Sekrety Suwalszczyzny recenzja

Co warto zobaczyć w najzimniejszej części Polski?

Autor: @maciejek7 ·2 minuty
2023-02-03
2 komentarze
30 Polubień
"W średniowieczu tereny dzisiejszej Suwalszczyzny zamieszkiwało zachodniobałtyckie plemię, o którym mimo upływu wieków wciąż niewiele wiemy."
Suwalszczyzna naprawdę potrafi zachwycić, mnie urzekła nie tylko pięknym ukształtowaniem terenu i przyrodą, ale również tym, że można znaleźć tam równie ciekawe i niedostępne tereny jak w moich rodzinnych Bieszczadach... oraz na Mazurach, gdzie mieszkam od wielu lat.
W tym rejonie mieszkało bądź odwiedzało go wiele znanych osób. Autor opowiada nam również sporo ciekawych i nie wszystkim powszechnie znanych sekretów, lecz właśnie taki jest zamysł tej serii.
Zaczynamy od hydrotechnicznego dzieła jakim jest niemal 100 kilometrowy Kanał Augustowski, który do dzisiaj robi wrażenie.
Dowiemy się także o tajemniczym (chociaż obecnie bardziej już chyba znanym) skoku czterech premierów na pociąg pod Bezdanami, a także o Józefie Piłsudskim, który na widok pewnej młodej Aleksandry z Suwał stracił głowę. W Suwałkach możemy zobaczyć piękny mural na jednej ze szkół poświęcony właśnie tej parze. O wielkich mostach w Stańczykach z pewnością słyszeli wszyscy, ale w tej książce możemy poznać ich genezę. Z pewnością jednak niewiele osób wie, że Pac, o którym pisał Adam Mickiewicz, mieszkał na Suwalszczyźnie, w Dowspudzie.

"Równa ich była rączość, równa była praca;
Godzien jest pałac Paca, godzien Pac pałaca (...)

napisał Adam Mickiewicz w XI księdze Pana Tadeusza."
A pałac ten był naprawdę niesamowity, lecz niestety można go zobaczyć tylko na rycinach bo został zniszczony i teraz możemy oglądać tylko niewielki fragment tej dawniej wspaniałej budowli. Pozostał po niej tylko arkadowy portyk z wieżą i część parku.



W Suwałkach możemy przysiąść na ławeczce z Marią Konopnicką a także spotkać krasnoludki z jej książki, na ulicy Andrzeja Wajdy jest budynek, w którym mieszkał reżyser, mieszkał tu również brat Czesława Miłosza z rodzicami a także Lechosław Marszałek, który jest twórcą słynnego Reksia.
Suwalszczyznę upodobał sobie również Karol Wojtyła, który najbardziej lubił Jezioro Wigry. Na terenie Puszczy Augustowskiej rozegrano wiele scen do serialu "Czarne chmury" a nawet mostek, po którym przeprawiali się jeźdźcy konno, do dzisiaj nazywany jest mostkiem Dowgirda.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o Augustowie i słynnej Beacie z "Albatrosa", przed którym możemy przysiąść na ławeczce z nią.
W tej książce znajdziemy jeszcze wiele innych mniej znanych historii, z których tylko wspomnę o najgłębszym jeziorze Hańcza, o Molennie Staroobrzędowców, o Kamedułach z wigierskiego klasztoru oraz o skarbach, które kryje Suwalszczyzna i dlaczego ich nie wydobywamy.

"Prace geologiczne przeprowadzone na tym samym terenie latem 1962 roku dowodzą dodatkowo, że podziemna Suwalszczyzna zawiera także potężne złoża rud metali rzadkich, w tym przede wszystkim tytanu i wanadu."
Poza tym wszyscy wiedzą, że Suwalszczyzna to nasz biegun północny, chociaż nie ma oficjalnych badać, to w Wiżajnach zawsze jest niższa temperatura.
Jeżeli chociaż trochę zachęciłam Was do tego regionu, to łapcie książkę w ręce i planujcie wraz z nią odwiedziny Suwalszczyzny.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-02-03
× 30 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Sekrety Suwalszczyzny
Sekrety Suwalszczyzny
Mariusz Szylak
7.5/10
Seria: Sekrety

Kobieta w długiej sukni może swobodnie nieść dwa lub trzy karabiny przywiązane wzdłuż nóg i podczas liczenia broni zawrócić w głowie Piłsudskiemu, który na jednej ze stron zawoła: Ola, kocham Cię! Na...

Komentarze
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · prawie 2 lata temu
Zdecydowanie, wiele rzeczy się dowiedziałem z każdej z nich :)
× 1
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · prawie 2 lata temu
Tej części jeszcze nie czytałem. Muszę uzupełnić braki :)
× 1
@maciejek7
@maciejek7 · prawie 2 lata temu
Kilka razy autor mnie zaskoczył, nie wiemy o swoim kraju wielu rzeczy.
Dobrze, że powstała ta seria.
× 1
Sekrety Suwalszczyzny
Sekrety Suwalszczyzny
Mariusz Szylak
7.5/10
Seria: Sekrety
Kobieta w długiej sukni może swobodnie nieść dwa lub trzy karabiny przywiązane wzdłuż nóg i podczas liczenia broni zawrócić w głowie Piłsudskiemu, który na jednej ze stron zawoła: Ola, kocham Cię! Na...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Suwalszczyzna. Północno-wschodni kraniec naszej ojczyzny. Nazwa tego terenu zaczęła pojawiać się prasie w początkowych latach XX wieku. Jeszcze wtedy nie określała terenów, jakie znamy ze współczesno...

@biegajacy_bibliotekarz @biegajacy_bibliotekarz

Pozostałe recenzje @maciejek7

Zimowa Księga Ludmiły
Zimowe wspomnienia

"Zawsze fascynowało mnie, jak jedna osoba albo jedno na pozór nieistotne wydarzenie potrafi sprawić, że nasze życie skręci w zupełnie innym kierunku. I jak jednak wiele ...

Recenzja książki Zimowa Księga Ludmiły
Niewinna
Winna czy... niewinna...

Nie znałam wcześniej tej autorki, więc dla mnie lektura tej książki była okazją do poznania jej twórczości. I chociaż "Niewinna" jest książką dla młodzieży, to jej temat...

Recenzja książki Niewinna

Nowe recenzje

Najdroższa
Dylematy moralne a obowiązki egzystencjalne
@roksana.rok523:

Tytułowa Najdroższa to główna bohaterka i jednocześnie narratorka opowieści, która w dużej mierze utrzymana jest w form...

Recenzja książki Najdroższa
(Nie)poskromiony Bart
(Nie) poskromiony Bart
@Bibliotekar...:

Miałam okazję przeczytać kiedyś jednną z książek Autorki, dlatego bardzo się ucieszyłam, że podobnie mam taką możliwość...

Recenzja książki (Nie)poskromiony Bart
Zima w zapomnianym schronisku
Tom pierwszy karkonoskiej opowieści
@kkozina:

Co jest najtrudniejsze w świętach Bożego Narodzenia? Dla mnie to puste miejsce przy stole, które kiedyś ktoś zajmował. ...

Recenzja książki Zima w zapomnianym schronisku
© 2007 - 2024 nakanapie.pl