Zbrodnie bez ciał

Andrzej Gawliński, Diana Brzezińska
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Zbrodnie bez ciał
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Diana Brzezińska, prawniczka i mediatorka sądowa, autorka kryminałów.

Andrzej Gawliński, kryminalistyk i suicydolog, dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej.

Wspólnie przeczytali dziesiątki tomów akt i zapoznali się z setkami zeznań świadków w najgłośniejszych polskich sprawach o morderstwo, w których wyrok zapadł, mimo że nie odnaleziono ciała ofiary. Pytali o szczegóły dochodzeń specjalistów medycyny sądowej, psychologów, kryminologów, śledczych. Wskazali luki, błędy, pominięte fakty. A nawet rozmawiali ze skazanym za zbrodnię. Szukali odpowiedzi tam, gdzie nadal jest wiele pytań.

  • Jak pracują śledczy, kiedy brakuje najważniejszego śladu zbrodni?
  • Jakie eksperymenty i metody zbierania dowodów są przez nich wykorzystywane?
  • Czy naprawdę nie da się popełnić zbrodni doskonałej?
Ta książka zbliża do prawdy, którą niemal doskonale udało się ukryć.

Data wydania: 2021-08-11
ISBN: 978-83-8135-111-9, 9788381351119
Wydawnictwo: Otwarte
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 344
dodana przez: Vernau

Autor

Andrzej Gawliński Andrzej Gawliński Prawnik, kryminalistyk i suicydolog. Dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej (ckims.pl). Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i Wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Autor b...

Pozostałe książki:

Jak upozorować samobójstwo. Kryminalistyczna i sądowo-lekarska rekonstrukcja zdarzenia Fantomas. Mieczysław Zub - seryjny gwałciciel i morderca kobiet Władca much. Bogdan Arnold - seryjny morderca kobiet Nekrofil. Edmund Kolanowski - Zimny Chirurg
Wszystkie książki Andrzej Gawliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie ma ciała, nie ma zbrodni.

9.08.2021

Dwóch autorów i jedna książka to zdecydowanie dla mnie z reguły problem i niekoniecznie sukces, ale nie w przypadku literatury faktu, a do tej zalicza się książka "Zbrodnie bez ciał". Tym razem znam jednego autora, a w zasadzie autorkę, Dianę Brzezińską, której serię o Adzie i Krystianie uwielbiam, a drugi autor jest dla mnie zagadką. Ale czy to o... Recenzja książki Zbrodnie bez ciał

Nie ma ciała - i co z tego?

21.08.2021

Wszyscy fani filmów, seriali i książek kryminalnych znają to na pamięć - nie ma ciała, nie ma zbrodni. Proste, prawda? Właściwie tak, przecież bez zwłok bardzo ciężko udowodnić jest komukolwiek, że do jakiejkolwiek zbrodni doszło. "Zbrodnie bez ciał" autorstwa Diany Brzezińskiej i Andrzeja Gawlińskiego to książka opisująca polskie śledztwa poszlak... Recenzja książki Zbrodnie bez ciał

Najlepsza z literatury faktu!

10.08.2021

,,Zbrodnie bez ciał" Diana Brzezińska i Andrzej Gawliński ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐ 84/2021 RECENZJA PRZEDPREMIEROWA PREMIERA: 10.08.2021! · Diana Brzezińska, prawniczka i mediatorka sądowa, autorka kryminałów. Andrzej Gawliński, kryminalistyk i suicydolog, dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej. Wspólnie przeczytali dziesiątki tomów akt i zapoz... Recenzja książki Zbrodnie bez ciał

@emiczytaa@emiczytaa × 1

Czy istnieje zbrodnia doskonała?

20.08.2021

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy istnieje zbrodnia doskonała? Czy można mówić o zabójstwie, kiedy nie ma ciała? Diana Brzezińska, pisarka, autorka serii o profilerce Czarneckiej i prawniczka, oraz dr Andrzej Gawliński, kryminalistyk i autor książek o polskich mordercach połączyli swe siły, by wspólnie opowiedzieć na te pytania, na ... Recenzja książki Zbrodnie bez ciał

Moja opinia o książce

Opinie

@ksiazka_w_pigulce
2021-09-08
7 /10
Przeczytane


"Nie ma ciała - nie ma zbrodni" - ta dewiza przyświeca wielu czynom przestępczym o charakterze zabójstwa czy morderstwa. W głównej mierze sprawca planuje zbrodnię lub popełnia ją w afekcie, a dopiero później nastaje czas refleksji nad ciałem.
Prawniczka dotychczas znana z całkowicie innego gatunku literackiego oraz doświadczony kryminalistyk mający na koncie wiele znaczących książek uderzających w kryminalne tony przedstawiają zagadnienie "procesu poszlakowego". Od krótkiego, acz celnego wprowadzenia w temat, słownictwo, charakterystykę kolejno przechodzą do przykładów kilku polskich głośnych spraw, w których mimo braku ciała doszło do skazania sprawcy. Można poddawać w wątpliwość wiele spraw o charakterze poszlakowym, tym bardziej po ujawnieniu medialnej już sprawy Tomka Komendy, lecz w "Zbrodnie bez ciał" przedstawione procesy, jak i tok postępowania zdają się rozwiewać wszelkie wątpliwości. Co ciekawe, jedna ze spraw w chwili jej poruszenia w książce okazała się dotrzeć do satysfakcjonującego finału.

Diana Brzezińska wraz z Andrzejem Gawlińskim w sposób interesujący poruszają się w tematyce kryminalnej, nie szczędzą ciekawie przedstawionych spraw, jak i wypadają w oczach czytelnika nader interesująco skupiając się stricte na aktach sądowych. Bez subiektywnych przypisów, bez zbędnych emocji, w zwięzły sposób przybliżają głośne sprawy, w których do dziś jednoznacznie nie udało się wyjaśnić, co, gdzie, kiedy i w jaki sposób stało się z osobami, jakie do...

× 2 | link |
MA
2021-09-19
7 /10
Przeczytane

Autorami książki jest kryminalistyk, suicydolog oraz prawniczka, mediatorka sądowa i pisarka kryminałów.
Czy taki duet dostarczy nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania z tematu kryminalistyki?
Wspólnie przeczytali dziesiątki tomów spraw, zapoznali z zeznaniami świadków najgłośniejszych spraw, w których wyrok zapadł mimo, że ciało nie zostało odnalezione. Szukali luk, niedociągnięć, braków, pytali i drążyli aż uzyskali odpowiedzi. Zebrali to w jedną świetnie napisaną merytorycznie całość.
Osoby interesujące się tą tematyką dostaną odpowiedzi na wiele pytań. Między innymi czym różni się proces poszlakowy od dowodowego. Czy jest szansa na dojście do prawdy na samych poszlakach?
Książka zawiera kilka przykładów zbrodni i całą procedurę przeprowadzoną co do nich. Krok po kroku opisują każdy etap działań w sposób bardzo przejrzysty.
Plusem jest szczegółowy spis treści z podtytułami.
Książka napisana jasno, bez zbędnych ozdobników i nawet laik w tym temacie nie będzie miał problemów zrozumienia terminologii.
Od pierwszych stron książka mi się spodobała i tak zostało do samego końca.

| link |
@_books_and_dog_
2021-12-17
7 /10
Przeczytane 2021

Książka „Zbrodnie bez ciał” autorstwa Diany Brzezińskiej i Andrzeja Gawlińskiego to pozycja, na którą przypadkiem trafiłam w bibliotece. Twórczości Pani Brzezińskiej nie znam. Z kolei z twórczości Pana Gawlińskiego czytałam "Władca Much. Bogdan Arnold - seryjny morderca kobiet".
Czy jeżeli nie ma ciała, to nie ma zbrodni? Czy istnieje zbrodnia doskonała? Jeżeli uda się stworzyć ciąg poszlak , które wzajemnie będą się uzupełniać i nie będzie możliwości stworzenia innej wersji zdarzenia to ciało tak naprawdę nie jest do niczego potrzebne. W książce przedstawionych jest pięć różnych historii. Wszystkie sprawy łączy brak ciała ofiary podczas procesu, co nie było przeszkodą do skazania sprawcy. Większość spraw była mi już znana z innych książek i programów. Pozycja ciekawa. Jeżeli ktoś chce zgłębić swoją wiedze w tym temacie to warto po nią sięgnąć.

| link |
@aellirenn
2021-12-31
9 /10
Przeczytane

Procesy poszlakowy. Temat trudny, bo jak udowodnić zbrodnię, kiedy głównego dowodu brakuje? Na to pytanie odpowiadają autorzy reportażu.

Przesłuchałam tę książkę i muszę przyznać, że bardzo przyjemna realizacja. Książki może bym przyjemną nie nazwała, bo jednak temat jest dość ciężki, ale już bardzo dobrą owszem. To jest kawał naprawdę świetnego reportażu. Dowiedziałam się sporo o tym jak wyglądają procesy poszlakowe. Okazuje się, że hasło „nie ma ciała, nie ma zbrodni” już nie ma prawa bytu. Nie da się popełnić zbrodni doskonałej. Dzisiejsze techniki kryminalistyczne są tak zaawansowane, że czasem drobiazg może doprowadzić do niepodważalnych dowodów, nawet jeśli nigdy nie dowiemy się gdzie spoczywa ciało ofiary.

Gorąco polecam wszystkim, którzy tak jak ja, niewiele o temacie wiedzieli. To było arcyinteresujące.

| link |
KS
2022-02-11
6 /10
Przeczytane B/STW 2022

Kilka ciekawych rzeczy się dowiedziałam, zmian wcześniej istniejących kar. Jedną sprawę kojarzyłam dobrze, bo już kiedyś o niej czytałam. A pozostałe dobrze było poznać. Lubię poprzednie książki autorki, dlatego sięgnęłam po tą pozycję.

| link |
@Marguerita
2022-02-03
7 /10
Przeczytane
@PannaIndyviduum
2022-01-20
7 /10
Przeczytane
@howyoureadin
2021-12-28
7 /10
Przeczytane
@natalia12329
2021-11-11
5 /10
Przeczytane
@klaudia.nogajczyk
2021-11-08
7 /10
Przeczytane
@renataannac75
2021-09-26
7 /10
Przeczytane
@magdalena.malinowska
2021-09-25
10 /10
Przeczytane
@pardobicka
2021-08-21
6 /10
Przeczytane
@przewracam_strony
2021-08-20
9 /10
@zkotemczytane
2021-08-11
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Zbrodnie bez ciał. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl