Maxima Culpa recenzja

Bohaterowie ze skazą

Autor: @almos ·2 minuty
2023-03-28
7 komentarzy
Po książkę holenderskiego dziennikarza sięgnąłem, aby wyrobić sobie zdanie o całej sprawie, która stała się już mocno polityczna. Wielu ludzi ma już o tym dziele wyrobione zdanie, nie potrzebują nawet lektury.

Overbeek 10 lat temu jako pierwszy napisał o pedofilii w polskim kościele książkę 'Lękajcie się', wtedy żaden polski dziennikarz się na to nie odważył. Teraz podjął inny kontrowersyjny temat: „W tej książce stawiam proste, podstawowe pytanie: Czy Karol Wojtyła wiedział o molestowaniu nieletnich przez duchownych, zanim został papieżem? Odpowiedź musi brzmieć: tak albo nie. Tertium non datur”.

Analizując mocno przetrzebione akta ubeckie i milicyjne dochodzi Overbeek do wniosku, że Karol Wojtyła w czasach gdy był arcybiskupem w Krakowie, wiedział o przypadkach pedofilii duchownych w swojej diecezji, co więcej przenosił księży pedofilów z parafii na parafię, gdzie nadal uprawiali swój okropny proceder. Ich ofiary zaś były pozostawione same sobie. Dla mnie ta wiedza nie jest szokiem: tak w owych czasach robili wszyscy w KRK, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Książkę Overbeeka można traktować jako dopełnienie 'Bielma' Gutowskiego, który pisał o zaniechaniach w walce z pedofilią w kościele w czasach gdy Wojtyła zasiadał na tronie piotrowym. Uzupełniając Gutowskiego, Holender pokazuje, że JPII wiedział doskonale o problemie pedofilii w kościele już w latach 80., ale nic z tym nie zrobił. Prawdę mówiąc, te informacje są dla mnie trudniejsze do przyjęcia niż zaniechania Wojtyły w czasach krakowskich.

Były zarzuty do autora, że ma bezkrytyczny stosunek do akt SB, nie odniosłem takiego wrażenia, Overbeek podchodzi do nich z należytą ostrożnością. Niestety, archiwa kościelne są przed nim (i nie tylko nim) zamknięte na głucho, a kiedy zostaną otwarte? Bóg jeden wie...

To nie jest pasjonująca lektura, cytuje autor obficie mało gramotne raporty milicjantów i esbeków, przepytuje świadków zdarzeń sprzed lat, większość twierdzi, że nic nie pamięta, albo wręcz nie chce z autorem rozmawiać. Oczywiście, można tu i tam Overbeekowi zarzucać nadinterpretację faktów, ale książka jest napisana rzetelnie.

No cóż, mimo szokujących informacji zawartych w książce Overbeeka nadal sądzę, że JPII jest wielkim człowiekiem, bo jego zasługi dla Polski i świata są niepodważalne; ale tylko człowiekiem, który miał prawo popełniać błędy i robił to. Tak jak i inni wielcy Polacy w XX wieku: Józef Piłsudski i Lech Wałęsa nie jest bez skazy. Ale jego osiągnięcia, rzeczy dobre i ważne przeważają nad błędami i złymi decyzjami. Zaś tworzenie z JPII ideału, który nigdy i nigdzie się nie mylił i nie błądził, uważam za dziecinadę. Tacy ludzie występują tylko w bajkach dla dzieci.

To jest ważna książka, nie ulega wątpliwości, że będą po niej inne, tama pękła i woda się rozlała, prawdy nie da ukryć.

Data przeczytania: 2023-03-25

Ekke Overbeek

Czy Karol Wojtyła wiedział o pedofilii wśród księży, zanim został papieżem? Czy pomagał im uniknąć odpowiedzialności? Odpowiedź niestety brzmi: tak. Znał problem z czasów, kiedy był arcybiskupem k...

@Vernau
@Vernau · około rok temu
Bardzo dobra recenzja, szczególnie jej ostatnie zdanie 😊
@Meszuge
@Meszuge · około rok temu
Wielu ludzi ma w temacie wyrobione zdanie, choć nie przeczytali niczego.
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
Mam i zapewne przeczytam.
Nic tak nie pomaga w wyrobieniu sobie zdania o czymś, jak samodzielna lektura tego czegoś.

No i słusznie piszesz o archiwach - dajcie sobie biskupi szansę na bycie ocenionymi sprawiedliwie!

Sam JPII zbudował bardzo klerykalny Kościół w Polsce (przyjaciółka i uczennica papieża była w sprawie Paetza i z Nim rozmawiała bezpośrednio, dostała krótka ripostę - 'to sprawa wyłącznie wewnętrzna dla struktur kościelnych').
@Johnson
@Johnson · około rok temu
Duzo miejsca w niniejszym tekście poświęcasz swoim zapatrywaniom na JP2, zapominając że recenzja powinna być bardziej o książce. Nie dowiedziałem się niczego przekonywującego lub ostraszającego co do samej publikacji.
@almos
@almos · około rok temu
W takim razie zachęcam do lektury.
@Rudolfina · około rok temu
A mnie się nie chce czytać takich oczywistych oczywistości.Przecież to jasne, że MUSIAŁ wiedzieć. Ale odkrycie! I że nic z tym nie zrobił. No prawda. Nie wsadził winowajców do pierdla. I co? Tyle w życiu nagrzeszyłam, że nie odważę się rzucić kamieniem. Niech rzucają inni.
@almos
@almos · około rok temu
@Rudolfina dla Ciebie jest to oczywista oczywistość, dla wielu nie, wręcz przeciwnie, i dlatego ważne, że takie książki powstają.
@Rudolfina · około rok temu
Jeśli ktoś sobie z tego nie zdaje sprawy, to zazwyczaj dlatego, że nie chce. A wtedy czytanie też nie pomoże.
@jatymyoni · około rok temu
Ostatnio miałam okazję słuchać tego pana i dowiedziałam się, że współcześni Polacy są potomkami niewolników, gdyż była pańszczyzna i dlatego tak głosują. Po wysłuchaniu paru opinii jego o Polakach wyssanych z palca, jego wiarygodność dla mnie jest zerowa.
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
Nie możemy być aż tak nieludzko pryncypialni!
Człowiek to jednak nie twierdzenie Pitagorasa i nie jest dwustanowym 'obiektem' prawda/fałsz.

Ponieważ jeden pan dał szansę Sadusiowi, Surgentowi i Lorancowi, to nie należny jej odbierać innemu panu popełniającemu błędy również.
@jatymyoni · około rok temu
Jak słyszę, że ktoś mówi bzdury w jednej spawie to nie mam podstaw mu wierzyć w innych.
@Rudolfina · około rok temu
@jatymyoni, zgoda, idiota nigdy nie przestanie być idiotą.
@jatymyoni · około rok temu
Czasami to jest pełna premedytacja.
@Rudolfina · około rok temu
Tak, dlaczego nie zarobić na naiwniakach, skoro sami się o to proszą?
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
Wątpliwy certyfikat życia wiecznego w wyniku opłacenia sakramentów to jest dopiero wysublimowanie w zdobywaniu naiwniaków za grube pieniądze od setek lat!
Sapere aude!
Jeśli niebo jest, to lista tych, co tam trafią jest dalece nieoczywista!
@jatymyoni · około rok temu
Na szczęście nie nam o tym decydować.
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
Dyskusyjne jest to, czy ktokolwiek o tym decyduje i czy jest o czym decydować.
Jeśli jednak decyduje - to ludzie swoim postępowaniem za życia. A deklaracje dostępu do 'umysłu transcendencji' jest zwykłym nadużyciem niektórych Ziemian.
@Rudolfina · około rok temu
Naiwność została przydzielona demokratycznie. Jedni kupują odpusty, drudzy książki. Od początku świata, zawsze ktoś kogoś robił w bambuko.
@Rudolfina
Trzecie zdanie - zgadzam się. Pierwsze - jeśli demokracja oznacza konsekwencje konstrukcji psycho-fizycznej.
A drugie zdanie. No cóż - książki kupione to wyłącznie mój wybór, zaś kilka formalnych procesów i dokonanych za mnie wyborów wobec różnych instytucji, które są jakoby dobrowolne, to w pewnym sensie narzucona mi zastana konsekwencja lokalnej preferencji.
@Rudolfina · około rok temu
Demokracja oznacza równość wobec Stwórcy i takie samo prawo wyboru. Ale chyba za bardzo odbiegliśmy od meritum. Autor tej książki na pewno nie zasłużył taką uwagę.
@jatymyoni · około rok temu
Chyba dyskusja nie ma nic wspólego z książka, a każdy ma prawo do własnego zdania.
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
To jest jeden wielki nieprzepracowany temat - czy każdy Polak jest katolikiem z definicji, bo urodził się w ochrzczonym narodzie?
Do czasu, gdy z przekonań religijnych nie zrobimy w kraju normalnego prywatnego punktu odniesienia do systemu wartości (jednego z możliwych), to będzie oburzenie/profanacja/obrażanie się/eskalacja/dehumanizacja/ekskomunikowanie z politycznym nieznośnym naddatkiem. To nas Polaków i tak czeka.

Dla mnie książka (jakakolwiek) jest prowokacją do tematu. Bo sama książka (jakakolwiek) nie jest ciekawa w tym sensie, że czytam je nie dla nich samych, ale dla kontekstu i wypełniania luk w ignorancji własnej. Ale rozumiem inne podejścia.

Dzięki za kilka zdań zwrotnych.
@jatymyoni · około rok temu
Mnie nie interesuje, czy każdy Polak jest katolikiem. Natomiast każdy katolik w Polsce ma prawo praktykować swoją religię, tak jak każdy człowiek innego wyznania. W komunie mnie w szkole ścigali, gdyż nosiłam krzyżyk, gdyż to moja prywatna rzecz i nie mogę tego demonstrować. Czyżby komuna wróciła?
@Rudolfina · około rok temu
Carmel, ja mam widocznie mniej luk w ignorancji własnej, bo tej akurat książki nie muszę czytać. Ale żadna wiedza nie hańbi 😉
@Renax
@Renax · około rok temu
Mam podobne zdanie do Twojego.
@Johnson
@Johnson · około rok temu
@Rudolfina · około rok temu
O Sadusiu pisali też w Rzepie, 18 marca, w kontekście filmu TVNu. Autorzy twierdzą, że rzekome fakty nieudowodnione, a wnioski naciągane. Niektórzy zrobią wszystko, żeby zarobić trochę kasy.
Ekke Overbeek

W ostatnich latach zauważyć możemy liczne dyskusje na temat Kościoła Katolickiego w Polsce. Przedmiotem debat jest nie tylko rola hierarchów we współczesnym świecie, ale przede wszystkim element rozl...

@Zaczytane_koty @Zaczytane_koty

Na pewno nie ta ''prawda" (jej trzeci rodzaj wg typologii ks. prof. Józefa Tischnera) w wykonaniu holenderskiego publicysty. Zawsze akcentuję, że każdy sprawca tej zbrodni winien zostać surowo ukaran...

@ladymakbet33 @ladymakbet33

Pozostałe recenzje @almos

Homo Faber
Jak w latynoskiej telenoweli

Książka Frischa była w swoim czasie dosyć głośna, obecnie deczko się zestarzała. To historia tytułowego Fabera, człowieka logicznego i technicznego, trochę takiego robot...

Recenzja książki Homo Faber
Znajoma pani Maigret
Żona komisarza zamieszana w śledztwo

Ten tom serii z paryskim komisarzem zaczyna się tak, że Maigret otrzymuje anonim informujący, iż u jednego z najlepszych introligatorów Paryżu spalono w piecu ludzkie ci...

Recenzja książki Znajoma pani Maigret

Generał zemsty
***
@apo:

Gdy otworzyłam przesyłkę, wyjęłam z niej książkę i... biała zaklejoną kopertę. Na jej przodzie była instrukcja, by jej ...

Recenzja książki Generał zemsty
Oficer
Za mundurem...
@kd.mybooknow:

W drugim tomie serii akcja gęstnieje, napięcie narasta, a bohaterowie stają w obliczu realnego zagrożenia życia i prze...

Recenzja książki Oficer
Mecenas
Mecenasik
@kd.mybooknow:

Byłam recenzentem audiobooka “Morze naszych tajemnic” i tą historią autorka mnie kupiła w stu procentach, dlatego dziś...

Recenzja książki Mecenas