Zwierzyniec

Jerzy Bralczyk
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Zwierzyniec
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

O tym, że profesor Jerzy Bralczyk jest specjalistą od słów, wszyscy dobrze wiemy, ale fakt, że ma też wiele do powiedzenia na temat zwierząt, będzie dla większości czytelników niespodzianką. Jego najnowsza książka to zbiór kilkudziesięciu felietonów poświęconych przeróżnych gatunkom zwierząt żyjącym w Polsce, od kleszcza po jelenia. Dowiemy się na przykład, co ma wspólnego robak z chrobotaniem, czy chrząszcze są żukami czy też może żuki chrząszczami, dlaczego osoby naiwne kojarzone są z dzięciołem, a mądrale ze starymi wróblami. To książka nie tylko do czytania, zaśmiewania się i zachwycania językowymi aluzjami, którymi Profesor Bralczyk żongluje z lekkością erudyty, ale też do oglądania. Zwierzęce teksty Profesora z finezyjnym kunsztem zilustrowała Zofia Różycka.  
Data wydania: 2019-10-23
ISBN: 978-83-268-2950-5, 9788326829505
Wydawnictwo: Agora
Stron: 300
dodana przez: kazal_ka

Autor

Jerzy Bralczyk Jerzy Bralczyk
Urodzony 23 maja 1947 roku w Polsce (Ciechanów)
Językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w roku 1986, a tytuł profesorski uzyskał w roku 2000. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikar...

Pozostałe książki:

Mówi się : porady językowe profesora Bralczyka 444 zdania polskie Wszystko zależy od przyimka
Wszystkie książki Jerzy Bralczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zwierzyniec

2.03.2021

Jerzego Bralczyka nie muszę nikomu przedstawiać. Ten wspaniały językoznawca od lat zachwyca swoimi opowieściami o meandrach naszego ojczystego języka oraz udzielanymi radami na temat poprawnego mówienia i pisania. Jest moim przewodnikiem, mentorem w pracy zawodowej. Pan Bralczyk popełnił tę oto książkę ku mojej ogromnej radości. "Zwierzyniec" może... Recenzja książki Zwierzyniec

@Aga_M_B@Aga_M_B × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@agulkag
2020-04-07
8 /10
Przeczytane

Jerzego Bralczyka raczej przedstawiać nikomu nie trzeba, bo wszyscy znamy jego gawędy związane z językiem polskim. Tym razem mogłam przeczytać, a właściwie posłuchać rozważań polskiego językoznawcy dotyczących zwierzów wszelakich. Bo kogóż tam nie było i bobry i sroki, wilk, niedźwiedź, sikorka i wiele, wiele innych. A poszczególne rozmowy dotyczą nie tylko tego co dany zwierz czy ptak charakteryzuje, ale przede wszystkim skąd się wzięły ich nazwy i różniaste konotacje w odniesieniu do ludzi i ich zachowań. Nie brakuje również odniesień do sytuacji historycznych, w których to zwierzaki odgrywały większą lub mniejszą rolę.
A dodatkowym urokiem jest słuchanie głosy mistrza mowy polskiej

× 9 | link |
@zetbasia27
2020-02-28
9 /10
Przeczytane

Profesor Jerzy Bralczyk posługuje się tak pięknym językiem polskim, że mogę go słuchać jak muzyki - bez końca. Czyni to ze swadą, polotem i niezwykłym humorem. Uwielbiam go słuchać i czytać, bo pisze równie pięknie.
"Zwierzyniec" to świetna rozrywka i edukacja zarazem. Skąd się wzięły nazwy zwierząt, jak ewoluowały przez lata, jak brzmią w innych językach, w jakich powiedzonkach, metaforach i przysłowiach występują, co oznaczają w języku potocznym - tego wszystkiego dowiadujemy się z tej pięknie wydanej książki. Polecam serdecznie! To książka ponadczasowa, którą warto mieć na półce by do niej zaglądać w długie zimowe wieczory .

× 1 | link |
NI
2021-09-23
8 /10
Przeczytane
@Aga_M_B
2021-02-10
10 /10
Przeczytane Nowe wrażenia Polecam
@DZIKA_BESTIA
2020-07-13
9 /10
Przeczytane różne polskie

Cytaty z książki

O nie! Książka Zwierzyniec. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl