Zapach prochu i lawendy

Mariusz Gładzik
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Zapach prochu i lawendy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Wojna dla każdego pisze zupełnie inną historię

Józef do końca życia będzie wspominał dzień, w którym stracił wszystko.

Wybuch wojny pokrzyżował mu plany na przyszłość, pozbawił go ukochanego domu i odebrał miłość. Jako wrażliwy, młody chłopak nie miał szans w starciu z wielką historią. Wbrew sobie porzucił więc to, co znał, założył mundur i ruszył w świat, by walczyć z wrogiem. W tej podróży tęsknota nie opuszcza go na krok.

Po wojnie Józef na stałe osiedla się na dalekich Ziemiach Odzyskanych i stara się wieść normalne życie. Jednak kiedy na jego drodze niespodziewanie staje Karl, Niemiec poszukujący domu, z którego został niegdyś wypędzony, mężczyzna musi ponownie zmierzyć się z bolesnymi wspomnieniami.

Czy uda mu się pogodzić z przeszłością i wybaczyć tym, którzy odebrali mu wszystko, co kochał?

Wydanie 1 - Wyd. Novae Res
Data wydania: 2023-10-31
ISBN: 978-83-8313-643-1, 9788383136431
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 404
dodana przez: NovaeRes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wojna wiele ma odcieni

2.01.2024

Istnieją takie powieści, które poruszają. Istnieją takie, o których trudno zapomnieć. To te, które tak mocno chwytają za serce. Te, które wywołują różne emocje. Nigdy nie pozostawiają czytelnika obojętnego. Czy do takich historii należy „Zapach prochu i lawendy” Mariusza Gładzika? Wojna zmieniła losy każdego, kto żył w tych czasach. Józef do k... Recenzja książki Zapach prochu i lawendy

Mariusz Gładzik, Zapach prochu i lawendy.

8.03.2024

„Zapach prochu i lawendy” to jedna z tych powieści, której fabuła, bohaterowie i poruszane problemy potrafią na długo zapisać się w pamięci czytelnika. Na kartach swojej powieści Mariusz Gładzik przedstawia czytelnikom historię swojego dziadka Józefa, który urodził się na Wołyniu. Choć jego rodzina była bardzo biedna, jej członkowie darzyli się mi... Recenzja książki Zapach prochu i lawendy

W cieniu wojny

24.02.2024

Józek przychodzi nasz świat w wiosce na Kresach Wschodnich. Wiedzie w miarę spokojne i szczęśliwe dzieciństwo, poznaje swoją ukochaną. Jednak przychodzi wojna, która krzyżuje plany na przyszłość oraz pozbawia wszystkiego, co drogie jego sercu. Młody mężczyzna musi chwycić za broń, by stanąć do walki... Mija wiele lat. Józef to już starzec, który d... Recenzja książki Zapach prochu i lawendy

Zapach prochu i lawendy

18.12.2023

"Zapach prochu i lawendy" to książka wyjątkowa. Jest tak za sprawą głównego bohatera, którego poznajmy w chwili przyjścia na ten świat i towarzyszymy mu, aż do ostatnich momentów. Życie Jóźka zaczęło się normalnie. Dzieciństwo obfitowało w liczne gry, zabawy oraz przyjaciół. Świat widziany oczami dziecka jest wyjątkowy, tym bardziej iż cofamy się ... Recenzja książki Zapach prochu i lawendy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

NI
@nikiiwhispered.stories
2023-11-25
10 /10

ig: _whispered_stories

[współpraca recenzencka]

Na wstępie chciałam bardzo podziękować wydawnictwu [] za możliwość współpracy.

„Wojna dla każdego pisze zupełnie inną historię”

Przechodząc do recenzji. Wojna. Jedno słowo, a przyprawia o negatywne myślenie. Ból, cierpienie, zniszczenie to są jej dzieci, a my 'zwykli” ludzie jesteśmy w tym wszystkim zwykłymi pionkami, przesuwanymi przez ludzi nad nami. Taki już jest świat. Autor „Zapachu prochu i lawendy” oddaje rewelacyjne realia tamtejszych czasów. Pierwszy raz miałam styczność z książką tak typowo historyczną, zazwyczaj, jak czytam coś związanego z historią to biografie. Spotkało mnie miłe zaskoczenie. Bardzo podobała mi się książka, głównie przez sposób jej napisania. Jest prosta w odbiorze, tak aby każdy był w stanie wszystko zrozumieć. Posiada to co kocham, przemyślenia!(dotyczą one tutaj wojny i tamtejszych czasów, ale są bardzo aktualne na dzisiejsze czasy). Trzecia osoba, daje poczucie, jakby ktoś nam historię opowiadał. Bardzo dobrze w zrozumieniu treści pomagają mapy, które znajdują się w książce, jako wklejka. Jeżeli są wspomniane miejsca, to łatwo można je tam znaleźć. Na uznanie zasługuje fakt, że mapy są narysowane a nie zrobione przez grafika. Chciałabym wspomnieć również o okładce, która moim zdaniem jest bardzo fajne przemyślenia co do postaci znajdującej się na niej: mężczyzny i chłopca. Jest to jasne nawiązanie do hist...

| link |
@poczytajzemna
2024-05-21
9 /10

Bardzo lubię czytać, powieści gdzie w tle jest wojna, która dotknęła naszą ojczyznę. Lubię czytać historię, które miały miejsce na prawdę, ponieważ one są bardziej realne i chwytają za serce. Autor opiszę, historię, swojego dziadka Józefa, który urodził się na Wołyniu. Książka ta jest w gatunku powieść historyczna, ale czytając ją miałam wrażenie, że to literatura piękna. Autor ma piękny styl pisania, tak mało spotykany, plastyczny, wyszukany. Pięknie opisując tamte trudne chwile i ludzi, którzy mimo tej wielkiej biedy oraz trosk, do końca byli dobrymi ludźmi, pełnymi miłości i chęci pomocy.

Autor opowiadając mam historię dziadka skupia się również na rzeczach, które mimo wojny i biedy ciągle są wartościowe, piękne i nie stracą na sile. Swojej wartości nigdy nie straci przyroda, tradycja, miłość do ziemi, ojczyzny, swojego miejsca na ziemi. Bez względu czy jesteśmy Polakami, Niemcami, Ukraińcami to uczucia i emocje mamy podobne i tego samego potrzebujemy.

Losy opowiedziane przez autora zaczynają się od roku 1928, kiedy to jego dziadek był jeszcze młodym szczylem a jego życie jest beztroskie. Mimo że jego rodzina nie jest bogata i mieszkają w małej wiosce, tam wszystko tętni życiem. Poznamy jego pierwsze przyjaźnie, pierwszą miłość, pierwszy ból, pierwszą stratę, pierwszą śmierć...

Józef to młody i ambitny człowiek, który ma tak wiele planów, lecz wojna niszczy wszystko, pozbawia go domu i odbiera miłość. On mimo swej wielkiej wrażliwości zakład...

| link |
@burgundowezycie
2023-12-04
7 /10
Przeczytane powieści historyczne 🕰️

“Zapach prochu i lawendy” autorstwa Mariusza Gładzika to powieść historyczna o losach Józefa, który przeżył II wojnę światową i musiał się odnaleźć w nowej powojennej rzeczywistości. Autor jednak nie ogranicza się tylko do przedstawienia dramatu II wojny światowej, ale także porusza kwestię zbrodni na Wołyniu i sytuacji ludzi na Ziemiach Odzyskanych. Książka zawiera bogate i wiarygodne opisy tamtejszych warunków życia oraz refleksje nad sensem i skutkami wojny oraz powojennym losem. Głowy bohater zmaga się ze stratą bliskich osób, traumą, tęsknotą oraz poczuciem winy. Mamy też tutaj inne ciekawe i niejednoznaczne postacie, które z oprawców stają się ofiarami wojny. Autor ukazuje przez to, że wojna nie tylko zabija ludzi, ale też niszczy ich relacje i duszę. W historii nie brakuje jednak także momentów radości i miłości, które napawają nadzieją.

„Zapach prochu i lawendy” to książka, która zachęca do refleksji nad sensem życia i człowieczeństwem. To książka, która pokazuje, że nawet po wojnie można znaleźć szczęście.

Jeśli jesteście miłośnikami historii, ta książka będzie dla Was idealną propozycją.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @wydawnictwo_novaeres (współpraca reklamowa) 🩷.

| link |
KS
@ksiazki.dotki
2023-12-04
6 /10

Opowieść ta zaczyna się na Wołyniu w latach 20tych XX wieku. Tu obserwujemy losy Józka i jego przyjaciół, sąsiadów. Polaków i Ukraińców. Dzieci i dorosłych, których wzajemna nienawiść, doprowadziła do strasznej rzeźi. Czy nasz bohater wyjdzie z tego bez szwanku? Jak potoczą się jego dalsze losy? Czy zakazana miłość polsko-ukraińska może przetrwać?
Chcecie poznać odpowiedź na te pytania? Przeczytajcie sami.

Tak jak wiemy z historii na Wołyniu wioski polskie mieszały się z ukraińskimi. W czasie wojny sąsiad zabijał sąsiada. Płonęły całe wioski, zabijano, katowano ludzi i zwierzęta.

Opisane w książce wydarzenia, a także bohaterowie sprawiają, że możemy przenieść się do tamtych czasów. Jednak jak dla mnie w książce tej jest za dużo opisów. Spowalniają one akcje i spłaszczają wydźwięk emocji. Ta opowieść nie potrwała mnie i nie wciągła jak tego oczekiwałam. Aczkolwiek warto przeczytać książkę ze względu na straszne wydarzenia, które opisuje.

| link |
@paulaczyta
2024-01-24
6 /10
Przeczytane

Wojna dla każdego pisze zupełnie inną historię

Wybuch wojny pokrzyżował wiele planów. Wiele odebrał, wiele zniszczył.

Dla wielu ludzi był to najgorszy dzień, dzień w którym stracili wszystko.

Tak było dla Józefa. Stracił ukochany dom i miłość. A szczególnie jeszcze jako młody i niedoświadczony chłopak nie umiał sobie z tym poradzić i nie miał szans z okrutnym losem.
Ruszył aby walczyć z wrogiem, choć jego serce cięgle przepełniała tęsknota i ból.

Po wojnie która udało mu się przetrwać zaczął żyć na nowo próbując wrócić do normalności. I wtedy pojawił się u niego Karl, Niemiec szukający domu.

Budzi to w Józefie bolesne wspomnienia. Czy poradzi sobie z przeszłością? Czy będzie w stanie wybaczyć?

To życiowa, realistyczna, bolesna historia o okrutnych skutkach wojny dla zwykłego człowieka i o sile na jaką człowiek musi się zdobyć aby przetrwać.

| link |
@SFsince2018
2024-03-08
9 /10
@whitedove8
2024-02-24
8 /10
Przeczytane
@fascynacja_ksiazka
2024-01-02
9 /10
Przeczytane
@lubie.to.czytam
2023-12-18
9 /10
Przeczytane
ZU
@zuziabooks0
2023-11-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zapach prochu i lawendy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl