Recenzja książki Zmierzch

Bella w świecie pół-bogów

@Niobeska @Niobeska · 2009-03-29 09:37:11
Fabuła prezentuje się mniej więcej tak: zwykła śmiertelniczka, imieniem Bella przenosi się do małego miasteczka, do domu swojego rozwiedzionego ojca. Do tej pory (czyli do 17 roku życia) mieszkała w wielkim mieście z matką, więc wiadomo - jest jej trudno. A przynajmniej powinno tak być. Nieoczekiwanie nawet dla niej szybko znajduje nowych znajomych, integruje się z klasą, a nawet zakochuje się. Typowe? O nie! Nie wtedy, kiedy obiektem jej westchnień jest... wampir.

Przyznaję bez bicia: zbyt głębokie to to nie jest. Ot, płytka, prosta powiastka. Dobra na chandrę. Można się pośmiać i na chwilę zatopić w lekturze, bo (to trzeba przyznać) książka jest wciągająca. Proponuję tylko uzbroić się w cierpliwość, bo powtarzany w kółko jeden, identyczny opis, jaką to Edward (owy obiekt westchnień) ma piękną, lśniącą skórę, jaki zapach, oraz wszystkie te ochy i achy - to bywa denerwujące.

To pierwsza książka, jaką przeczytałam z dorobku pani Meyer. Nie jedyna, bo od razu sięgnęłam po dalsze części. Nie dlatego, że jest to jakaś wspaniałość. Bo nie jest. Ale książka jest napisana całkiem zgrabnie, czyta się nieźle, nie wymusza nadmiernego myślenia, a przede wszystkim: podoba się.

Ciekawi mnie jak zareagowałaby Anne Rice, gdyby się dowiedziała, że słońce wampirów nie zabija, a wręcz przeciwnie, sprawia, że wyglądają nad podziw pięknie. Do tego niektóre obdarzone są szczególnymi talentami, jak na przykład czytanie w myślach, widzenie przyszłości, a nawet integrowanie w stan czyichś emocji.

W myśl nowoczesnego trendu autorka ukazała wampiry jak jakichś półbogów (niektórych nawet religijnych!). To już nie są potwory z piekła rodem. Nadal odczuwają potrzebę picia krwi i nadal mogą zagrażać ludziom. Co nie przeszkadza im w byciu "tymi dobrymi". Bo przecież żywić się mogą równie dobrze zwierzętami, prawda?

Podsumowując: Zmierz to taka naciągana bajeczka dla nieco większych dzieci. Traktująca o miłości, przyjaźni i wszystkich tych banałach, ukazana z nieco oryginalnej i zaskakującej strony. Czyta się nieźle, jest wciągająca i potrafi zaszokować. Zasługuje na mocną czwórkę :)
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Zmierzch
Zmierzch 7.1 /10
Stephenie Meyer
Bohaterka „Zmierzchu”, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w de...
Komentarze

Pozostałe recenzje

fajna lekka fabuła ,,, polecam

@Natalia25 @Natalia25

Każdy w swoim życiu chociaż raz spotkał sie z historią Belli i Edwarda. Według mnie po prostu nie ma takiej osoby, która chociażby nie słyszała o tej fenomenalnej książce. Bella przeprowadza sie do m...

KA
@karka0912

Inne recenzje @Niobeska

Książka Krwiopijcy

Kolejna, enta już książka, gdzie głównym wątkiem to opowieść o wampirach. Ich upodobania, lśniące twarze (a nie, przepra...

Książka Córka śniegów

Jest to druga książka, jaką przeczytałam, autorstwa Jacka Londona. Pierwszą była, jakżeby inaczej, lektura szkolna...

Nowe recenzje

Książka Proś o wybaczenie

Jakiś czas temu zrozumiałam, że ja chyba jednak zaczęłam lubić książki kryminalne. Choć jeszcze ani razu nie udało mi s...

Książka Czwarta prawda

Książka wciągnęła mnie do cna. Czytając ją przeniosłam się do egzotycznych Indii z całą ich różnorodnością, wieloku...

@Magdabial @Magdabial
Książka Minecraft. Wypadek

„Minecraft. Wypadek” Tracey Baptiste to propozycja dla młodszych czytelników. I chociaż daleko mi do wieku, w którym cz...

MA
@maitiri_books_2

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się