Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X

Iza Michalewicz
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 16 ocen kanapowiczów

Opis

Najmroczniejsze scenariusze pisze życie

Lubisz czytać kryminały? To tak jak jeden z policjantów z Archiwum X. W nich prawda zawsze wychodzi na jaw, policjanci wygrywają, a sprawiedliwości staje się zadość.
Ale w prawdziwym życiu nie zawsze tak bywa.
Krakowska sprawa Skóry, bestialskie morderstwo byłego premiera Jaroszewicza, dziwne „samobójstwo” młodej dziewczyny w Skierniewicach – te i inne sprawy łączy jedno: ofiarom w brutalny sposób odebrano życie, a sprawcy długo pozostawali lub nadal pozostają nieuchwytni. Gdy działania policji, prokuratury i sądów zawodzą, policjanci z Archiwum X – tajnych zespołów do spraw niewykrytych zabójstw – są dla rodzin ofiar ostatnią nadzieją.
Reporterka Iza Michalewicz jako pierwsza dotarła do akt sądowych, zyskała zaufanie policjantów, świadków i rodzin ofiar. W trzymających w napięciu reportażach, z niezwykłą dbałością o szczegóły, opisuje zbrodnie (prawie) doskonałe. Ujawnia motywacje i metody działania morderców, przybliża sylwetki tych, którzy ich ścigają. I uparcie szuka odpowiedzi na dręczące ją pytanie: czy to możliwe, że o naszym życiu i śmierci, zbrodni i karze nieraz decyduje zwykły przypadek?

To nie jest książka o herosach walczących ze złem, ich nadludzkich zdolnościach albo demonicznym intelekcie geniuszów zbrodni. To nie horror, który można zakończyć telewizyjnym pilotem. Jest gorzej. Michalewicz zabiera nas w podróż przez codzienność, która karmi się ludzkimi namiętnościami, a nasz los może zależeć od „merdnięcia psiego ogona”. Kunsztem tych reportaży jest nie tylko warsztat autorki, jej skrupulatność i detektywistyczna dociekliwość, ale i zapis codzienności, w której „trudno odróżnić dobrych od złych”. Marcin Kącki


Data wydania: 2022-07-13
ISBN: 978-83-240-6540-0, 9788324065400
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 384
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Iza Michalewicz Iza Michalewicz Uznana reporterka, laureatka nagrody Grand Press i finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka zbioru reportaży Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei oraz książki Rozpoznani, o rozpoznanych na kadrach powstańczej kro...

Pozostałe książki:

Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X Ballady morderców. Kryminalny Wrocław Odwaga jest kobietą Villas Powstanie warszawskie. Rozpoznani Życie to za mało. Reportaże o stracie i poszukiwaniu nadziei Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei
Wszystkie książki Iza Michalewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

To NIE JEST fikcja. Niestety

WYBÓR REDAKCJI
9.10.2023

Reportaż dotyczy Archiwum X, czyli zespołu policyjnego do spraw nierozwiązanych i odłożonych ad acta - czasem ze względu na brak dowodów, czasem ze względu na opieszałość służb, równie często jednak ze względu na karygodne błędy w czasie oględzin miejsca zbrodni. Ale sprawy potrafią być niewyjaśnione również z powodu niedostatków technologii. To c... Recenzja książki Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X

@ziellona@ziellona × 24

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ziellona
2020-06-24
9 /10
Przeczytane __Chce przeczytac __All_IN_One_

Świetny reportaż. Właściwie zbiór reportaży. Napisany językiem wyważonym, adekwatnym do tematyki. Która jest wstrząsająca.
... Reszta w recenzji, ktora byla wczesniej opinią :) Trzy lata minęły od przeczytania i jeszcze żadna recenzja się nie pojawiła - no to proszę - już jest. Po prostu - podzielilam tekst.

× 8 | link |
@Vemona
2019-11-06
7 /10
Przeczytane Mam 2019 Literatura faktu

Jak dla mnie wstrząsający zbiór reportaży.
Przerażające jest, co ludzie potrafią sobie nawzajem zrobić - pod tym względem lektura mnie odrzucała, łatwiej się czyta powieść kryminalną, ze świadomością, że to fikcja literacka - w tym przypadku nie ma mowy o fikcji.
Autorka prześledziła kilka dochodzeń prowadzonych przez tzw. Archiwum X, czyli grupę pracującą nad dochodzeniami już odłożonymi ad acta, umorzonymi, gdy nie udało się odnaleźć sprawców zbrodni.
Ciekawie mówi o sposobach prowadzenia dochodzeń, interesujące są wypowiedzi ludzi, którzy starają się znaleźć, czasem po latach, jakiś ślad, mogący doprowadzić do sprawcy, ale dla mnie najtrudniejsze jest przyjęcie do świadomości, że to realia.

× 1 | link |
@equidad
@equidad
2019-12-01
7 /10
Przeczytane

"Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X" to sprawnie napisany zbiór reportaży o najciekawszych sprawach, którymi zajmowały się, bądź wciąż się zajmują, policyjne jednostki powołane do poszukiwania rozwiązań zagadkowych, dotąd niewyjaśnionych zbrodni. Wiele z nich to sprawy "medialne", głośne, znane mi z innych źródeł, jak prasowe artykuły czy podcasty. Pomimo to, książka Izy Michalewicz mnie nie znudziła, za to pozwoliła usystematyzować informacyjny chaos.

Poszczególne reportaże oparte są na rozmowach z policjantami – pracownikami komórek nazywanych właśnie "Archiwum X", które funkcjonują w różnych miastach Polski oraz, w miarę możliwości, analizie akt sprawy. Nie wszystkie zbrodnie zostały wyjaśnione, co więcej, niektóre rozwiązania budzą dziś wątpliwości, czego, na szczęście, autorka nie ukrywa. A jednocześnie pokazuje żmudną pracę pojedynczych funkcjonariuszy i całych zespołów, zmierzających do ustalenia i skazania sprawcy. Niestety, charakter podejmowanych przez nich czynności powoduje, że nie zawsze możliwe jest wprowadzenie zgromadzonych w ten sposób dowodów do procesu, a tym samym uzyskanie wyroku skazującego. W przypadku niektórych nierozwiązanych spraw o niepowodzeniu dotychczasowych czynności przesądziły błędy w zabezpieczaniu dowodów, w przypadku innych na znalezienie odpowiedzi na pytanie "kto to zrobił?" nie pozwala nieuchronny upływ czasu. Odnośnie niektórych spraw rozwiązanych pojawiają się natomiast zarzuty, że śledztwa prowadzone były zbyt p...

| link |
@_alex_sandra_mama_
@_alex_sandra_mama_
2019-10-10
8 /10
Przeczytane

"Zbrodnie prawie doskonałe" to zbiór reportaży o pracy słynnego polskiego "archiwum x", które wraca do starych zaginięć, zabójstw i niewyjaśnionych spraw rzuconych w kont. Autorka nie opisuje w swojej książce tego co podsunęła jej wyobraźnia lecz przedstawia nam fakty z pracy śledczych. Przybliża losy ofiar i ich rodzin po tragedii jaka ich spotkała. Po kilku przeczytanych stronach przypomniał mi się stary program emitowany w telewizji, 997. Nie wszyscy go pewnie kojarzą, ale pamiętam, że gdy byłam mała bałam się go oglądać 🙈😜 Książkę polecam wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o zbrodniach z przeszłości, choć nie każda sprawa doczekała się sprawiedliwego sądu czy odnalezienia winnego.

| link |
@Marzenn
2024-07-07
8 /10
Przeczytane
@piaty
2024-01-11
9 /10
Przeczytane Reportaż Audiobook
@Sargento_Garcia
2023-10-11
7 /10
Przeczytane reportaż
@jorja
2023-10-09
7 /10
Przeczytane
M.
@m.matula
2023-09-30
10 /10
Przeczytane
@trabska
2022-08-08
3 /10
Przeczytane
@walczakmonis
2022-01-24
7 /10
Przeczytane
HU
@huszcza1982
2020-12-26
7 /10
Przeczytane
@leanna
@leanna
2020-03-07
6 /10
Przeczytane
@wojciechowska.am
@wojciechowska.am
2019-11-24
7 /10
Przeczytane
AN
@geli9
2019-06-19
10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat