Recenzja książki Córka rabina

Córka rabina

Autor: @jjoollkkaa.20 ·3 minuty
2022-08-19 Skomentuj Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Dzisiaj chciałabym wam troszkę opowiedzieć o najnowszej powieści Agnieszki Lis.Książce, która zaskoczyła mnie swoją opowieścią, wywołując przy tym przeróżne emocje oraz moment osłupienia bo jednak po samym tytule jak i ciekawym opisie spodziewałam się zupełnie innej historii.Nie wiem jak wy ale ja uwielbiam takie momenty zaskoczenia.

~Radom przed wybuchem || wojny światowej. Kazimierz jest szanowanym księdzem wśród swoich parafian.Przez co wielokrotnie oprócz wykonywania swojej posługi, karmi głodujące dzieci, pomaga rozstrzygać najgroźniejsze spory, służąc wiernym ogromną niezastąpioną wiedzą, radą oraz dozgonną pomocą.
Do tego jako szanowany "boski wysłannik" często zostaje zapraszany na przepyszne, wykwintne obiady przez bogatszą część społeczeństwa.
Niestety takie wypady nie zawsze podobają się jego gospodyni Florentynie, która uważa się za najlepszą "Panią domu" w mieście, przez co wielokrotnie prawi morały mężczyźnie.
Jednak kiedy przychodzi wolny czas i chwila wytchnienia, a wraz z nią niepokojące informacje o zbliżającej się wielkimi krokami kolejnej wojnie, mężczyzna czuję się osamotniony, gdyż nie ma z kim wymienić swoich myśli, uczuć, zdania oraz tego co podpowiada mu serce z rozumem.
Wkrótce z dnia na dzień życie stawia przed nim rabina Chila (żyda) z którym nawiązuje wspólny język pomimo różnic religijnych i kulturowych, co pozwala dzielić się przy tym wymianą poglądów, wiedzą, chwilami zwątpienia oraz tym co nieuniknione - wojnie która wisi w powietrzu.
Z upływającym czasem, między mężczyznami rodzi się w prawdziwa przyjaźń, której nie zniszczy nawet zbliżająca się wielkimi krokami wojna, która scala, wzmacnia i buduje prawdziwą przyjaźń tworząc między mężczyznami niezwykłą relację.
Pewnego dnia Kazimierz przechadzając się ulicami Radomia zauważa dobrze znaną mu kobiecą postać - córkę Rabina.
Wszystko było by niby normalne, gdyby nie fakt, że Rachela prowadziła się pod rękę z niemieckim żołnierzem.
Mężczyzna długo walczy sam ze sobą czy wyjawić prawdę swojemu przyjacielowi..
Czy pomimo szalejącej wielkiej wojny przetrwa przyjaźń pomiędzy żydem a polakiem?
Czy mężczyźni zdołają przetrwać ten trudny czas gdy toczy się walka o ludzkie życie?
Kim jest Rachela córka Rabina? Jaką rolę odgrywa w powieści?
Na te i inne pytania odsyłam was do treści tej ujmującej opowieści.
~"CÓRKA RABINA" autorstwa Agnieszki Lis to kolejna powieść, która niezmiernie mnie zaskoczyła, gdyż to co stworzyła dla nas autorka to zupełnie inna opowieść odbiegająca od utartego schematu co stało się dość ciekawym doświadczeniem.
Autorka w nowej odsłonie już od początku swej historii, za sprawą lekkiego i plastycznego języka, przeplata fikcję literacką z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi jak i autentycznymi postaciami przez co poszerzamy naszą widzę i ogromną ciekawość.
~Tym razem Pani Agnieszka oddaje głos męskiej postaci - księdzu Kazimierzowi, który zabiera nas do swego świata, aby ukazać nam prawdziwe życie tuż przed, jak i po wybuchu || wojny światowej.
To właśnie razem z nim przemierzamy ulice Radomia, kosztując, smakując jak i wdychając zapachy przepysznych potraw, poznajemy również ich mieszkańców, którzy dzielą się z nami szczęściem jak i nieszczęściem, które nawiedza ich rodziny.
~Oprócz zwykłej sielskiej codzienności, jesteśmy świadkami rodzącej się prawdziwej przyjaźni, która pomimo barier, odmienności religijnej jak i kulturowej wnosi się ponad wyżyny dając dowód na to, że nawet ludzkie nieszczęście jakim jest wojna nie zaprzepaści solidnego fundamentu pomocy bliźniemu.
~Niestety kiedy nadchodzi woja, zwykła monotonia naszych bohaterów, przeistacza się w mroczną i brutalną rzeczywistość, gdzie głód, śmierć, kolaboracja, szpiegostwo antysemityzm, getto oraz ciągły starach o własne życie były wręcz na porządku dziennym.
~Reasumując "Córka rabina" to przepyszna, a jednocześnie niezwykle ujmująca historia dzięki, której przenosimy się do świata w którym inna wiara, kultura, zwyczaje, poglądy mieszają się z wojenną rzeczywistością dając przykład iż prawdziwe człowieczeństwo wraz wielką przyjaźnią nie znając żadnych granic!
Jest to również opowieść z ogromnym przesłaniem, przy której dodatkowo poszerzamy swoją wiedzę na temat żydowskiej wiary, kultury, obrzędów oraz wydarzeń historycznych, które pełnią ogromne rolę w tej całej emocjonującej przygodzie.
~Gwarantuje wam, że cała historia zostanie z wami na długo, a słowo tolerancja nabierze tutaj ogromnej mocy urzędowej! Całym sercem polecam.J.K

Moja ocena:

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Córka rabina
Córka rabina
Agnieszka Lis
8.1/10
Katolicki ksiądz, Kazimierz, jest wśród swoich parafian bardzo szanowany. Nie tylko czyni kapłańską posługę, jest także powiernikiem wiernych i zwyczajowo rozstrzyga lokalne konflikty. Stawiany na pi...
Komentarze
Córka rabina
Córka rabina
Agnieszka Lis
8.1/10
Katolicki ksiądz, Kazimierz, jest wśród swoich parafian bardzo szanowany. Nie tylko czyni kapłańską posługę, jest także powiernikiem wiernych i zwyczajowo rozstrzyga lokalne konflikty. Stawiany na pi...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Widmo wojny, która zbliża się coraz szybszym krokiem budzi niepokój wśród mieszkańców Radomia. Napięcie, plotki, niespokojne zachowania ludzi budzą we wszystkich lęk i niepokój. Ksiądz Kazimierz równ...

@zanetagutowska1984 @zanetagutowska1984

„Nie możemy zostawić wiary […]To sedno życia każdego człowieka. Wiara nie powinna blednąć ani gasnąc w obliczu niegodziwości.[…]dzięki wierze właśnie odczuwamy nadzieję” Od premiery tej książki min...

@gala26 @gala26

Pozostałe recenzje @jjoollkkaa.20

Jesień w świecie przyrody
Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody

Za co lubicie jesień? Ale tak szczerze bo od dawna frapuje mnie to pytanie. Cześć z was, która dobrze mnie zna wie, że z nadejściem jesieni mogłabym zapadać w sen zimowy...

Recenzja książki Jesień w świecie przyrody
Point of Retreat
Point of Retreat

"Czasami dwoje ludzi musi się rozstać, by zdać sobie sprawę z tego jak bardzo siebie potrzebują". ( jak bardzo nie są już sobie potrzebni - to już moje zdanie😉) ~Layken...

Recenzja książki Point of Retreat

Nowe recenzje

Będę tobą
Ty będziesz mną, a ja tobą…
@jorja:

Styl Janelle Brown spodobał mi się już w momencie, w którym miałam możliwość zapoznać się z jej pierwszą książką Oszust...

Recenzja książki Będę tobą
Kiedy spałaś
A jeśli to Ty mówisz prawdę, lecz nikt Ci nie w...
@nocna_gwiazdka:

Zastanawialiście się jak by to było, gdyby nikt, ale to absolutnie nikt nie uwierzył Wam w historię, którą opowiadacie?...

Recenzja książki Kiedy spałaś
Nocne miasto
Nocne miasto
@Gosia:

W książce Piotra Cieleckiego znajdziemy totalną mieszankę gatunków, w której każdego coś zaintryguje. Począwszy od roma...

Recenzja książki Nocne miasto
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl