Zginęli, bo byli Polakami / Killed for Being Poles

Nikołaj Iwanow
Zginęli, bo byli Polakami / Killed for Being Poles
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Koszmar „operacji polskiej” NKWD 1937–1938 W latach 1937–1938 w Związku Sowieckim doszło do pierwszego ludobójstwa na narodzie polskim. W ramach „operacji polskiej” NKWD bolszewicy zgładzili 200 tysięcy naszych rodaków. Strzelano im w tył czaszki, topiono ich i zakopywano żywcem. Egzekucje poprzedzały długie, bestialskie tortury, których celem było wydobycie fałszywych zeznań i przyznanie się do fikcyjnych zbrodni.Wszystko to działo się na bezpośredni rozkaz Józefa Stalina. Jedyną „zbrodnią” ofiar „operacji polskiej” NKWD była ich narodowość. Ludzi tych zabito dlatego, że byli Polakami. Mimo szokującej skali tej eksterminacji – zginęło w niej dziesięć razy więcej osób niż w ramach zbrodni katyńskiej – „operacja polska” została niemal zupełnie zapomniana. Wstrząsający album wybitnego rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa ma zmienić tę sytuację. Odsłania on przed szerokimi rzeszami czytelników kulisy horroru, który rozegrał się w Związku Sowieckim 80 lat temu. „Bardzo dobrze! Kopcie i czyśćcie dalej to polskie szpiegowskie plugastwo”. – Józef Stalin. „Być Polakiem w Związku Sowieckim w 1938 roku oznaczało to samo, co być Żydem w III Rzeszy”. – Polka ocalała z rzezi. „Aresztowaniu podlegają:a) ujawnieni w toku śledztwa i dotychczas niewykryci aktywni członkowie POW, zgodnie z załączonym spisem,b) wszyscy pozostający w ZSRS jeńcy wojenni z armii polskiej,c) zbiegowie z Polski, niezależnie od czasu ich przejścia do ZSRS,d) emigranci polityczni i osoby wydalone z Polski z powodu przekonań politycznych,e) byli członkowie PPS i innych antysowieckich polskich partii politycznych,f) najaktywniejsza część miejscowych elementów antysowieckich i nacjonalistycznych z polskich rejonów”. – Rozkaz 00485. Kupując ten album, wspierasz akcję upamiętnienia ofiar ludobójstwa. Profesor Nikołaj Iwanow jest rosyjskim historykiem. W czasach sowieckich dysydent, członek grupy młodych Rosjan, którzy w 1980 roku skierowali odezwę do I Zjazdu „Solidarności”. Nękany i prześladowany przez KGB. W 1984 roku zamieszkał w Polsce, współpracował z „Solidarnością Walczącą” i Radiem Wolna Europa. Obecnie jest pracownikiem Zakładu Historii Najnowszej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Bada „operację polską” NKWD i losy Polaków w Związku Sowieckim. Jest autorem m.in. takich książek jak: Pierwszy naród ukarany. Polacy w Związku Radzieckim w latach 1921–1939, Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy, Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina 1937–1938. Profesor Iwanow jest przewodniczącym Rady Fundacji Rodacy ’37.
Data wydania: 2017-08-17
ISBN: 978-83-8062-243-2, 9788380622432
Wydawnictwo: Rebis
Kategoria: Historia
Stron: 208

Autor

Nikołaj Iwanow Nikołaj Iwanow
Urodzony w 1948 roku na Białorusi (Brześć)
Nikołaj Iwanow (także: Mikołaj Iwanow, biał. Мікола Іваноў) – były radziecki dysydent pochodzenia białoruskiego, profesor nauk humanistycznych (2016) oraz profesor nadzwyczajny historii Polski na Uniwersytecie Opolskim[4]. Najbardziej znany z prac i...

Pozostałe książki:

Powstanie warszawskie widziane z moskwy Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina Komunizm po polsku
Wszystkie książki Nikołaj Iwanow

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Zginęli, bo byli Polakami / Killed for Being Poles? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Zginęli, bo byli Polakami / Killed for Being Poles. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl