Recenzja książki Sekrety Suwalszczyzny

Co warto zobaczyć w najzimniejszej części Polski?

Autor: @maciejek7 ·2 minuty
2023-02-03 2 komentarze 29 Polubień
"W średniowieczu tereny dzisiejszej Suwalszczyzny zamieszkiwało zachodniobałtyckie plemię, o którym mimo upływu wieków wciąż niewiele wiemy."
Suwalszczyzna naprawdę potrafi zachwycić, mnie urzekła nie tylko pięknym ukształtowaniem terenu i przyrodą, ale również tym, że można znaleźć tam równie ciekawe i niedostępne tereny jak w moich rodzinnych Bieszczadach... oraz na Mazurach, gdzie mieszkam od wielu lat.
W tym rejonie mieszkało bądź odwiedzało go wiele znanych osób. Autor opowiada nam również sporo ciekawych i nie wszystkim powszechnie znanych sekretów, lecz właśnie taki jest zamysł tej serii.
Zaczynamy od hydrotechnicznego dzieła jakim jest niemal 100 kilometrowy Kanał Augustowski, który do dzisiaj robi wrażenie.
Dowiemy się także o tajemniczym (chociaż obecnie bardziej już chyba znanym) skoku czterech premierów na pociąg pod Bezdanami, a także o Józefie Piłsudskim, który na widok pewnej młodej Aleksandry z Suwał stracił głowę. W Suwałkach możemy zobaczyć piękny mural na jednej ze szkół poświęcony właśnie tej parze. O wielkich mostach w Stańczykach z pewnością słyszeli wszyscy, ale w tej książce możemy poznać ich genezę. Z pewnością jednak niewiele osób wie, że Pac, o którym pisał Adam Mickiewicz, mieszkał na Suwalszczyźnie, w Dowspudzie.

"Równa ich była rączość, równa była praca;
Godzien jest pałac Paca, godzien Pac pałaca (...)

napisał Adam Mickiewicz w XI księdze Pana Tadeusza."
A pałac ten był naprawdę niesamowity, lecz niestety można go zobaczyć tylko na rycinach bo został zniszczony i teraz możemy oglądać tylko niewielki fragment tej dawniej wspaniałej budowli. Pozostał po niej tylko arkadowy portyk z wieżą i część parku.W Suwałkach możemy przysiąść na ławeczce z Marią Konopnicką a także spotkać krasnoludki z jej książki, na ulicy Andrzeja Wajdy jest budynek, w którym mieszkał reżyser, mieszkał tu również brat Czesława Miłosza z rodzicami a także Lechosław Marszałek, który jest twórcą słynnego Reksia.
Suwalszczyznę upodobał sobie również Karol Wojtyła, który najbardziej lubił Jezioro Wigry. Na terenie Puszczy Augustowskiej rozegrano wiele scen do serialu "Czarne chmury" a nawet mostek, po którym przeprawiali się jeźdźcy konno, do dzisiaj nazywany jest mostkiem Dowgirda.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o Augustowie i słynnej Beacie z "Albatrosa", przed którym możemy przysiąść na ławeczce z nią.
W tej książce znajdziemy jeszcze wiele innych mniej znanych historii, z których tylko wspomnę o najgłębszym jeziorze Hańcza, o Molennie Staroobrzędowców, o Kamedułach z wigierskiego klasztoru oraz o skarbach, które kryje Suwalszczyzna i dlaczego ich nie wydobywamy.

"Prace geologiczne przeprowadzone na tym samym terenie latem 1962 roku dowodzą dodatkowo, że podziemna Suwalszczyzna zawiera także potężne złoża rud metali rzadkich, w tym przede wszystkim tytanu i wanadu."
Poza tym wszyscy wiedzą, że Suwalszczyzna to nasz biegun północny, chociaż nie ma oficjalnych badać, to w Wiżajnach zawsze jest niższa temperatura.
Jeżeli chociaż trochę zachęciłam Was do tego regionu, to łapcie książkę w ręce i planujcie wraz z nią odwiedziny Suwalszczyzny.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-02-03

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Sekrety Suwalszczyzny
Sekrety Suwalszczyzny
Mariusz Szylak
7/10
Seria: Sekrety
Kobieta w długiej sukni może swobodnie nieść dwa lub trzy karabiny przywiązane wzdłuż nóg i podczas liczenia broni zawrócić w głowie Piłsudskiemu, który na jednej ze stron zawoła: Ola, kocham Cię! Na...
Komentarze
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · około 2 miesiące temu
Zdecydowanie, wiele rzeczy się dowiedziałem z każdej z nich :)
× 1
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · około 2 miesiące temu
Tej części jeszcze nie czytałem. Muszę uzupełnić braki :)
× 1
@maciejek7
@maciejek7 · około 2 miesiące temu
Kilka razy autor mnie zaskoczył, nie wiemy o swoim kraju wielu rzeczy.
Dobrze, że powstała ta seria.
× 1
Sekrety Suwalszczyzny
Sekrety Suwalszczyzny
Mariusz Szylak
7/10
Seria: Sekrety
Kobieta w długiej sukni może swobodnie nieść dwa lub trzy karabiny przywiązane wzdłuż nóg i podczas liczenia broni zawrócić w głowie Piłsudskiemu, który na jednej ze stron zawoła: Ola, kocham Cię! Na...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @maciejek7

Tajemnica z przeszłości
Rodzinne tajemnice ukryte w listach.

"Brama była zatrzaśnięta na głucho, a samochodu mojej siostry nigdzie nie było widać, czyli byłam tu sama. Całkiem sama pośrodku... niczego. Po prawej drzewo, po lewej d...

Recenzja książki Tajemnica z przeszłości
Wielka draka w Londynie
Wielka draka w Londynie - czy na pewno taka wielka???

"Gdziekolwiek nie byliśmy, Joanna nie ustawała w zwiedzaniu. Szła z uporem małej mrówki od jednego miejsca do drugiego i ciągle była pełna energii. Jakby czerpała ją z p...

Recenzja książki Wielka draka w Londynie

Nowe recenzje

Podróż w niechciane
Podróż w niechciane
@madbed:

PODRÓŻ W NIECHCIANE Danuta Chlupowa Ksiaznica Drzewa szumiały tak samo spokojnie jak wtedy, gdy wojny nie było. Może ty...

Recenzja książki Podróż w niechciane
Chora z miłości
Chora z miłości
@lunaresleporem:

Chłód, a jednocześnie żar piekielny rzeźbiący linie jak pajęcza sieć na moim ciele. Obojętność tak mocno wyćwiczona, z ...

Recenzja książki Chora z miłości
Pozorne szczęście
Wciągająca książka
@Izzi.79:

Trzeci tom niestety kończy ten wciągający cykl Kaprysy Losu. Trochę jest mi żal, gdyż polubiłam historie jakie zawarła ...

Recenzja książki Pozorne szczęście
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl