Zielony Konstanty

Kira Gałczyńska
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Zielony Konstanty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Piękna opowieść o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim (1905-53) genialnym poecie, twórcy "Zaczarowanej dorożki"" i niezapomnianego Teatrzyku "Zielona Gęś". Autorka stworzyła coś więcej niż wnikliwą, chronologiczną biografię swego ojca, żyjącego w skomplikowanych czasach przed i po II wojnie. Wykorzystała m.in. fragmenty notatników i listów Konstantego i jego żony Natalii oraz nie znane wiersze. Z własnej pamięci przywołała atmosferę, jaką roztaczał i szczegóły codzienności, w jakiej powstawały arcydzieła Gałczyńskiego.
Data wydania: 2011-05-11
ISBN: 978-83-247-1789-7, 9788324717897
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 496
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Kira Gałczyńska Kira Gałczyńska
Urodzona 26 kwietnia 1936 roku na Litwie (Wilno)
Córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Natalii Gałczyńskiej. Urodziła się w Wilnie, na Zarzeczu, gdzie Gałczyńscy mieszkali w latach 1934–1936. W 1936 roku zamieszkali w Aninie koło Warszawy. Studiowała i ukończyła filologię rosyjską na Uniwer...

Pozostałe książki:

Srebrna Natalia Gałczyński Jeszcze nie wieczór Nie gaście tej lampy przy drzwiach... Konstanty syn Konstantego
Wszystkie książki Kira Gałczyńska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Konstanty zielony...

WYBÓR REDAKCJI
21.04.2022

"O, zielony Konstanty, o, srebrna Natalio! Cała wasza wieczerza dzbanuszek z konwalią; wokół dzbanuszka skrzacik chodzi z halabardą, broda siwa, lecz dobrze splamiona musztardą, widać, podjadł, a wyście przejedli i fanty - O, Natalio zielona, o, srebrny Konstanty." Od zawsze bardzo lubiłam twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, mam u sieb... Recenzja książki Zielony Konstanty

@maciejek7@maciejek7 × 35

Moja opinia o książce

Opinie

@maciejek7
2022-04-21
7 /10
Przeczytane biografia, pamiętnik historia humanistyka Legimi

Podobała mi się ta książka, to swego rodzaju hołd złożony ojcu przez córkę, coś jakby pomnik.
A Gałczyński wielkim poeta był i koniec.

× 16 | link |
@Renax
2020-09-07
8 /10
Przeczytane Audiobooki Biografie

Słuchałam książki jako audiobook w wykonaniu pani Elżbiety Kijowskiej. Bardzo polecam.Jest to biografia napisana przez córkę poety, Kirę. Takie autorstwo z jednej strony ciekawi czytelnika, a z drugiej - odpycha. Bo po pierwsze, wiadomo, że córka opisywanej postaci zna wiele nieznanych szczegółów z życia postaci, a z drugiej strony - dziecko zawsze pozostanie nieobiektywne w stosunku do swojego rodzica.
Zamierzam poradzić sobie z tym dylematem w sposób prosty, a mianowicie, czytając jeszcze biografię autorstwa Anny Arno.

Dałam książce 8 gwiazdek, bo jest piękną opowieścią o niezwykłym poecie, autorze 'Zaczarowanej dorożki' i 'Zielonej gęsi' oraz opowieścią o magii poezji i o niezwykłej niepraktyczności i oryginalności życia poety i jego rodziny.
Kira Gałczyńska ma piękny, potoczysty język, pisze ciekawie. Przeplata opowieść fragmentami wierszy ojca, które dodają magii książce.
Mamy w książce opowieść o całym życiu poety, o tym jak się zmieniało i jak ono wpływało na jego poezję. Wyodrębnia powtarzające się motywy i okresy w twórczości. Dowiedziałam się wielu ciekawostek i faktów z życia Gałczyńskiego, o genezie wielu popularnych wierszy, poematów, skeczy. O przełomach w twórczości, o lubianych poetach, malarzach, muzyce, o tym, że nienawidził czytać powieści i o tym jak powstała 'Zaczarowana dorożka', mój ulubiony wiersz poety. Oraz o 'Niobe' i fascynacji dawnymi epokami. I oczywiście o życiu poety, z jego cieniami i blaskami.
Autorka przytacza ...

× 8 | link |
@jatymyoni
2020-09-07
7 /10
Przeczytane L. polska Biografie, autobiografie, pamiętniki
@Tamaryszek
2019-12-03
8 /10
Przeczytane Biografie/autobiografie/wspomnienia/listy Eviva l'arte!

Cytaty z książki

“O, zielony Konstanty, o, srebrna Natalio! Cała wasza wieczerza dzbanuszek z konwalią; wokół dzbanuszka skrzacik chodzi z halabardą, broda siwa, lecz dobrze splamiona musztardą, widać, podjadł,...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl