Magda Omilianowicz w swojej książce spisała rozmowy z kobietami, dla których alkohol stał się nieodłączną częścią życia. Jednak nie tylko z nimi przeprowadziła rozmowy, bo również z osobami z ich otoczenia. Znajdziecie tutaj również wywiady z psychoterapeutką uzależnień oraz z psychologiem klinicznym, którzy odpowiedzą na najważniejsze pytania dotyczące terapii i nie tylko.
Na początku książki jest krótki wstęp z kilkoma słowami od autorki, a zaraz potem przechodzimy do pierwszej części zatytułowanej 'Społeczeństwo'. Autorka porusza tutaj temat wstydu, przedstawia również przykłady dotyczące tego jak postrzegane są kobiety nie odmawiające alkoholu przez innych ludzi. W jednym z rozdziałów przeczytacie wypowiedzi ekspedientki, taksówkarza oraz barmana, którzy wyrażają swoje zdanie o alkoholikach, których spotykają w swojej pracy. Poznacie w tej książce historie osób, które wiele straciły w życiu przez różne trunki. Przyszedł jednak taki moment, w którym postanowiły coś zmienić, a czasem to ktoś inny zdecydował za nich. W reportażu Magdy Omilianowicz otwarcie opowiadają o tym co je spotkało, dlaczego zaczęły pić i jakie były tego konsekwencje. Czasem problemy takich osób zaczynały się już w dzieciństwie, w którym często piło jedno z rodziców. O wszystkim tym przeczytacie w drugiej części 'Co nam zrobiło dzieciństwo'. Autorka porusza również temat DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików). W tych rozdziałach przeczytacie rozmowy z osobami, które żyły na co dzień z uzależnionymi od alkoholu bliskimi, dowiecie się jaki miało to na nich wpływ. Trzecia część zatytułowana 'Odzyskać wolność' opowiada o kolejnych osobach, które zgodziły się opowiedzieć swoją historię. Bohaterki tego rozdziału nie piją od wielu lat, ale ich walka z nałogiem trwa nadal. Jak same przyznają, jest to niekończąca się walka, bo alkoholizm to choroba, która wymaga ciągłego leczenia.
Muszę przyznać, że niektóre opowiedziane tu historie są naprawdę wstrząsające. Niektórzy z przedstawionych tu osób musieli sięgnąć dna, aby w końcu się od niego odbić. I to takiego dna, które już zawsze zostanie w ich pamięci. Opisane tu sytuacje pokazują, że można poradzić sobie z nałogiem, ale jest to trudna i ciężka praca nad samym sobą. Sporo ciekawych informacji dowiecie się z wywiadów jakich udzieliła psychoterapeutka uzależnień i psycholog. Opowiadają o tym jak wygląda leczenie, o nawrotach choroby, a także o różnicach między uzależnionymi kobietami a mężczyznami. Kobiety, które postanowiły podzielić się swoją historią często wstydzą się swojej przeszłości, w której robiły różne rzeczy. Są osoby, które wypierają niektóre sytuacje, ale o innych będą pamiętać już zawsze. Uzależnienie od alkoholu dotyka nie tylko osoby pijące, o czym również tutaj przeczytacie. Moim zdaniem to ciekawa, ale również smutna i czasem wstrząsająca książka, ale nie żałuję, że po nią sięgnęłam.
Książka napisana jest lekko pomimo trudnego tematu. Historie kobiet są tak przedstawione, że ma się wrażenie jakby słuchało się czyjejś opowieści. Na końcu znajduje się krótki test dotyczący uzależnienia od alkoholu, który można wykonać. Dodatkowo bohaterowie reportażu polecają książki, które ich zdaniem warto przeczytać oraz filmy warte obejrzenia.
"Mistrzynie kamuflażu. Jak piją Polki" to ciekawy reportaż, który wzbudzić może różne emocje. Niektóre opowiedziane historie są przerażające i smutne, ale pokazują również, że można też uwolnić się od nałogu, chociaż nie jest to łatwe. Uzależnione kobiety podzieliły się swoimi doświadczeniami, opowiadają o piciu i o tym jak postrzegają je inni i one same. Myślę, że warto poznać ich historie.
"W historiach życia alkoholiczek jest wiele trudnych chwil i ciemnych momentów. I nie chodzi tu o komplikacje spowodowane przez alkoholizm - to odrębna historia. Chodzi o to, co się zdarzyło, zanim te kobiety uzależniły się od alkoholu."