Córka rabina

Agnieszka Lis
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Córka rabina
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Katolicki ksiądz, Kazimierz, jest wśród swoich parafian bardzo szanowany. Nie tylko czyni kapłańską posługę, jest także powiernikiem wiernych i zwyczajowo rozstrzyga lokalne konflikty. Stawiany na piedestale, pomagając innym, czuje się osamotniony. Wkrótce między nim i rabinem Chilem nawiązuje się nić porozumienia i przyjaźni. Wybuch wojny nie przerywa dopiero co powstałej zażyłości, wręcz zacieśnia i buduje niezwykłą relację.
Pewnego dnia Kazimierz zauważa córkę rabina, Rachelę, przechadzającą się po rynku pod rękę z niemieckim żołnierzem…

Agnieszka Lis zabiera nas do świata, w którym temat wiary i tolerancji miesza się z wojennym niebezpieczeństwem. Cóż warte jest człowieczeństwo, gdy każdy dzień może być tym ostatnim? Czy w rzeczywistości pełnej uprzedzeń i lęku jest miejsce na przyjaźń?
Data wydania: 2022-08-10
ISBN: 978-83-67343-18-3, 9788367343183
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Stron: 320
dodana przez: MichalL
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Agnieszka Lis Agnieszka Lis – polska pisarka powieści obyczajowych. Urodziła się w Koszalinie Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Pisze książki obyczajowe. Charakterystyczną cechą jej powieści jest zróżnicowanie ...

Pozostałe książki:

Wigilijne opowieści Blask choinki Kawiarnia pełna marzeń Zapach goździków Pocztówki Karuzela Marcepanowa miłość Rozdzieliła nas wojna Siostra wirtuoza Ukrainka Widoki Magiczny czas Muzyka twojej duszy Huśtawka Pozytywka Szczęście na czterech łapkach Szczęściarze Córka rabina Lato w Pensjonacie pod Bukami Pozory Testament Listy w góry Niebieski Samotność we dwoje Guziki, czyli dwanaście historii o miłości Lustra Jutro będzie normalnie Latawce Przebudzona Klopsiki, krokiety i inne zagadki Witraże Alek i Pan Parasol Przygody Pana Parasola Samotność we dwoje Czerwony Książka charytatywna dla dzieci. Gwiezdne marzenia.
Wszystkie książki Agnieszka Lis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pamięć to jedyne, co pozostaje

WYBÓR REDAKCJI
13.09.2022

„Nie możemy zostawić wiary […]To sedno życia każdego człowieka. Wiara nie powinna blednąć ani gasnąc w obliczu niegodziwości.[…]dzięki wierze właśnie odczuwamy nadzieję” Od premiery tej książki minął już ponad miesiąc, więc zapewne większość z Was, a szczególnie fani twórczości Agnieszki Lis, lekturę „Córki rabina” mają już dawno za sobą. Oczaro... Recenzja książki Córka rabina

@gala26@gala26 × 37

Wiara i przyjaźń w obliczu wojny... - "Córka rabina" Agnieszka Lis

29.08.2022

"Córka rabina" Agnieszka Lis W przedwojennym Radomiu przenikają się dwie podobne, jednak całkiem różne od siebie kultury - żydowska i polska. Niebywale poważany przez parafian ksiądz Kazimierz, który zawsze służy radą i pomocą, przyjaźni się i oddaje długim rozmowom z żydowskim rabinem. Niestety, niedługo wybucha wojna i nic już nie będzie takie ... Recenzja książki Córka rabina

@sarzynskikacper@sarzynskikacper × 2

Córka rabina

19.08.2022

Dzisiaj chciałabym wam troszkę opowiedzieć o najnowszej powieści Agnieszki Lis.Książce, która zaskoczyła mnie swoją opowieścią, wywołując przy tym przeróżne emocje oraz moment osłupienia bo jednak po samym tytule jak i ciekawym opisie spodziewałam się zupełnie innej historii.Nie wiem jak wy ale ja uwielbiam takie momenty zaskoczenia. ~Radom przed... Recenzja książki Córka rabina

ZA
@jjoollkkaa.20

Przyjaźń niemożliwa

26.09.2022

Widmo wojny, która zbliża się coraz szybszym krokiem budzi niepokój wśród mieszkańców Radomia. Napięcie, plotki, niespokojne zachowania ludzi budzą we wszystkich lęk i niepokój. Ksiądz Kazimierz również się boi, ale on jako ksiądz ma za zadanie wspierać ludzi, pocieszać ich, podnosić na duchu. A jego kto podniesie? To pierwszy z dylematów moralnyc... Recenzja książki Córka rabina

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2023-03-16
Przeczytane

Dwa światy, pozornie nie mające ze soba nic wspólnego oprócz wiary. Dwa spojrzenia na wydarzenia, ale jedna idea, która ich połączyła.
Tak w skrócie można opisać powieść, w której bohaterami są dwaj przywodcy duchowi katolicki ksiądz Kazimierz i rabin Chil. Ich drogi stykają się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Rozmowy dotyczą wielu aspektów życia, a jednoczesnie stają się sposobem na poznanie i zaakceptowanie pojawiajacych się różnic.
Wybuch wojny dodatkowo jednoczy panów w walce przeciwko okupantowi.
Jesli oczekujecie zawrotnego tempa akcji, wydarzen mrożących krew w żyłach, to tu ich nie znajdziecie. Za to jest sporo refleksji, zadumy nad życiem , nad tym co nas łączy i co dzieli. I przyznam szczerze trochę mnie takie ciągłe zadumanie i niespieszność męczyła.

× 5 | link |
@d.kus
2022-08-13
8 /10

To, co lubię w twórczości Agnieszki Lis, to różnorodność gatunków i stylów. Sięganie po książki autorki jest jak loteria - nigdy nie wiem, na co trafię. Tym razem otrzymałam powieść o przyjaźni i tolerancji z wojenną historią w tle.

Opowieść ta rozpoczyna się tuż przed wybuchem II wojny światowej. Katolicki ksiądz Kazimierz, to dobra dusza. Pomaga każdemu, kogo napotka, z każdym zamieni słowo, dzieci pogłaszcze po główkach i da im cukierki. Uwielbia dobrze zjeść, a jego największą słabością są słodkości. Kiedy pierwszy raz przychodzi do Rabina po radę, nie spodziewa się, że wizyty na Pereca zostaną wpisane w jego stały "grafik". Między księdzem a Rabinem tworzy się nić porozumienia.

"Córka Rabina" jest, mimo sporego dorobku autorki, jej pierwszą książką opartą na historycznych faktach. Opowiada o losach dwóch wielebnych z różnych światów, wyznań i najbliższego ich otoczenia: katolickiego księdza oraz żydowskiego Rabina. Autorka chce pokazać świat wolny od rasizmu, nietolerancji ze względu na wiarę, pochodzenie, urodzenie. Udowadnia, że wszyscy są równi wobec Boga i człowieka, wszystkich czeka taki sam los, a przyjaźń między takimi osobami może zaistnieć. I nieważne czy jesteśmy biedni, czy bogaci, wierzący czy nie, wobec Boga wszyscy jesteśmy jednakowi, zaś przed Sądem Ostatecznym tak samo rozliczani.

Jestem pod wrażeniem "dopieszczenia" postaci. Nie są one płytkie ani nudne. Każda ma jakąś charakterystyczną cec...

× 1 | link |
@grazyna
2022-08-08
10 /10
Przeczytane

To powieść, która otuliła moje serce ciepłem i wyjątkowo wzruszyła. Historia księdza Kazimierza zaczyna się na krótko przed wybuchem II wojny światowej, której wszyscy się spodziewają, jednak słowo "wojna" budzi wśród ludzi strach, a zarazem niedowierzanie, że może dojść do najgorszego.
Proboszcz chciałby z kimś porozmawiać, rozwiać swoje wątpliwości, złe przeczucia, a przecież zdaje sobie sprawę, że ludzie szukają u niego pocieszenia, wsparcia duchowego i dlatego też stara się, by służyć im najlepiej. Pomaga także materialnie w miarę swoich możliwości, bo doskonale zdaje sobie sprawę, że jest wiele biednych rodzin, głodnych dzieci, nieszczęść i kłopotów... Autorka pięknie wykreowała postać Kazimierza, który wspomaga swoich parafian nie tylko dobrym słowem, ale i często rozstrzyga spory. I choć sam nie potrafi znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, to chce służyć innym całym sercem. Chodzi na wystawne kolacje do bogatszych mieszkańców Radomia, zbiera datki, wspomaga w trudnych sytuacjach, radzi i pociesza, jak umie. Sam bardzo lubi dobrze zjeść, a jego gospodyni Florentyna zna doskonale jego upodobania kulinarne i słabość do słodkości. Kazimierz często wędruje po radomskich ulicach, przygląda się życiu mieszkańców i jest zawsze otwarty na ich potrzeby materialne i duchowe. Brakuje mu jednak kogoś, z kim mógłby porozmawiać o Bogu, problemach związanych ze służbą, o książkach, mądrych pismach... I decyduje się nawiązać znajomość z miejscowym rabinem Chilem Kestenberg...

| link |
@ewfor
2022-10-29
8 /10
Przeczytane

Mam za sobą już całkiem sporą ilość książek tej autorki i poznałam ją z różnej literackiej strony, ale ta książka to moje pierwsze spotkanie z Agnieszką Lis w wersji historyczno-wojennej.

To nie jest książka o wojnie, ani dokument historyczny odnoszący się do Radomia, ale tak jak w posłowiu pisze sama autorka to powieść z historią wojenną w tle.

Moim zdaniem, to przede wszystkim opowieść o niezwykłej przyjaźni, o odwadze, lojalności i tolerancji. Myślę, że niejednego czytelnika wzruszy bardzo głęboko, ale wielu z pewnością zmusi do refleksji.

Bardzo dużo w fabule jest odnoszenia do judaizmu, dzięki czemu poznajemy wiele zwyczajów praktykujących przez Żydów, i to nie tylko zwyczajów odnoszących się do religii, ale również do ich życia codziennego. Mało kto wie, dlaczego na przykład mężczyzna nie może przechodzić między dwoma kobietami lub między dwoma psami i takie właśnie ciekawostki, dla nas osób nie znających specyfiki życia żydowskiego są tutaj dopełnieniem fabuły. Co wolno robić w określonym czasie, a co jest wręcz zabronione i dlaczego Żydzi często mają dwie kuchnie.

Przyznam się szczerze, że ta książka bardzo podziałała na mnie refleksyjnie. Przedstawiona w niej przyjaźń między katolickim księdzem a żydowskim rabinem, została pokazana bardzo pięknie i niezwykle. Czasami wystarczy milcząca obecność drugiej osoby aby człowiek poczuł ulgę w rozgorączkowanych myślach czy wsparcie w podjęciu...

| link |
@alinaz5
2023-01-08
6 /10
Przeczytane
@zanetagutowska1984
2022-09-26
8 /10
Przeczytane
MA
@Madmad35
2022-09-28
8 /10
Przeczytane
@gala26
2022-09-13
8 /10
Przeczytane 2022 Moja prywatna biblioteczka Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Z historią w tle Wyzwanie 2022
GA
@garbos
2023-03-22
4 /10
Przeczytane
@sarzynskikacper
@sarzynskikacper
2022-08-29
6 /10
Przeczytane
ZA
@jjoollkkaa.20
2022-08-19
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Córka rabina. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl