444 zdania polskie

Jerzy Bralczyk
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
444 zdania polskie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

"Niniejsze dokonanie profesora Bralczyka jest kwintesencją jego temperamentu badawczego i intelektualnego, jego żywiołu językoznawczo-retorycznego. Oto wziął on pod analityczną lupę i błyskotliwie skomentował najsłynniejsze polskie zdania istniejące w powszechnej świadomości Polaków, łatwo przez nich rozpoznawalne jako cytaty, z reguły - wprost lub pośrednio - coś o nich mówiące, pochodzące z literatury, z pieśni, piosenek, z historii, wypowiedziane przez polityków, uczonych, a czasem wymyślone przez tych, którzy kształtowali naszą historyczną świadomość."
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-247-0776-8, 9788324707768
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 459
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jerzy Bralczyk Jerzy Bralczyk
Urodzony 23 maja 1947 roku w Polsce (Ciechanów)
Językoznawca, specjalista w dziedzinie języka mediów i polityki. Doktoryzował się w roku 1973, habilitował w roku 1986, a tytuł profesorski uzyskał w roku 2000. Wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i w Instytucie Dziennikar...

Pozostałe książki:

Mówi się : porady językowe profesora Bralczyka Wszystko zależy od przyimka Zwierzyniec
Wszystkie książki Jerzy Bralczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę 444 zdania polskie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Meszuge
2020-07-19
8 /10

Coś tu nie gra – a co, wyłączyli radio?
Bądź sobą, wybierz pepsi – czy na pewno z reklamy?
Polak potrafi – powód do dumy czy wprost przeciwnie?
Ala ma kota – czy faktycznie pamiętamy z Elementarza?

Komunikujemy się, a mam na myśli głównie komunikację werbalną, używając setek skrótów myślowych, powiedzonek, przenośni, porównań czy cytatów z powszechnie znanych nam źródeł: literatury, filmu, teatru, radia, ale także z ulicy czy przemówień polityków.
Etymologia niektórych sięga średniowiecza, inne tworzone są i powstają właściwie każdego dnia.
444 takie zdania (równoważniki zdań, ich fragmenty i inne) stały się przedmiotem analizy językowej profesora Bralczyka, mistrza retoryki i genialnego językoznawcy.

Skąd się określone zdanie w naszej mowie potocznej wzięło, co pierwotnie oznaczało, co dzięki niemu wyrażamy, czego oczekujemy w odpowiedzi, itd. itp. A wszystko to cudowną polszczyzną, często pięknie złożonymi zdaniami i, co bardzo ważne, ze specyficznym, kpiarskim humorem.

Przy okazji przyznam, że dzięki tej książce wykombinowałem sobie całkiem niezłą zabawę. Spis treści zawiera 444 rozdziały, których tytuły to właśnie 444 zdania polskie. Czytam spis treści, starając się odgadnąć pochodzenie, znaczenie i inne „detale” dotyczące kolejnego lub wybranego losowo zdania i dopiero wtedy sprawdzam, na ile miałem rację. Rozrywka do zastosowania samodzielnie lub w grupach – gwarantuję ubaw po pachy!

A’propos, czemu niby „po p...

× 1 | link |
@Vemona
2019-11-09
6 /10
Przeczytane Językoznawstwo / nauka o literaturze 2018 Mam

Niewątpliwie jest to dobra książka, aczkolwiek moim zdaniem - nieco męcząca.
Z pewnością nie nadaje się do "normalnego" czytania, nie ma sensu siadanie w fotelu i przewracanie kolejnych stron, bo w pewnej chwili przestaje się rozumieć to, co się czyta. Przynajmniej ja tak mam, możliwe, że jestem po prostu za głupia, ale uważam, że zdecydowanie lepiej dawkować sobie tę pozycję, raz na jakiś czas czytając jedno lub kilka (ale bez przesady) omówień.
Autor bowiem omawia tu, ze swadą, znajomością historii, interesującymi skojarzeniami - bardzo znane zdania, będące przysłowiami, cytatami z powieści lub wierszy, powiedzonkami, znane z tekstów piosenek, z filmów, nawet z reklam.
Każdemu takiemu zdaniu poświęca całą stronę, czasem mówiąc o źródłosłowiu, czasem o kontekście, czasem o skojarzeniach z innymi zdaniami, lub o tym, jakim zmianom na przestrzeni lat uległo zdanie cytowane.
Często owo zdanie wywołuje skojarzenia czytelnika, czasem przypomi niegdyś czytaną książkę, czasem zaczyna się śpiewać piosenkę, o której nawet się nie pamiętało, że się ją zna - ale cytowany fragmencik ją przypomniał, czasem omówienie uświadamia, że mnóstwo się, niestety, zapomniało i warto by do pewnych kwestii wrócić.
Zdecydowanie polecam lekturę, ale - jak wspomniałam, raczej na raty, niż hurtem. :)

| link |
@winterolmostover
2011-06-19
Przeczytane Domowa biblioteczka

Ta książka to kwintesencja temperamentu badawczego i intelektualnego Jerzego Bralczyka.
Autor skomentował najsłynniejsze polskie zdania-powiedzenia, tłumacząc w błyskotliwy sposób pochodzące z literatury, z przysłów, cytatów- powiedzenia, których bardzo często używamy, a nie znamy ich pochodzenia i historycznej ścieżki.
Niezmiernie wzbogacająca intelektualnie pozycja. Jeśli pragniecie zrozumiec i poznac sens powiedzeń, przysłów będących w potocznej świadomości polaków-polecam serdecznie.

| link |
@Beata_
2019-11-12
8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
BA
2011-02-20
10 /10
Przeczytane
@silverraven
2009-12-28
10 /10
Przeczytane Kultura/Popkultura i Media

Cytaty z książki

O nie! Książka 444 zdania polskie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl