Zbrodnie bez ciał

Andrzej Gawliński, Diana Brzezińska
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów
Zbrodnie bez ciał
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 23 ocen kanapowiczów

Opis

Diana Brzezińska, prawniczka i mediatorka sądowa, autorka kryminałów.

Andrzej Gawliński, kryminalistyk i suicydolog, dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej.

Wspólnie przeczytali dziesiątki tomów akt i zapoznali się z setkami zeznań świadków w najgłośniejszych polskich sprawach o morderstwo, w których wyrok zapadł, mimo że nie odnaleziono ciała ofiary. Pytali o szczegóły dochodzeń specjalistów medycyny sądowej, psychologów, kryminologów, śledczych. Wskazali luki, błędy, pominięte fakty. A nawet rozmawiali ze skazanym za zbrodnię. Szukali odpowiedzi tam, gdzie nadal jest wiele pytań.

  • Jak pracują śledczy, kiedy brakuje najważniejszego śladu zbrodni?
  • Jakie eksperymenty i metody zbierania dowodów są przez nich wykorzystywane?
  • Czy naprawdę nie da się popełnić zbrodni doskonałej?
Ta książka zbliża do prawdy, którą niemal doskonale udało się ukryć.

Data wydania: 2021-08-11
ISBN: 978-83-8135-111-9, 9788381351119
Wydawnictwo: Otwarte
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 344
dodana przez: Vernau

Autor

Andrzej Gawliński Andrzej Gawliński Prawnik, kryminalistyk i suicydolog. Dyrektor Centrum Kryminalistyki i Medycyny Sądowej (ckims.pl). Członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego i Wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Autor b...

Pozostałe książki:

Zbrodnie bez ciał Władca much. Bogdan Arnold - seryjny morderca kobiet Fantomas. Mieczysław Zub - seryjny gwałciciel i morderca kobiet Morderca z wiatraka. Piotr Trojak - nożownik pedofil Nekrofil. Edmund Kolanowski - Zimny Chirurg Jak upozorować samobójstwo. Kryminalistyczna i sądowo-lekarska rekonstrukcja zdarzenia
Wszystkie książki Andrzej Gawliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Proces poszlakowy w pigułce

WYBÓR REDAKCJI
29.08.2023

Bardziej od brutalnych zbrodni przerażają mnie zaginięcia. Ta niepewność wydaje mi się być trudniejsza do zniesienia niż ostateczne pożegnanie, a nadzieja zamiast pomagać jest raczej zabójcza. Jednak tym razem nie chodzi o emocje, a o to, czy w związku z zaginięciem można wydawać wyrok za zabójstwo. "Zbrodnie bez ciał" to efekt współpracy Diany B... Recenzja książki Zbrodnie bez ciał

,,Nie ma ciała - nie ma zbrodni" - czy na pewno?

11.07.2022

Bardzo często słyszymy ten slogan, czy w książkach, czy w filmach. Ale czy w rzeczywistości jest to prawda? Zapewne w niektórych przypadkach owszem. Jednak Diana Brzezińska i Andrzej Gawliński pokazują nam sprawy z polskiego podwórka, które stanowczo zaprzeczają temu twierdzeniu. Autorzy udowadniają, że w Polsce również mamy do czynienia z proces... Recenzja książki Zbrodnie bez ciał

@aalexbook@aalexbook × 7

Nie ma ciała, nie ma zbrodni.

9.08.2021

Dwóch autorów i jedna książka to zdecydowanie dla mnie z reguły problem i niekoniecznie sukces, ale nie w przypadku literatury faktu, a do tej zalicza się książka "Zbrodnie bez ciał". Tym razem znam jednego autora, a w zasadzie autorkę, Dianę Brzezińską, której serię o Adzie i Krystianie uwielbiam, a drugi autor jest dla mnie zagadką. Ale czy to o... Recenzja książki Zbrodnie bez ciał

Nie ma ciała - i co z tego?

21.08.2021

Wszyscy fani filmów, seriali i książek kryminalnych znają to na pamięć - nie ma ciała, nie ma zbrodni. Proste, prawda? Właściwie tak, przecież bez zwłok bardzo ciężko udowodnić jest komukolwiek, że do jakiejkolwiek zbrodni doszło. "Zbrodnie bez ciał" autorstwa Diany Brzezińskiej i Andrzeja Gawlińskiego to książka opisująca polskie śledztwa poszlak... Recenzja książki Zbrodnie bez ciał

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2024-05-06
Przeczytane

Co rusz słyszymy w środkach masowego przekazu o zbrodniach, tych bardziej spektakularnych i tych o których wiadomo niewiele. O tych sprzed lat, które dopiero teraz ujrzały światło dzienne. Często zastanawiamy się jakim cudem śledczy mogli dojść do tego co tak naprawdę się wydarzyło. Autorzy biorą pod lupę kilka najbardziej ciekawych zbrodni z różnych okresów czasu i starają sie odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest ciało.
Reportaż ten pokazuje kulisy pracy całego sztabu ludzi, dzięki którym zagadka zostaje rozwiązana. Muszę przyznać, że zaskakiwała mnie pomysłowość sprawcow co do procedury morderstwa, ale i przenikliwość ludzi, pracujących czy to w policji czy też profilerów, którzy potrafią znakomicie wejść w psychikę zabójcy i odnaleźć motyw i sposób.
Niektóre opisy są dosyć dosadne, wiec jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy, to może mieć troche problemu z czytaniem, ale ogólnie czyta się dobrze i z zaiteresowaniem.

× 3 | link |
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2021-09-08
7 /10
Przeczytane


"Nie ma ciała - nie ma zbrodni" - ta dewiza przyświeca wielu czynom przestępczym o charakterze zabójstwa czy morderstwa. W głównej mierze sprawca planuje zbrodnię lub popełnia ją w afekcie, a dopiero później nastaje czas refleksji nad ciałem.
Prawniczka dotychczas znana z całkowicie innego gatunku literackiego oraz doświadczony kryminalistyk mający na koncie wiele znaczących książek uderzających w kryminalne tony przedstawiają zagadnienie "procesu poszlakowego". Od krótkiego, acz celnego wprowadzenia w temat, słownictwo, charakterystykę kolejno przechodzą do przykładów kilku polskich głośnych spraw, w których mimo braku ciała doszło do skazania sprawcy. Można poddawać w wątpliwość wiele spraw o charakterze poszlakowym, tym bardziej po ujawnieniu medialnej już sprawy Tomka Komendy, lecz w "Zbrodnie bez ciał" przedstawione procesy, jak i tok postępowania zdają się rozwiewać wszelkie wątpliwości. Co ciekawe, jedna ze spraw w chwili jej poruszenia w książce okazała się dotrzeć do satysfakcjonującego finału.

Diana Brzezińska wraz z Andrzejem Gawlińskim w sposób interesujący poruszają się w tematyce kryminalnej, nie szczędzą ciekawie przedstawionych spraw, jak i wypadają w oczach czytelnika nader interesująco skupiając się stricte na aktach sądowych. Bez subiektywnych przypisów, bez zbędnych emocji, w zwięzły sposób przybliżają głośne sprawy, w których do dziś jednoznacznie nie udało się wyjaśnić, co, gdzie, kiedy i w jaki sposób stało się z osobami, jakie do...

× 2 | link |
@zaczytanaangie
2023-08-29
8 /10
Przeczytane

Bardziej od brutalnych zbrodni przerażają mnie zaginięcia. Ta niepewność wydaje mi się być trudniejsza do zniesienia niż ostateczne pożegnanie, a nadzieja zamiast pomagać jest raczej zabójcza. Jednak tym razem nie chodzi o emocje, a o to, czy w związku z zaginięciem można wydawać wyrok za zabójstwo.
"Zbrodnie bez ciał" to efekt współpracy Diany Brzezińskiej i Andrzeja Gawlińskiego. Śledzę działalność obojga, ale książkowo poznałam oboje właśnie dzięki tej pozycji. Warto sięgnąć po nią, mając z tyłu głowy świadomość, że to raczej literatura popularna a nie naukowa, żeby potem nie być rozczarowanym pewną prostotą w przedstawieniu zagadnienia.
Na całość składa się krótkie omówienie procesu poszlakowego i pięciu spraw, w których doszło do skazania, mimo że nie udało się odnaleźć ciał ofiar. Wstęp jest bardzo wartościowy dla laika, można z niego wyłuskać kilka niuansów prawniczych, które nie są powszechnie znane, a pozwalają lepiej zrozumieć na czym polegały mocne i słabe strony w procesach, na których skupili się autorzy.
Sprawy są przedstawione w dość wyczerpujący, choć wszystkie były mi już wcześniej znane i mimo że autorzy bazowali na aktach, to nie wyłapałam jakiś nowych informacji. Każda część została jednak podzielona na wiadomości o ofierze, śledztwie i procesie, a także kalendarium, komentarz autorów i mini wywiad z ekspertem. Dzięki tym dwóm ostatnim elementom nie jest to tylko suche przedstawienie faktów, ale subiektywne przekonania są...

× 1 | link |
@madbed
2021-09-19
7 /10
Przeczytane

Autorami książki jest kryminalistyk, suicydolog oraz prawniczka, mediatorka sądowa i pisarka kryminałów.
Czy taki duet dostarczy nam odpowiedzi na nurtujące nas pytania z tematu kryminalistyki?
Wspólnie przeczytali dziesiątki tomów spraw, zapoznali z zeznaniami świadków najgłośniejszych spraw, w których wyrok zapadł mimo, że ciało nie zostało odnalezione. Szukali luk, niedociągnięć, braków, pytali i drążyli aż uzyskali odpowiedzi. Zebrali to w jedną świetnie napisaną merytorycznie całość.
Osoby interesujące się tą tematyką dostaną odpowiedzi na wiele pytań. Między innymi czym różni się proces poszlakowy od dowodowego. Czy jest szansa na dojście do prawdy na samych poszlakach?
Książka zawiera kilka przykładów zbrodni i całą procedurę przeprowadzoną co do nich. Krok po kroku opisują każdy etap działań w sposób bardzo przejrzysty.
Plusem jest szczegółowy spis treści z podtytułami.
Książka napisana jasno, bez zbędnych ozdobników i nawet laik w tym temacie nie będzie miał problemów zrozumienia terminologii.
Od pierwszych stron książka mi się spodobała i tak zostało do samego końca.

| link |
@_books_and_dog_
2021-12-17
7 /10
Przeczytane 2021

Książka „Zbrodnie bez ciał” autorstwa Diany Brzezińskiej i Andrzeja Gawlińskiego to pozycja, na którą przypadkiem trafiłam w bibliotece. Twórczości Pani Brzezińskiej nie znam. Z kolei z twórczości Pana Gawlińskiego czytałam "Władca Much. Bogdan Arnold - seryjny morderca kobiet".
Czy jeżeli nie ma ciała, to nie ma zbrodni? Czy istnieje zbrodnia doskonała? Jeżeli uda się stworzyć ciąg poszlak , które wzajemnie będą się uzupełniać i nie będzie możliwości stworzenia innej wersji zdarzenia to ciało tak naprawdę nie jest do niczego potrzebne. W książce przedstawionych jest pięć różnych historii. Wszystkie sprawy łączy brak ciała ofiary podczas procesu, co nie było przeszkodą do skazania sprawcy. Większość spraw była mi już znana z innych książek i programów. Pozycja ciekawa. Jeżeli ktoś chce zgłębić swoją wiedze w tym temacie to warto po nią sięgnąć.

| link |
@aellirenn
2021-12-31
9 /10
Przeczytane

Procesy poszlakowy. Temat trudny, bo jak udowodnić zbrodnię, kiedy głównego dowodu brakuje? Na to pytanie odpowiadają autorzy reportażu.

Przesłuchałam tę książkę i muszę przyznać, że bardzo przyjemna realizacja. Książki może bym przyjemną nie nazwała, bo jednak temat jest dość ciężki, ale już bardzo dobrą owszem. To jest kawał naprawdę świetnego reportażu. Dowiedziałam się sporo o tym jak wyglądają procesy poszlakowe. Okazuje się, że hasło „nie ma ciała, nie ma zbrodni” już nie ma prawa bytu. Nie da się popełnić zbrodni doskonałej. Dzisiejsze techniki kryminalistyczne są tak zaawansowane, że czasem drobiazg może doprowadzić do niepodważalnych dowodów, nawet jeśli nigdy nie dowiemy się gdzie spoczywa ciało ofiary.

Gorąco polecam wszystkim, którzy tak jak ja, niewiele o temacie wiedzieli. To było arcyinteresujące.

| link |
KS
@ksiazkowyregal
2022-02-11
6 /10
Przeczytane B/STW 2022

Kilka ciekawych rzeczy się dowiedziałam, zmian wcześniej istniejących kar. Jedną sprawę kojarzyłam dobrze, bo już kiedyś o niej czytałam. A pozostałe dobrze było poznać. Lubię poprzednie książki autorki, dlatego sięgnęłam po tą pozycję.

| link |
@sandra90
2023-11-01
10 /10
Przeczytane
@Ewa_3
2023-09-15
7 /10
Przeczytane
@ethelyn
2023-02-06
7 /10
Przeczytane
@Sylwia_K
@Sylwia_K
2022-07-29
5 /10
Przeczytane
@aalexbook
2022-07-11
6 /10
Przeczytane
@Marguerita
2022-02-03
7 /10
Przeczytane
@PannaIndyviduum
2022-01-20
7 /10
Przeczytane
@howyoureadin
@howyoureadin
2021-12-28
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Zbrodnie bez ciał. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl