Ziemia obiecana

Władysław Reymont
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Ziemia obiecana
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów

Opis

Łódź, lata osiemdziesiąte XIX wieku. Trzej przyjaciele – polski szlachcic Karol Borowiecki, Maks Baum, syn niemieckiego fabrykanta, oraz Żyd, Moryc Welt – próbują odnieść sukces w świecie rozkwitających jak ryby po deszczu, fabryk. Każdym z nich kierują inne pobudki, każdy kieruje się innymi wartościami. Czy ich życiowe wybory okażą się trafne? Reymont w Ziemi Obiecanej kreśli wielowymiarową panoramę przemysłowego miasta, jakim w drugiej połowie XIX wieku była dynamicznie rozwijająca się Łódź. Przesycona autentyzmem atmosfera, drapieżna codzienność, barwne tło obyczajowe – oto atuty tej powieści. Ziemia Obiecana była dwukrotnie filmowana.
Data wydania: 2016-03-24
ISBN: 978-83-11-14139-1, 9788311141391
Wydawnictwo: Bellona
Seria: Perły Literatury
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 736
Mamy 17 innych wydań tej książki

Autor

Władysław Reymont Władysław Reymont
Urodzony 7 maja 1867 roku w Polsce (Kobiele Wielkie)
Władysław Stanisław Reymont – powieściopisarz, nowelista. Reymont w młodości często zmieniał zawody, był m.in. krawcem, aktorem, dróżnikiem. Dużo podróżował po Polsce i za granicą. Jego twórczość przypada na okres Młodej Polski i mieści się w nurcie...

Pozostałe książki:

Komediantka Ziemia obiecana Chłopi Wampir Świąteczna noc
Wszystkie książki Władysław Reymont

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziki polski kapitalizm

{} WYBÓR REDAKCJI
26.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Powieść Reymonta słuchana w świetnej interpretacji Wojciecha Malajkata mocno się różni od wspaniałego filmu Wajdy. Przedstawia Reymont świat dzikiego, drapieżnego kapitalizmu; świat, w którym liczy się pieniądz, efektywność i spryt, zaś moralność czy przyzwoitość to pojęcia zbędne, przeszkadzające w osiąganiu zysków, jeden z bohaterów książki mówi... {} Recenzja książki Ziemia obiecana

@almos@almos {}× 25

Moja opinia o książce

Opinie

@Vernau
2020-08-14

Jeśli ktoś nie lubi czytać książek, to naprawdę warto obejrzeć film Andrzeja Wajdy "Ziemia obiecana". Powstał w latach 70-tych, ale jest naprawdę na światowym, na ówczesne czasy poziomie, świetni aktorzy, muzyka i temat ponadczasowy. Świetnie pokazana Łódź. Tak było do drugiej wojny światowej. Po niej już niewiele zostało z tego miasta trzech narodowości.

{}× 6 | Komentarze (1) | link |
@zooba
2019-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Z historią w tle Audiobooki 2017

Choć może to wydawać się dziwne, nie znałam "Ziemi obiecanej" ani w wersji powieściowej ani filmowej aż do ostatniego tygodnia. Moje wyobrażenia na temat tej książki były tak negatywne, że nie kusiło mnie ani trochę, żeby ją czytać. Przełamałam się dzięki wersji słuchanej.
I jestem pod wrażeniem aktualności opisanych postaw, problemów i metod działania. Zmieniła się jedynie scenografia, w dialogach używamy innych słów, a pewne tematy straciły swoją wagę. Podstawcie sobie zamiast fabrykantów współczesnych prezesów korporacji, zamiast ich znudzonych obwieszonych brylantami żon dzisiejsze celebrytki, a zamiast pracownic przy maszynach tkackich inne pracownice przy laptopach. I wszystko jest jak było. Wielcy szefowie podrywają pracownice mamiąc je obietnicami małżeństwa, tnie się koszty opieki zdrowotnej, a w razie kłopotów z prowadzeniem hotelu strategiczny pożar też się zdarza. Mamy nuworyszy, przepych na pokaz, bezwzględność i wielkie ambicje. Tylko słowa o wielkiej niezniszczalnej Łodzi brzmią w uszach gorzko.

Co mnie uderzyło to kilka scen, moim zdaniem znamiennych. Nie wiem, czy zauważyliście, że Anka, narzeczona głównego bohatera, zwraca się do niego per 'panie Karolu', a on do niej po imieniu. Traktuje ją zresztą jak mało rozgarniętą i w dodatku histeryczkę.
Inna historia - matka gotowa jest z domu wyrzucić i wyrzec się córki uwiedzionej przez właściciela fabryki - dziś uznalibyśmy coś takiego za wyjątkowo okrutne potraktowanie swojego dziecka. Zupełnie ...

{}× 3 | Komentarze (1) | link |
@Meszuge
2020-08-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Bardzo dobra powieść o czasach rewolucji przemysłowej i rodzeniu się poważnego kapitalizmu w Polsce, na przykładzie Łodzi i tamtejszego przemysłu włókienniczego. Ojciec Bauma (jednego z trzech głównych bohaterów) miał manufakturę – jego syn buduje już fabrykę z prawdziwego zdarzenia, na tamte czasy nowoczesną.
Jedno mi w książce przeszkadzało, zwłaszcza po obejrzeniu genialnego filmu, a mianowicie idealna polszczyzna (prawie) wszystkich postaci, głównie Żydów. A że moja rodzina stamtąd pochodzi (częściowo), więc wiem na pewno, że prawdziwszy jest obraz tych środowisk pokazany w filmie niż w powieści.

{}× 2 | link |
@frodo
2008-08-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Jak w dowcipie. Żyd, Polak, Niemiec. Ale wcale tak nie jest. Świetna książka, czyta ją się jednym tchem. Powstawanie fortun, namiętności, przyjaźń, miłość i nienawiść wszystko w tej powieśći występuje. I do tego tego genialna adaptacja filmowa. Czytać i oglądać.

{}× 2 | link |
@Klementynka
2021-09-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane klasyka XIX wiek
MA
2021-05-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@almos
2021-05-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
@Antoniowka
2021-02-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
AL
2020-12-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@czytamduszkiem
2020-03-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2020-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane polscy klasyczni
@zuszka60
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Betsy59
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Klasyka literatury- dawno temu
@oliwa
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Nobliści Polska
@Sun.shine
2015-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Filologia polska
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Ja nie będę robił, robił, robił! bo ja chcę żyć, żyć, żyć! Nie jestem bydlęciem pociągowym ani maszyną, jestem człowiekiem. Tylko głupiec chce pieniędzy i dla zrobienia milionów poświęca wszys...”
{}× 1
#
“Człowiek nie może żyć tylko dla siebie — nie wolno mu tego pod grozą własnego nieszczęścia.”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe