Tajemnice polskich templariuszy

Andrzej Zieliński
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Tajemnice polskich templariuszy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Dzieje zakonu najmniej poznanego i najbardziej tajemniczego spośród wszystkich. Templariusze zarządzali tysiącami hektarów ziemi, sprowadzali osadników, zakładali miasta, budowali drogi, pobierali myto. W opinii współczesnych byli niezmiernie bogaci, jednak majątek przepadł jak kamień w wodę. Do dziś krążą legendy o ich ukrytych skarbach.
Data wydania: 2013-10-25
ISBN: 978-83-7399-771-4, 9788373997714
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Stron: 272
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Andrzej Zieliński Andrzej Zieliński
Urodzony 13 maja 1939 roku w Polsce
dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, w tym bestsellerowych „Skandalistów w koronach”.

Pozostałe książki:

Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie Żony, kochanki, damy, intrygantki. Niezwykłe kobiety u boku naszych władców. Zabić króla Miecz i habit Nieudacznicy, rozpustnicy, szaleńcy Początki Polski. Zagadki i tajemnice Tajemnice polskich templariuszy Czy smok wawelski był człowiekiem? Historia polskich legend Miecze Wikingów Sarmaci, katolicy, zwycięzcy. Kłamstwa, przemilczenia i półprawdy w historii Polski Wielkie miłości, romanse, zazdrości. Wyklęty król. Największa tajemnica polskiej historii Jan Długosz - sąd nad kronikarzem Książęta warszawskich ulic Pierwsze stulecie Polski. Państwo władcy - sensacje Polskie legendy czyli jak to mogło byc naprawdę Przekleństwo tronu Piastów Rycerze krzyża i miecza Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza Malta 1565 Przekleństwo tronu Piastów. Tajemnice klątwy Gaudentego RD-74 Władysław Łokietek Niezłomny czy nikczemny? Zamach Active Server Pages 3.0 O teatr dla ludzi Opat krzyżowców. Święty Bernard Opowieści z wielkiego lasu Stalowe cienie Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej t. 6 Wrocław na dziewiętnastowiecznej rycinie Zamki dolnośląskie na dawnej rycinie
Wszystkie książki Andrzej Zieliński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Tajemnice polskich templariuszy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-03
8 /10
Przeczytane Historia Przeczytane w 2019

Ubodzy Rycerze Chrystusa i Strażnicy Świątyni Salomona, historia Templariuszy jest pełna tajemnic, likwidacja zakonu, zagadka zniknięcia jego mienia ruchomego rozpala wielu. Wiele jest opracowań naukowych i popularnonaukowych, niestety mało mamy wiadomości na temat działalności ich w ówczesnej Polsce. Autor próbuje zająć się tym tematem, niestety mało źródeł pozostawia wiele omawianych zagadnień w postaci przypuszczeń. Przejęcie majątków przez joannitów, późniejsze wojny i grabieże pozostawiły ruiny niegdysiejszych bogatych komandorii w zapomnieniu. Książka składa się z dwóch części, pierwsza to historia zakonu od jego powstania do upadku, druga to działalność Templariuszy w Polsce: rozmieszczenie komandorii, działalność gospodarcza, wpływy do kasy zakonu.
Co im zawdzięczamy: karpia, kredyty, czeki podróżne, system ekonomiczny, a przede wszystkim legendę o skarbie….
Pozycję polecam tym, którzy chcą rozpocząć poznawanie działalności tego zakonu w Polsce.

× 2 | link |
@Vemona
2019-11-03
8 /10
Przeczytane Mam Popularnonaukowe Historia 2019

Choć czytało mi się nieco mniej lekko, niż inne książki autora, muszę stwierdzić, że jak zwykle napisał rzecz świetną.
Książka zaczyna się od czasów przed powstaniem Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa, bo od pierwszych nawoływań do krucjaty, a z treści wyraźnie wynika, że w gruncie rzeczy nikogo nie obchodziła strona religijna całej awantury, a wszystkim zależało jedynie na łupach i ziemi. Dopóki papież wzywał do odbicia grobu w Jerozolimie, chętnych nie było, dopiero kiedy wspomniał o odpustach, o zamożności tamtych rejonów, o tym, że w imię boże będzie można zdobyć fortunę - nagle okazało się, ilu jest chętnych do "świętej" wojny.
Notabene, w żadnych dokumentach kościelnych nie ma mowy o nawracaniu, chrystianizacji na zdobytych ziemiach - nikomu na tym nie zależało, podbita ludność miała zostać sprzedana w niewolę, bo nikogo nie obchodziło przekazanie im "prawdziwej" wiary.
Jak wspomniałam - zaczyna się od formowania pierwszej krucjaty, w której biorą udział możni panowie, najczęściej z Francji, bo Niemcy zrobili u siebie pogrom miejscowych Żydów i uznali, że to wystarczy. W miarę postępów w zdobywaniu terenu na niewiernych, krucjata się praktycznie rozpada, kolejni wysoko urodzeni zabierają część wojsk i tworzą własne państewka na podbitych terenach, co moim zdaniem dowodzi niezbicie, po co im ta cała krucjata była.
Faktem jest, że Jerozolima została zdobyta przez krzyżowców i powstał problem poruszania się karawan i pątników w Ziemi Świętej - i wtedy pow...

| link |
@Zorg
@Zorg
2022-02-13
1 /10
@Ewa_3
2021-05-03
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Tajemnice polskich templariuszy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl