką! Zapraszamy zatem do kolejnej podróży w świat Zakazanej psychologii?
Data wydania: 2013-04-18
ISBN: 978-83-61710-13-4, 9788361710134
Wydawnictwo: CiS
Stron: 438

Autor

Tomasz Witkowski Tomasz Witkowski
Urodzony 27 kwietnia 1963 roku w Polsce
Psycholog, pisarz, doktor nauk humanistycznych. W 1996 uzyskał doktorat z psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Był pracownikiem naukowym Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Zamiejscowego we Wrocławiu Szkoły Wyższej Ps...

Pozostałe książki:

Psychomanipulacje. Jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić Zakazana psychologia tom 1 Zakazana psychologia. Tom II Psychologia konfliktów. Praktyka radzenia sobie ze sporami Psychoterapia bez makijażu. Rozmowy o terapeutycznych niepowodzeniach Dobór personelu Dobór personelu. Koncepcje, narzędzia, konteksty. Inteligencja Makiaweliczna. Rzecz o pochodzeniu natury ludzkiej. Inteligencja Makiawelliczna Inteligencja makiaweliczna Niewysublimowane fraszki, wiersze, limeryki Podręcznik trenera Podręcznik trenera : praktyka prowadzenia szkoleń Psychologia dla trenerów Szkolenia Psychologia kłamstwa Zakazana Psychologia. Tom I
Wszystkie książki Tomasz Witkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zakazana psychologia. Tom II aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-30
8 /10
Przeczytane Inspiracje/idee Posiadam 2017 Popularnonaukowe

Nazwisko autora nie było mi obce, więc kiedy naszła mnie chęć zgłębienia tematu różnych szemranych praktyk terapeutycznych (pierwszą moją kandydatką były ustawienia Hellingera), sięgnęłam po jego pozycję. Omówienia ustawień nie znalazłam ale inne przedstawione przykłady patologii poraziły mnie.

Autor zaczyna książkę przytaczając wykład Richarda Feynmanna, w którym fizyk oskarża psychologię i nauki społeczne w ogóle o bycie kultem cargo – urągającymi rozumowi praktykami nie przynoszącymi efektów. Wiele przykładów przytaczanych przez autora zdaje się potwierdzać tezę Feynmanna. Z rozdziału na rozdział robi się coraz bardziej nieprzyjemne – oszukańcze metody ‘terapii’ dzieci autystycznych, pacjentów onkologicznych, nie zweryfikowane doświadczalnie, bez podstaw naukowych, wręcz szkodliwe, chociażby dlatego, że odwracają uwagę od rozwiązań mniej spektakularnych (przynajmniej w opisach) ale realnych.

Duża część książki poświęcona jest nadużyciom w badaniu przez biegłych sądowych z dziedziny psychologii – stosowane metody są znowu mało precyzyjne, mało wiarygodne, a opinie wystawiane na ich podstawie są w niezasłużony sposób kategoryczne. Nawet jeśli autor pokazuje tylko wąski wycinek działalności biegłych sądowych, to nie jest dobrze, a w grę wchodzą losy wielu ludzi.

Wywód autora kończą przykłady dobrych praktyk w naukach społecznych, takich, które pozwalają uznać je za poważne dziedziny nauki, uczące się na swoich błędach, poddające się rygorom badań....

× 1 | link |
@MLB
2021-06-22
7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe/non-fiction/reportaż Papier

Cytaty z książki

O nie! Książka Zakazana psychologia. Tom II. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl