Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania

Witold Bunikiewicz
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

BOGATE W LEGENDY I PODANIA ŹRÓDŁO WIEDZY NA TEMAT POLSKICH DIABŁÓW!

Gdzie w kraju nad Wisłą znajdują się wrota do piekieł? Jakie sposoby wymyślano, aby pokonać diabła Borutę? Do czego zdolny był najsłynniejszy spośród polskich czartów – Rokita? Z czego tak naprawdę słynął Fugas? Nie zabrakło tu również historii z udziałem samego Lucyfera, czy też znanego z klasyki literatury Mefista.

W Żywotach diabłów polskich, spisanych przepięknym językiem, istoty piekielne zaprezentowane zostały ze swadą i kunsztem. To przebogate kompendium wiedzy na temat polskich czartów poparte ogromną wiedzą autora, a nadto okraszone wybornym humorem. Witold Bunikiewicz przedstawia legendy i podania, zarówno te bardziej, jak i mniej znane, wzbogacając je o charakterystykę poszczególnych diabłów. Mądre, głupie, złośliwe, naiwne, niemiarkujące w jedzeniu czy piciu – wszystkie znane są nam od zarania dziejów, a opowieści na ich temat krążą po całym świecie. „Żywoty diabłów polskich” – przekonaj się, czy naprawdę są takie straszne, jak je malują?

Data wydania: 2020-10-27
ISBN: 978-83-66481-67-1, 9788366481671
Wydawnictwo: Replika
Seria: Rodzime wierzenia
Kategoria: Mitologia i Legendy
Stron: 208
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Witold Bunikiewicz
Urodzony 21 lipca 1884 roku w Polsce (Dobrków)
Witold Bunikiewic debiutował w roku 1909 tomikiem poetyckim, a w roku 1912 jako autor sceniczny. Do roku 1930 wydał 5 tomików wierszy ("Komedia olimpijska" - 1909, "Wiosna" - 1910, "Ballady" - 1920, "Rapsod mazowiecki" - 1930, "Rycerz śmierci" - 193...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Nigrum
2020-11-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane


Z tymi diabłami to dziwna sprawa jest. Niby takie straszne. Niby istnieją tylko po to by łowić kolejne zepsute duszyczki i do piekła je sprowadzać.
Ale czy na pewno? 😳
...
Witold Bunikiewicz za pomocą legend i podań pokazuje nam niecodzienny obraz polskiego diabła. W bardzo fajny - niepozbawiony czarnego humoru - sposób daje nam wgląd w życie (złośliwych bądź nie) biesów.
Czyta się to przegenialnie szybko i przygody te są lepsze niż niejeden serial czy film! 🙃
Diabły zaskakują dobrocią, przekorą, brakiem umiaru, złośliwością, naiwnością czy głupotą. Czynią to w bardzo uniwersalny sposób, pokazując, że tak naprawdę to niewiele się zmieniło. 🤷
...
"Diabły bowiem nie są takie straszne, jak je malują". 😈
...
Co by się stało gdyby ludzie odnaleźli drogę do piekła? Kto jest największą zakałą wśród diabłów? Który czort wjechał zaprzęgiem składającym się z tysiąca świń oraz gorzałką do piekła? Wiecie?
Który diabeł nową modę w dawnej Polsce wprowadzał, albo jak to jest, że diabły nie lubią się z obcymi biesami i piją sznaps z prochem i korzeniami, fiksując przy tym po mistrzowsku wąsami?
...
W tych wszystkich przedstawionych legendach kryje się ogrom wiedzy i niebanalny humor.
Polecam "Żywoty diabłów polskich", bo to świetna lektura, na którą poświecimy niewiele czasu, a zyskamy naprawdę dużo. ☺️

{}× 1 | link |
@z_glowawksiazkach
2020-11-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

„Żywoty diabłów polskich” to pierwsza z serii książek wydawnictwa Replika, którą miałam okazję czytać. Mimo tego, że książki nie są naznaczone jakąś odgórną serią to poruszają one tematykę dawnych wierzeń, obyczajów i legend.

„Żywoty…” to właśnie zbiór podań i legend o najsłynniejszych diabłach. Z książki dowiemy się, gdzie znajduje się wejście do piekła i czy jest tylko jedno, kim był Boruta, a do czego zdolny był Rokita. Dodatkowo legendy te spisane są piękny, barwnym językiem. Łatwo wyobrazić sobie, że słuchamy ich gdzieś przy ognisku.

Witold Bunikiewicz przybliża nam samą naturę diabła, a właściwie diabłów i ich wizerunek utrwalony w społecznej świadomości na przestrzeni lat. Jak się okazuje „nie taki diabeł straszny, jak go malują”.

{}× 1 | link |
@olo_czyta
2020-11-11
Przeczytane

Witold Bunikiewicz - Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania.

Książka jak sam tytuł podaje, jest zbiorem legend i podań na temat diabłów w Polsce. Teksty te zostały zebrane przez Pana Bunikiewicza, spisane na nowo i oplecione pięknym staropolskim językiem.
Jest to pozycja, która zapewne będzie gratką dla wielu osób, które lubują się w wierzeniach i podaniach, a także ogólnie rozumianym folklorze czy baśniach.
Podania przedstawione w książce bawią, ale pokazują również, że nie taki diabeł straszny jak go malują.
Jednak muszę uprzedzić, że jeśli oczekujecie od tej książki dogłębnej analizy demonów, z różnorakim podziałem czy radzenia sobie z diabłami, niestety nic takiego tutaj nie znajdziecie. Jest to pozycja zawierającą wyłącznie legendy przekazywane przez przodków. Możemy się z niej dowiedzieć przeróżnych rzeczy np. że diabły posiadały własną hierarchię społeczną, kierowały się swoim kodeksem, mogły żyć zarówno na ziemi jak i w piekle. Niektóre z nich stroniły od ludzi inne zaś uwielbiały z nimi przebywać. Zobaczmy też, że każdy był inny: jedne były niezdarne, a inne złośliwe, a niektóre najzwyczajniej głupie.
Szczerze powiem, że liczbowo ciężko ocenić mi zbiór takich legend, biorąc pod uwagę, że nie jest to dzieło współczesne, a jedynie bajdurzenia ludzi sprzed wieków.

{} | link |
EM
2021-08-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Anna88
2021-06-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Moje książki Przeczytane w 2021
@karsob85
2020-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Horror Baśnie, bajki, klechdy, podania Książki młodości Posiadam Fantasy
@Chassefierre
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura polska
@silverraven
2009-08-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura dla dzieci i młodzieży Baśnie, legendy, podania, mity

Cytaty z książki

O nie! Książka Żywoty diabłów polskich. Legendy i podania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl