Zemsta

Aleksander Fredro
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 338 ocen kanapowiczów
Zemsta
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 338 ocen kanapowiczów

Opis

Komedia Aleksandra Fredry, pierwszy raz ukazała się w 1838 roku, wydana ponownie w wersji z opracowaniem Historia Cześnika Raptusiewicza i Rejtana Milczka dzielących razem zamek, na którym dochodzi do wiecznych kłótni i intryg. Z kolei życie Klary Raptusiewiczówny i Wacława Rejtanowicza jest całkowitym przeciwieństwem, są w sobie zakochani i planują wspólnie przyszłość, aby nie wzbudzać kolejnego konfliktu, robią wszystko, aby pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy miłość zatriumfuje? Czy może zwycięży zemsta?
Data wydania: 2019-06-13
ISBN: 978-83-240-5085-7, 9788324050857
Wydawnictwo: Znak emotikon
Serie: Koliber, Kolorowa Klasyka, Lektury Wszech Czasów, Literatura klasyczna - Zielona Sowa, Lektura z opracowaniem [GREG], Biblioteka Lektur Szkolnych [PIW], Biblioteka Narodowa: Seria I, Obowiązkowe lektuty szkolne, Lektury szkolne [Nasza Księgarnia], Lektury szkolne [Promocja], Lektura z opracowaniem [Zielona Sowa], Arcydzieła Literatury Polskiej, Twoje Lektury, Lektura dobrze opracowana, Lektura z opracowaniem [IBIS]
Stron: 182
Mamy 72 inne wydania tej książki

Autor

Aleksander Fredro Aleksander Fredro
Urodzony 20 czerwca 1793 roku w Polsce (Surochów)
Aleksander Fredro hrabia herbu Bończa – polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, wolnomularz, tworzył w epoce romantyzmu. Urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej rodzinie szlacheckiej (niegdyś senatorskiej). D...

Pozostałe książki:

Paweł i Gaweł Śluby panieńskie
Wszystkie książki Aleksander Fredro

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kłótnia rodów

15.10.2012

Aleksander Fredro był polskim komediopisarzem żyjącym w latach 1793-1876. Głównie był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty. Pisał również wiersze, poematy czy aforyzmy. Jednym z jego utworów jest "Zemsta", napisana w czterech aktach, a każdy z nich ma około osiem scen. Po raz pierwszy została wydana w 1838 roku we Lwowie. Komedia prawdopod... Recenzja książki Zemsta

Problem zwaśnionych stron

21.03.2021

Zemsta jest komedią znanego pisarza Aleksandra Fredry. Znana wielu młodym ludziom jako obowiązkowa lektura. Może być niechętnie czytana ze względu na wiek i rodzaj - komedia. Mimo pozorów jest bardzo ciekawa i zaskakująca. Utwór opowiada o konflikcie między dwoma szlachcicami o mur graniczny, który dzieli ich posiadłości. Porusza temat braku... Recenzja książki Zemsta

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-12-30
10 /10
Przeczytane Lektury szkolne Przyjemne i lekkie L. polska Sztuki

Najprzyjemniejsza lektura z lat szkolnych i do teraz świetnie się przy niej bawię.

× 8 | Komentarze (4) | link |
@Zuell_Zuell
2019-11-30
8 /10
Przeczytane ŚMIECH / HUMOR / KOMEDIA Literatura piękna -- polska

Cudowna komedia. Bawi uniwersalnie. Ponadczasowo.
Pozwoliłam sobie podomykać wątki :))


Akt czwarty, scena czternasta
Cześnik, Podstolina, Papkin

PODSTOLINA
Jak to zgoda?!
Jak to zgoda?!
A mnie kto tu rękę poda?!
Wszystko Klarze
Wszystko dla niej...
A mnie kto teraz zostanie??!

CZEŚNIK (oburzony)
Kto zostanie?! Mocium panie...
Mocium panie! Kto zostanie!
Zaś którego kawalera
Twoje serce dzisiaj wspiera?!
Wacław - z Klarą,
Jam - obrażon...
Kogo dziś twe oczka wskażą??

Wszak już znamy Pani gusta -
Że w miłości jesteś pusta!
Że ty "kochać" tego możesz,
Kto bogactwem cię obłoży!
Kto zostanie..! Mocium panie!

PAPKIN (nieśmiało, spod ściany)
Jam tu został... Ja zostanę!
Skoro Wacław już zajęty,
A Pan Maciej już niechętny...
Chętnie proszę Pani ręki
Zaś przedstawię swoje wdzięki:
Jam jest Papkin - Lew Północy...

CZEŚNIK ( przerywa Papkinowi, rozpromienia się)
On zostanie! Mocium panie!
Koncept to jest znakomity!
Ja cię przyjmę do swej świty
Gdy się wydasz za Papkina!
Nie wiem skąd ta kwaśna mina...?
To jest kara dla waszmośći
To zapłata za chciwości
Za obłudę, za oszustwa...
Oto Papkin - głowa pusta
Oto Papkin - łgarz nad łgarze
Jemu żenić z panią każę!!

( po zastanowieniu mówi dalej - widząc przerażenie Podstoliny)
Tym sposobem, mocium panie...
Jeśli spełnisz nakazan...

× 6 | link |
@AnneMarie
2011-03-08

nasze szkolnictwo jest okrutne, powiedzenie" nie ma nic gorszego dla ksiązki jak zostać lekturą szkolną" jest jak najbardziej prawdziwe. ja czytając ja w szkole wogole jej nie zrozumiałam i bylam zła i odstraszona od tej ksiażki. uratowała mnie (niestety) adaptacja filmowa,ktorą oglądałam tyle razy, że nie jestem w stanie policzyć. a za każdym razem śmiałam się do łez:) teraz przeczytam książkę i jestem pewna, że będzie inaczej niż w szkole.

× 2 | link |
@szarikow
2012-02-18
Przeczytane

Zemsta kompletnie nie przypadła mi do gustu. Mimo że język był dosyć przystępny, a książkę czytało się dosyć szybko, to jednak dla mnie była to jedna z najgorszych lektur. Nasza polonistka usilnie chciała nam wmówić, że ta komedia zawiera "wspaniały i mądry morał". Może morał zawiera, ale czy wspaniały i mądry? Nie sądzę, przynajmniej nie dla mnie. Sto razy wolę grubaśne tomiska Sienkiewicza, niż cieniutkie dramaty z żółwią akcją.

× 1 | link |
@Tanashi
2010-04-23
Lektury

Podejrzewam, że część zniechęciła się z powodu języka, ale uwierzcie, są gorsze lektury :) Mi osobiście Zemsta bardzo mi się spodobała, a to, czy kogoś śmieszy, czy nie to już zależy od zrozumienia lektury. I przede wszystkim nastawienia do niej ;) No i grzechem byłoby nie wspomnieć o Papkinie. Najbarwniejsza postać całego utworu.

× 1 | link |
@atrammarta
2010-05-09
8 /10
Napoczęte

Podobno jedna z najlepszych lektur. A mnie wcale nie wciągnęła specjalnie. Wstyd przyznać - tylko ją zaczęłam. Chyba się dzisiaj za nią wezmę. Może jednak jutro... Samo wydanie z opracowaniem jest pomocne na polski, bardzo. Szczególnie kiedy ma się opowiadać wydarzenia oczami bohatera z książki. Cóż... Ciężko, ale dałam radę ;d

× 1 | link |
@Cropka
2010-01-14
Przeczytane Moja biblioteczka

Na początku czytałam każde słówko, tak jak w każdej książce, ale na 3 stronie nie wytrzymałam i dalej czytałam skrótowo, byle mieć tylko pojęcie co się mniej więcej dzieje. Komedia? Ani razu mnie nie rozbawiło. 'Romea i Julię' już całą przeczytałam i nawet mi się spodobało. 'Zemsta' to coś, po czym mam złe wspomnienia xDD

× 1 | link |
@Nessnej
2011-07-24
Przeczytane

Aleksander Fredro - mój mistrz, gdyby poeci podchodzili tak jak on do swojej twórczości, czytanie lektur stałoby się o wiele przyjemniejsze. Oczywiście to nie możliwe, ale to tylko wyróżnia zabawną i przyjemną twórczość Fredry. Jej największą zasługą jest fakt, że czyta się z przyjemnościa.

× 1 | link |
@heroiczna
2010-02-27
Przeczytane

Czy tylko ja nie widziałam w tym praktycznie nic śmiesznego? Była jedna, może dwie sceny, przy króych lekko się uśmiechałam, ale tylko tyle. Na szczęście szybko się czyta, bo raczej nie dotrwałabym do końca, gdyby pan Fredro chciał dłużej nas tak "bawić" w "Zemście".

× 1 | link |
@Anusiekkk
2008-07-24
8 /10
Przeczytane

Nie ubawiła mnie. Ani trochę. W szkolnym kole teatralnym zamierzaliśmy wystawić, ale za późno się wzięliśmy ;) Jedyna postać, którą darzę jakąś tam sympatią, jest Papkin :) Jego zależność od innych, strach i te głupawe intrygi ;) 'Jestem Papkin, lew Północy' :)

× 1 | link |
@jolmirek
2007-09-14
8 /10
Przeczytane

Bardzo podobna intryga jak w "Ślubach panieńskich". Jeśli miałbym osądzać, to jednak postawiłbym na "Zemstę" ze względu na postać Papkina. W bardzo wyrównanym pojedynku wyżej wspomnianych komedii rzutem na taśmę wygrywa "Zemsta".

× 1 | link |
NI
2011-05-07
Przeczytane

fajna komedia, nie spodziewałam się, że lektury mogą bawić xD, to dzięki tej książce przekonałam się do lektur, choć nie wszystkich :p Niesamowity humor, intrygi, sekrety, zamieszanie- to wszystko sprawia, że lektura jest niesamowita :D polecam :)

| link |
@murdererandy
2011-04-29
Niedokończone

teraz to czytam, ze względu na to, że to jest lektura. Nienawidzę książek pisanych wierszem, bo nigdy ich nie zrozumiem. Ogólnie jest nudna, ani trochę zabawna, choć wszędzie mi pisze, że jest od groma zabawy.

| link |
@Sun.shine
2013-11-06
10 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Filologia polska

Dwa najpopularniejsze teksty Hrabi, acz wciąż wciągające.Świetne, dopracowane, bezbłędne. Zabawne, ale i momentami gorzkie. Warto, warto i jeszcze raz warto! A na deskach teatru jeszcze piękniejsze :)

| link |
@awokadoo
2010-08-20
Przeczytane

Lektura jakich mało. Warto zamiast streszczenia przeczytać ją całą, bo naprawdę przyjemnie się czyta. Dodatkową zaletą jest to, że jest krótka i jeden dzień wystarczy aby dobrnąć do końca.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“"Jeśli nie chcesz mojej zguby krokodyla daj mi luby"”
#
“Wdzięczność ludzi, wielkość świata - Każdy siebie ma na względzie, A drugiego za narzędzie, Póki dobre – cacko, złoto; Jak zepsute, ruszaj w błoto.”
#
“Niech cię czarci chwycą Z taką pustą mózgownicą!”
#
“Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!”
#
“O, królowo wszechpiękności! Ornamencie Człowieczeństwa! Powiedz: ,,W ogień skocz Papkinie"- A twój Papkin w ogniu zginie.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl