Pokochawszy. O miłości w języku

Jerzy Bralczyk, Lucyna Kirwil, Karolina Oponowicz
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Pokochawszy. O miłości w języku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil. Językoznawca i psycholog. Mąż i żona. Od 35 lat w nieustającej rozmowie - czasem poważnej, czasem całkiem niepoważnej, czasem spokojnej, czasem pełnej emocji, zawsze błyskotliwej, i nigdy nudnej. W książce Pokochawszy w rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji. A ponieważ te perspektywy nie zawsze się pokrywają, w wymianie zdań pomiędzy nimi nie brakuje ognia.
Przy okazji Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil opowiadają swoją historię miłosną, wspominają początki związku, najbardziej burzliwe kłótnie, językowe nieporozumienia, czy małżeńskie rytuały. Czy mówienie, że miłość jest jak róża to kicz? Jaka jest najpiękniejsza w literaturze scena oświadczyn? Co zrobić, żeby miłość trwała wiecznie? Dlaczego tyle seksualnych określeń ma związek z ptactwem? Jak się dobrze kłócić? Kiedy w łóżku rozmawiać, a kiedy milczeć? Czy profesor Bralczyk ogląda komedie romantyczne? Kto komu dał czarną polewkę? Dlaczego Lucyna Kirwil nie zwraca się do męża „Juruś”? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedź pojawia się w książce Pokochawszy.
Data wydania: 2018-05-09
ISBN: 978-83-268-2641-2, 9788326826412
Wydawnictwo: Agora
Stron: 296

Autor

Jerzy Bralczyk Jerzy Bralczyk
Urodzony 23 maja 1947 roku w Polsce (Ciechanów)
Językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w roku 1986, a tytuł profesorski uzyskał w roku 2000. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikar...

Pozostałe książki:

Mówi się : porady językowe profesora Bralczyka 444 zdania polskie Wszystko zależy od przyimka
Wszystkie książki Jerzy Bralczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pokochawszy. O miłości w języku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jorja
2021-03-29
7 /10
Przeczytane

„Szeptem do mnie mów…”.

Pod czujnym okiem dziennikarki i pisarki Karoliny Oponowicz powstała wspaniała książka - wywiad z Lucyną Kirwil i jej mężem Jerzym Bralczykiem. Książki nie da się czytać „na raz”, jednym ciągiem. Jest w niej wiele mądrości, wiele pięknych zdań i słów, które trzeba przepracować, zastanowić się nad nimi i wchłonąć.

„Miłość powinna być głęboka, a nie płytka. Wysoka, a nie niska. Pełna”.

W krótkich rozdziałach językoznawca i psycholog w sposób spokojny, wyważony i błyskotliwy rozważają kwestię języka miłości, seksu, kłótni, czułości, dojrzałych emocji, rytuałach. Jeśli ktoś lubi zagłębiać się w niuanse językowo – psychologiczne to jest to idealna czytelnicza przygoda.

Tak o tytule książki wspomniała Lucyna Kirwil:
"Tytuł wymyślił mąż. Bardzo lubi imiesłowy przysłówkowe uprzednie".

× 28 | Komentarze (1) | link |
@landrynkowa
2022-02-27
6 /10
Przeczytane

W okolicach Walentynek, których nie lubię, postanowiłam przeczytać coś o miłości, ale nie typowy romans. Padło na imiesłów przysłówkowy uprzedni czyli „Pokochawszy” w wykonaniu profesorskiego małżeństwa Kirwil-Bralczyk.
Jest to obszerny wywiad, a w zasadzie bardzo rozległa, luźna rozmowa z profesorem Bralczykiem i jego żoną, psycholog Lucyną Kirwil, o miłości i języku miłości. Jest to swobodny przekaz przemyśleń odnośnie miłości jako uczucia, emocji związanych z jej przeżywaniem, mniej lub bardziej konwencjonalnych metodach podrywania i wyznawania miłości, jest też o drodze do ewentualnego odkochania, o czułościach, kłótniach, a wreszcie o miłości dojrzałej, pełnej, pozwalającej poznać partnera jak przysłowiową „własną kieszeń”.
Pomiędzy tymi rozważaniami o miłości wszelakiej poznajemy też małżeństwo Kirwil-Bralczyk i jak to u nich wyglądało. Pełna przekomarzanek rozmowa małżonków, gierki słowne i mnóstwo wspominek o tym, jak to u nich było z tą miłością i jak przez lata to uczucie ewoluowało.
Publikacja nie jest szczególnie naukowa, powiedziałabym, że to taka bardziej humoreska bo poczucia humoru i dowcipnych wzajemnych ripost małżeństwu odmówić nie można. Jest mnóstwo anegdot, opowiastek i przekornych historii.
Było ciekawie, śmiesznie i lekko.

× 10 | link |
@z_glowawksiazkach
2020-06-18
8 /10
Przeczytane

Bardzo cenię profesora Bralczyka i jest on chyba moim ulubionym językoznawcą. Książka „Pokochawszy” (swoją drogą uroczy tytuł), która jest wywiadem -rzeką przeprowadzonym z Jerzym Bralczykiem i jego żoną Lucyną Kirwil, jest pełną emocji, humoru, rozważań psychologicznych i językowych lekturą. Autorzy rozmawiają między innymi o tym , jak wyrażamy miłość, czy potrafimy rozmawiać o emocjach, o tym jak się kłócimy.
Nie ukrywam, że dla mnie najciekawsze były elementy językowe, to jakich sformułowań używamy mówiąc o miłości i dlaczego akurat takich. Jaki jest językowy obraz miłości w naszej kulturze.

Autorzy przytaczają wiele cytatów z literatury, ale także anegdot ze swojego wspólnego życia, które obrazują teoretyczne rozważania.
Książka bardzo przyjemna, pełna ciepła i miłości

× 2 | link |
AG
2020-05-07
6 /10
Przeczytane

Ogromna przyjemność czytania i bliższego poznania nie tylko profesora, ale i profesorowej :-) :-) :-)

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pokochawszy. O miłości w języku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl