Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców.

Andrzej Zieliński
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Książka Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców.
Książka Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

 W historii Polski kobiety, żony i kochanki, miały bardzo często istotny udział w tworzeniu, rozwoju i upadku państwowości, a nierzadko bezpośrednio lub pośrednio wpływały na losy Europy. Niejednokrotnie to one właśnie, w najtrudniejszych dla kraju momentach, potrafiły zmobilizować swoich ukoronowanych mężów do podjęcia konkretnych, zdecydowanych działań. Nie brakowało również w naszej historii takich kobiet, które wykorzystując łoże, działały przeciwko rządzącemu współmałżonkowi i polskiemu państwu. Stawały się nieformalnymi ambasadorkami swoich rodzinnych krajów. Ogromna większość z nich była bowiem cudzoziemkami, znacznie lepiej wykształconymi od swoich nieokrzesanych mężów. W przeciwieństwie do nich umiały czytać i pisać, co więcej, znały często wiele języków obcych, interesowały się sztuką, nauką, dużo czytały, próbowały nawet skutecznie oddziaływać na życie polityczne kraju, do którego przybyły. Te kobiety nie tylko współtworzyły polską historię, lecz miały niekiedy istotny wpływ na rozwój naszej nauki i kultury. Przybliżały nas, jako społeczeństwo, do Europy, ale czasem również od niej oddalały. Powinno się o nich nieustannie przypominać, odrzucając zastane, obiegowe opinie dotyczące naszej przeszłości, traktujące wyłącznie o książętach i królach. Ich sukcesy i porażki, decydujące nierzadko o losach Polski, miały bardzo często swój początek nie tylko obok tronu, ale często także w łożnicach, alkowach czy buduarach. 
Data wydania: 2017-11-09
ISBN: 978-83-8123-074-2, 9788381230742
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Historia
Stron: 320
dodana przez: sandrajasona

Autor

Andrzej Zieliński
Urodzony 13 maja 1939 roku w Polsce
dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, w tym bestsellerowych „Skandalistów w koronach”.

Książki Andrzej Zieliński

Wszystkie książki Andrzej Zieliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców. aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2019-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Historia Przeczytane w 2019

Dobrawa, Rycheza, Salomea, dwie święte Jadwigi i święta Kinga, Elżbieta Rakuszanka Bona, Barbara Radziwiłłówna, Anna Jagiellonka, Ludwika Maria Gonzaga, Maria Kazimiera d'Arquien, caryca Katarzyna, Maria Walewska....u boku władców, jako królowe, księżne, ale także nałożnice i metresy.
Autor opisał kobiety i ich rolę w naszej polityce, gospodarce. W sumie wybór dość subiektywny, a w niektórych przypadkach opis również. Rozdziały trochę nierówne, gdyż w przypadku niektórych kobiet opisał ich działalność i losy, w niektórych przypadkach były jakby tłem do opisu danego władcy. Dla osób obeznanych z historią nic nowego, dla osób dopiero zaczynających poznawać losy naszego kraju pozycja interesująca i wnosząca wiele wiadomości. Silne kobiety, które po dojściu do władzy walczyły o wpływy, o majątek, o swoje dzieci. Widać, że próbowały, mimo niechęci otoczenia, niestety pozycja kobiety mądrzejszej od otoczenia i chcącej zmienić podejście do niektórych spraw była już na samym początku na straconej pozycji – działalność Bony czy Ludwiki.

{}× 3 | link |
@Vemona
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Popularnonaukowe Mam 2018 Historia

W moim odczuciu książka bardzo ciekawa, autor opowiada o kobietach związanych z naszymi władcami. W większości przypadków są to żony, inne rodzaje związków opisuje dopiero w końcowych fragmentach, omawiających właściwie upadek polskiej państwowości.
Przez kolejne karty przewijają się Dobrawa, Rycheza, Salomea, dwie święte Jadwigi i święta Kinga, Elżbieta Rakuszanka Bona, Barbara Radziwiłłówna, Anna Jagiellonka, Ludwika Maria Gonzaga, Maria Kazimiera d'Arquien, caryca Katarzyna, Maria Walewska....
Każda inna, każda inaczej wpływająca na podejmowane przez władców działania, jedne, jak Rycheza czy Salomea - były właściwie cały czas zainteresowane losami krajów, z których się wywodziły i na ich rzecz działały, nawet jeśli przejawiało się to troską o dobro dzieci, inne - jak Elżbieta Rakuszanka, Bona czy Ludwika Maria - starały się zadbać o nową ojczyznę, w sposób, jaki uważały za najlepszy.
Autor bardzo realistycznie podchodzi do ich znaczenia i możliwości, np. powszechne przekonanie, że Dobrawa doprowadziła do chrztu Polski uważa za mrzonkę, gdyż biorąc pod uwagę jakim człowiekiem był Mieszko, co można o nim wydedukować z pism ościennych kronikarzy, jakie podejmował działania - to nie był ktoś, kogo można by przed pójściem do łożnicy odpytywać z pacierza. Chrzest Polski w obrządku rzymskokatolickim był krokiem politycznym, służącym poprawie bezpieczeństwa państwa i nie miał nic wspólnego z czeską księżniczką.
Podoba mi się, że nie idzie utartym szlakiem potę...

{}× 1 | link |
@Eli1605
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019

Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. I jeszcze dosyć długo leżała na półce. W końcu ( do chwili sięgnięcia po tą pozycję byłam o tym przekonana) książki historyczne nie są moją pasją, nie przepadam za nimi i rzadko czytam. Tymczasem książka bardzo mnie wciągnęła. Przeczytałam ją z przyjemnością. Trochę też otworzyła mi oczy. Naprawdę niektóre postacie traktowałam stereotypowo i krzywdząco jak np. królową Bonę. Trochę mnie też zaszokował fakt, że niektórzy królowie byli analfabetami albo będąc Królami Polski nigdy nie nauczyli się słowa po polsku. Dobrze jeśli wtedy przy ich boku stały mądre kobiety. Ale czy zawsze tak było? Przeczytajcie sami. Ja z pewnością sięgnę jeszcze po książki Andrzeja Zielińskiego.

{}× 1 | link |
EW
2020-08-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców.”- Andrzej Zieliński

Książka Sąd ostateczny
Sąd ostateczny Anna Klejzerowicz
{}7.7/10
Dziennikarz, były policjant, Emil Żądło spotyka przypadkiem ...
Książka Opcja Niemiecka
Opcja Niemiecka Piotr Zychowicz
{}7/10
Podczas II wojny światowej nie wszyscy Polacy byli nastawien...
Książka Przyjdź i mnie zabij
Przyjdź i mnie zabij Mary Higgins Clark
{}8.1/10
Gary Lasch, cieszący się powszechnym szacunkiem lekarz z mał...
Książka Córka carycy
Córka carycy Carolly Erickson
{}6/10
Jest rok 1988.Dziewięćdziesięciotrzyletnia Daria Gradow mies...
Książka Światło w ciemności
Światło w ciemności Sharon Sala
{}6.8/10
Jade oddałaby wiele, by zapomnieć o koszmarze, jakim było je...

Cytaty z książki

O nie! Książka Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe