Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Andrzej Zieliński
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.1 /10
Ocena 6.1 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

 aginanie historii do własnych potrzeb, jej upiększanie, a nawet jej fałszowanie ma w Polsce bardzo długą tradycję. Naszych królów i ich czyny idealizowali nadworni kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach, gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc i dusz, nieodmiennie przywoływano dawnych władców z całą długą listą ich wspaniałych zalet i bohaterskich czynów. Nawet w podręcznikach historii nader często poprawiono wizerunki królów, wstydliwie kryjąc za zasłoną milczenia wszystko, co zdaniem autorów nie zasługiwało na pamięć, bo nie pasowało do budującej wizji naszych dziejów. 
 W swojej książce „Skandaliści w koronach” Andrzej Zieliński zrywa kilka właśnie takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje i kształtujących je monarchów. 
Data wydania: 2013-07-02
ISBN: 978-83-7839-549-2, 9788378395492
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Historia
Stron: 248

Autor

Andrzej Zieliński
Urodzony 13 maja 1939 roku w Polsce
dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, w tym bestsellerowych „Skandalistów w koronach”.

Pozostałe książki:

Początki Polski. Zagadki i tajemnice Miecz i habit Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców. Zabić króla Nieudacznicy, rozpustnicy, szaleńcy
Wszystkie książki Andrzej Zieliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Grzechy i przewinienia tych co korony nosili

19.07.2013

Chyba każdy wie, że Polska przez wiele lat była monarchią. Naszym krajem rządzili królowie i książęta. Różne były okresy w dziejach Polski: i te lepsze i te, o których pozytywnie mówić się nie da. Sprawdzało się przysłowie "raz na wozie, a raz pod nim". W pewnym stopniu za nasze klęski odpowiadali władcy, którzy mimo, że nosili korony to jednak ... Recenzja książki Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Dlaczego czasem nie warto grać w statki?

16.08.2013

Historia. To jedno słowo już niejednego wyleczyło z bezsenności. Na żadnej innej lekcji nie grało się tak w statki... Lista dat i dziwnych nazwisk jest dłuższa niż moje listy do świętego Mikołaja. Powiem wprost: nie jest to moja dziedzina, choć do ostatnich matołów też nie należę, pomimo, że zdarzało się zostawać w kozie za zbyt głośne zatapianie ... Recenzja książki Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Moja opinia o książce

Opinie

@sandrajasona
2019-11-04
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Historia

Predsławia i legendarny szczerbiec, Bolesław II Zapomniany, układ z Allstedt, testament Bolesława Krzywoustego, władcy wyklęci przez Kościół, królobójcy, kupowanie korony, bratobójcze wojny, wiarołomni władcy, bigamiści, bezsilni monarchowie, wstydliwe choroby Jagiellonów.
Wiele informacji, których nie dowiemy się na lekcjach historii, bo po prostu nie możemy, trudno uczyć dzieci o mordach i zdradach. Dla mnie jako historyka „skandale” były znane, dla osób chcących się czegoś dowiedzieć to jednak dobra pozycja na początek. Autor obala pewne mity dotyczące wydarzeń i osób. Książka napisana w przystępny sposób, czyta się z zaciekawieniem, bibliografia pozwala na pogłębienie tematów. Mi osobiście najbardziej podobał się ostatni rozdział dotyczący przenosin naszej stolicy i symbolu orła, smoka i syrenki.

× 4 | link |
@ziellona
2020-02-14
8 /10
Przeczytane 21 - HISTORIA

Za skandalistów wzięłam się niejako dwutorowo. Z racji braku czasu - za audiobook (czyta Artur Hausner), a z racji faktu, iż książka nie należy do czytadeł, również za wersję pisaną. Wersja pisana szła mi dość opornie, ze względu na wspomniany brak czasu... Niemniej jednak - w końcu dziś zakończyłam obie wersje skandalistów. Wnioski zatem również dwutorowo...

 Odkryłam pana Zielińskiego dzięki tej właśnie publikacji - strzał w dziesiątkę ! Fantastycznie pokazuje poukrywaną, bo skandaliczną historię naszego kraju. Nie jest to beletrystyka, ale czyta się zupełnie jak powieść. Zupełnie inne spojrzenie na historię Polski, choć nie można powiedzieć, żeby to była historia alternatywna - to jest uzupełnienie tego, o czym uczyliśmy sie w szkole. Autor natychmiast wylądował na półce ULUBIONYCH AUTORÓW, choć historia jako taka nigdy nie stanowiła przedmiotu moich zainteresowań. Nigdy znaczy w czasach szkolnych i czasach młodości. Okazuje się jednak, że historia może być bardzo, ale to bardzo ciekawa i sposób pisania pana Zielińskiego zdecydowanie przemawia do mnie i namawia do sięgnięcia po kolejne publikacje. 

 Audiobook czyta pan Hausner i jest on równie świetnym lektorem jak wspomniany już niegdyś Roch Siemianowski.  Kilka ostatnich tygodni spędziłam zatem z panem Hausnerem na uszach - dobry wybór, uzupełniając książką wieczorami (bo jednak skupienie moje na audiobookach jest zbyt słabe. 
 Nie dziwię się, że Skandaliści są bestsellerem. Dziwię się, że tego...

× 2 | link |
@Vemona
2019-11-03
8 /10
Przeczytane Mam Prehistoria 2014 Popularnonaukowe Historia

Bardzo ciekawa, poszerzająca wiedzę historyczną, nie miałam pojęcia, że już Kazimierz Odnowiciel został królem dzięki interwencji Niemiec i Rosji, że od niego zaczęło się osłabienie władzy królewskiej, ani ile sejmów zostało zerwanych przy użyciu "liberum veto".

× 2 | link |
@haitanka
2020-11-30
7 /10
Przeczytane

Większość informacji podanych w książce znałam już z innych źródeł. W sumie spodziewałam się czegoś więcej. Na plus przemawia język- jasny i zrozumiały. Minus często zamiast określania dokładnych dat pojawiają się niedokładne określenia "Kilka lat później ", "po jakimś czasie " etc.

| link |
@Zorg
2022-02-13
1 /10
@Jjolka
2021-12-05
5 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-06-17
7 /10
Przeczytane Audiobook Historyczne L. polska
@Tamaryszek
2020-02-02
4 /10
Przeczytane Z historią w tle (Popularno)naukowe
@ReginaCatta
2019-11-24
6 /10
Przeczytane Mieszka ze mną Dawna Polska Półka M
@Beata_
2019-11-04
6 /10
Przeczytane E-booki Posiadam
2013-07-19
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl