Zrabowane skarby

Robert J. Kudelski
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Zrabowane skarby
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jest to pierwsza książka, która tak wnikliwie i wielowątkowo odsłania tajemnice nazistowskiej grabieży najcenniejszych polskich zbiorów sztuki. Nad zebraniem oraz zweryfikowaniem opisanych w niej zagadnień dr Robert Kudelski pracował ponad 7 lat. Dzięki swojej dociekliwości, szereg faktów przedstawia w zupełnie nowym świetle. Autor opowiada m.in. o tym, jak zrabowano ołtarz Wita Stwosza i unikalne skrzypce Stradivariego. Opisuje wywiezienie w głąb Rzeszy włóczni św. Maurycego, kolekcji rysunków Dürera i wielu innych zabytków. Dokumentuje sposób, w jaki ograbiono publiczne i prywatne zbiory sztuki. Ujawnia także udział Służby Bezpieczeństwa w powojennym rabunku cennych przedmiotów odnalezionych w muzeach na tzw. Ziemiach Odzyskanych. "Zrabowane Skarby" wprowadzają Czytelnika w mroczny świat grabieży dzieł sztuki w czasie II wojny światowej.  
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-60762-42-4, 9788360762424
Wydawnictwo: Technol
Seria: Nieznana historia
Kategoria: Historia
Stron: 448
dodana przez: bookkeeper

Autor

Robert J. Kudelski Robert J. Kudelski Dr Robert J. Kudelski, badacz i autor publikacji poświęconych eksploracji oraz stratom wojennym w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki. Współautor książek: Tajemnica Riese. Na tropach największej kwatery Hitlera (2002, 2009 – wydanie II), Lub...

Pozostałe książki:

Lista Grundmanna Tajemnice skarbów Dolnego Śląska Merkers. Skarbiec III Rzeszy Zaginiony Rafael Lubiąż. Na tropach wojennych tajemnic Ostatni transport złota III Rzeszy
Wszystkie książki Robert J. Kudelski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zrabowane skarby nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ladymakbet33
2021-02-03
10 /10
Przeczytane

Od jakiegoś czasu moje zainteresowania oscylują wokół przywłaszczonych przez nazistów polskich skarbów, precjozów, kosztowności. Temat godny uwagi, zważywszy na to, iż znaczna część kolekcji nie powróciła do prawowitych właścicieli. Znamienne były słowa gubernatora Hansa Franka, który w swojej niebywałej arogancji orzekł:

To właśnie jest najpiękniejsze w tej wojnie, że nigdy nie oddamy tego, co raz zdobyliśmy.
Lokator zamku na Wawelu nieco się pomylił, bowiem dzięki staraniom m.in. autora omawianej monografii czy Magdaleny Ogórek (Vide:https://ladymakbet33.blogspot.com/2020/09/gubernator-hans-frank-i-skradzione_91.html) zaczyna to się zmieniać. Pamiętamy przecież o jego słynnym rozporządzeniu z 15 listopada 1939 roku, w myśl którego:

Cały majątek ruchomy i nieruchomy byłego państwa polskiego wraz z przynależnościami, łącznie z wszelkimi wierzytelnościami, udziałami, prawami innych, interesami na terenie Generalnego Gubernatorstwa, podlega konfiskacie celem zabezpieczenia wszelkiego rodzaju wartości użyteczności publicznej.
Robert J. Kudelski w sposób niezwykle dokładny przypomina o niemieckiej kradzieży naszych dóbr, nad książką pracował długo, bo aż siedem lat. Historyk w atrakcyjny sposób odtwarza zagarnięcie ołtarza Wita Stwosza, skrzypiec Stradivarieg...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Zrabowane skarby. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl