Złote piachy

Sylwia Siedlecka
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Złote piachy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

 To nie jest książka o słonecznych czarnomorskich kurortach, które zwykle stają nam przed oczami, kiedy myślimy o Bułgarii. To portret kraju o znacznie surowszym obliczu, na którym piętno odcisnęło ponad trzynaście stuleci burzliwych dziejów.
 
 Sylwia Siedlecka opisuje ostatnie kilkadziesiąt lat: komunistyczną Bułgarię rządzoną twardą ręką Todora Żiwkowa, okres niełatwej transformacji oraz bułgarską teraźniejszość. Pisze o miejscach, czasach i ludziach – przede wszystkim o ludziach. O jasnowidzącej Wandze, właścicielu bułgarskiego cyrku, premierze Bojku Borisowie, który karierę polityczną rozpoczynał jako ochroniarz Żiwkowa, architekcie, który zaprojektował gigantyczny, przypominający ufo monument, symbol bułgarskiego socjalizmu, o filozofce Julii Kristevej i dyskusjach na temat jej współpracy z tajnymi służbami, o mieszkańcach współczesnej Sofii. O dramatycznej historii zabliźnionej w ludzkich życiorysach, wrośniętej w architekturę, wykrzyczanej w ludowych pieśniach, wytańczonej w choro.
 
 Na taką książkę o Bułgarii czekaliśmy od lat. 
Data wydania: 2019-09-25
ISBN: 978-83-8049-922-5, 9788380499225
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Stron: 288
dodana przez: Beata_

Autor

Sylwia Siedlecka Sylwia Siedlecka Sylwia Siedlecka (ur. 1980) – pisarka, badaczka kultury bułgarskiej i czeskiej. Doktorat z kulturoznawstwa obroniła na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Autorka m. in. zbioru...

Pozostałe książki:

Mówi Warszawa Fosa Swoją drogą: Antologia Autor przychodzi wieczorem Szczeniaki
Wszystkie książki Sylwia Siedlecka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Złote piachy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@frodo
2021-10-25
7 /10
Przeczytane 2021

Garść wiadomości o Bułgarii, takiej nie turystycznej tylko z perspektywy historii kraju komunistycznego. Córka Żiwkowa, prorokini Wanga, bieda mieszkańców Sofii, bułgarskich Turków, ukazana bez lukrowania. Dobrze się czyta, kto zainteresowany jest Bałkanami, powinien sięgnąć po tą książkę.

× 4 | link |
@mikolajczyk.maja
2020-08-29
7 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Złote piachy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl