Zbigniew Oleśnicki i kościół krakowski w czasach jego pontyfikatu (1423-1455)

Maria Koczerska
Zbigniew Oleśnicki i kościół krakowski w czasach jego pontyfikatu (1423-1455)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Zbigniew Oleśnicki i Kościół krakowski w czasach jego pontyfikatu. 1423-1455 jest książką o działalności jednego z najznakomitszych biskupów Polski średniowiecznej, ale nie jako polityka, w której to roli był najbardziej znany, tylko jako biskupa - ordynariusza krakowskiego, który w ciągu przeszło 30 lat swych rządów, potrafił, jak sam to twierdził „doprowadzić Kościół krakowski do kwitnącego stanu". Autorka analizuje organizację kurii biskupiej, a zwłaszcza kancelarii, zajmuje się najbliższymi współpracownikami biskupa: jego kanclerzami, notariuszami, jak również kolejnymi oficjałami krakowskimi i wikariuszami biskupa in spiritualibus. Ukazuje stosunki biskupa z kapitułą katedralną, w skład której wchodzili znamienici profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego i przyszli biskupi. Przedstawia również pasjonującą osobowość Oleśnickiego, który jako pierwszy z polskich biskupów osiągnął godność kardynała i był równorzędnym partnerem królów z dynastii jagiellońskiej. Stara się odpowiedzieć na pytanie, co stanowiło o jego wielkości. Pracę uzupełniają regesty dokumentów Zbigniewa Oleśnickiego. Dr hab. Maria Koczerska, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w historii późnośredniowiecznej Polski i naukach pomocniczych historii.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7181-325-2, 9788371813252
Wydawnictwo: DiG
Stron: 522

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zbigniew Oleśnicki i kościół krakowski w czasach jego pontyfikatu (1423-1455) aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Zbigniew Oleśnicki i kościół krakowski w czasach jego pontyfikatu (1423-1455). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat