Zmęczenie rzeczywistością. Rozmowy z artystami

Jakub Banasiak
Zmęczenie rzeczywistością. Rozmowy z artystami
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Nawrót do poetyk nadrealistycznych – tytułowe „zmęczenie rzeczywistością” - to najbardziej wyraźna tendencja w polskim malarstwie ostatnie czasu. Dlaczego młodzi artyści odwrócili się od otaczającego ich świata? I czy ich postawa oznacza powrót sztuki dekoracyjnej i łatwej w odbiorze, czy też przeciwnie – jest wyrazem konieczności przewartościowania istniejących modeli artystycznego zaangażowania? Autor rozmawia z najważniejszymi „nowymi nadrealistami: (Tymek Borowski, Tomasz Kowalski, Przemysław Matecki, Paweł Śliwiński, Jakub Julian Ziółkowski) a także z Piotrem Janasem, malarzem który antycypował postawy nadrealistyczne w sztuce polskiej XXI wieku. Materiał uzupełnia rozmowa z Hanną Rechowicz o surrealistycznym wątku w twórczości Edwarda Krasińskiego.
Tadeusz Kantor miał powiedzieć, że „w Polsce nie było surrealizmu, bo był katolicyzm”. W obszernym wprowadzeniu omawiającym postawy surrealistyczne w sztuce polskiej XX wieku pogląd ten kwestionuje Agnieszka Taborska, konstruując tym samym ramę dla rozważań o surrealizmie XXI wieku.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-928864-8-8, 9788392886488
Wydawnictwo: 40 000 Malarzy

Autor

Jakub Banasiak Jakub Banasiak Jakub Banasiak (ur. 1980) – historyk i krytyk sztuki, pracuje w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP. Zajmuje się historią polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej; szczególnie inter...

Pozostałe książki:

Delfin w malinach. Snobizmy i obyczaje ostatniej dekady 15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem
Wszystkie książki Jakub Banasiak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zmęczenie rzeczywistością. Rozmowy z artystami nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Zmęczenie rzeczywistością. Rozmowy z artystami. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl