Efekt morza recenzja

Efekt kresu.

Autor: @Malwi ·3 minuty
2024-06-15
Skomentuj
28 Polubień
Niedawno miałam okazję przeczytać "Efekt morza" autorstwa Katarzyny Bondy i muszę przyznać, że była to niezwykle wciągająca lektura. Bonda po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią w tworzeniu skomplikowanych intryg kryminalnych i barwnych postaci.

"Efekt morza" wciągnęło mnie od pierwszych stron. Główny bohater, Hubert Meyer, profiler kryminalny, zmaga się z trudnym śledztwem, które odsłania przed czytelnikiem mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. To, co zawsze cenię w książkach Bondy, to jej umiejętność budowania napięcia i tworzenia atmosfery pełnej niepokoju. Każdy rozdział to nowa porcja emocji i zaskoczeń.

Co więcej, Bonda doskonale radzi sobie z opisywaniem tła wydarzeń. Sceneria nadmorskiego miasteczka została przedstawiona w sposób tak realistyczny, że miałam wrażenie, jakbym sama spacerowała po tamtejszych uliczkach. Autorka umiejętnie wplata również wątki społeczno-kulturowe, co dodatkowo wzbogaca fabułę i sprawia, że jest ona jeszcze bardziej wiarygodna.

Bohaterowie książki są złożeni i wielowymiarowi. Hubert Meyer to postać z krwi i kości, zmagający się z własnymi demonami, co czyni go jeszcze bardziej ludzkim i bliskim czytelnikowi. Inni bohaterowie, zarówno ci pierwszoplanowi, jak i poboczni, również zostali starannie wykreowani, każdy z nich wnosi coś istotnego do historii.

Czytanie "Efektu morza" było dla mnie nie tylko przyjemnością, ale także intelektualnym wyzwaniem. Katarzyna Bonda zaskakuje nie tylko skomplikowaną fabułą, ale również głęboką analizą psychologiczną postaci. Autorce udało się stworzyć intrygę, która wielokrotnie mnie zmyliła i sprawiła, że aż do ostatniej strony nie byłam pewna, jak zakończy się ta historia.

Jednym z największych atutów tej książki jest umiejętność Bondy do tworzenia złożonych, wiarygodnych postaci. Każdy z bohaterów ma swoje własne motywacje, lęki i sekrety, co sprawia, że są niezwykle autentyczni. Ich relacje są skomplikowane i pełne napięcia, co dodatkowo potęguje dramatyzm całej opowieści.

Muszę również pochwalić Bondę za sposób, w jaki przedstawia tło społeczne i kulturowe. "Efekt morza" nie jest tylko zwykłym kryminałem; to także opowieść o społeczności, której członkowie ukrywają wiele mrocznych tajemnic. Autorka z wielką wnikliwością opisuje zależności między ludźmi w małej nadmorskiej miejscowości, co dodaje historii głębi i realizmu.

Podczas czytania doceniłam także staranność, z jaką autorka podchodzi do szczegółów. Jej opisy miejsc i sytuacji są tak precyzyjne, że łatwo można sobie wyobrazić każdą scenę. To sprawia, że książka jest nie tylko wciągająca, ale również bardzo wizualna.

Rzeczą, którą mogłabym uznać za mały minus, jest to, że momentami fabuła wydawała się nieco rozwleczona. Jednak nawet te fragmenty miały swoje znaczenie i przyczyniały się do budowania atmosfery oraz pogłębiania charakterystyki postaci.

Jednym z elementów, który początkowo sprawiał mi trudność, była duża liczba bohaterów pojawiających się w powieści. Katarzyna Bonda wprowadza wiele postaci, co na początku może być przytłaczające i utrudnia połapanie się w fabule. Choć każda z tych postaci wnosi coś do historii, czasami miałam wrażenie, że niektóre wątki mogły zostać uproszczone, aby uczynić narrację bardziej przejrzystą.

Kolejnym kontrowersyjnym elementem jest nawiązanie w książce do zaginięcia Iwony Wieczorek. Jest to tragedia, która do dziś jest koszmarem dla rodziny zaginionej. Pragnę jednak wyraźnie zaznaczyć: ta powieść jest fikcją literacką. Zrozumiałam, że autorka mogła mieć na celu dodanie autentyczności swojej historii, jednak jako czytelniczka miałam mieszane uczucia co do tego zabiegu.

Gdybym była matką osoby zaginionej, nie chciałabym, aby jakikolwiek autor wykorzystywał tragedię towarzyszącą zaginięciu mojego dziecka do stworzenia fikcyjnej opowieści. Wydaje mi się, że takie podejście może być bolesne dla rodziny i bliskich osoby zaginionej, a także może budzić etyczne wątpliwości co do granicy między rzeczywistością a fikcją literacką.

Mimo tych zastrzeżeń "Efekt morza" pozostaje wciągającą i dobrze napisaną powieścią, która dostarcza wielu emocji i skłania do refleksji. Katarzyna Bonda stworzyła dzieło, które z pewnością zostanie zapamiętane, choć niektóre jego elementy mogą budzić kontrowersje i wymagać głębszego zastanowienia się nad etyką literacką.

"Efekt morza" to książka, którą zdecydowanie warto przeczytać. Katarzyna Bonda po raz kolejny udowadnia, że potrafi stworzyć historię, która trzyma w napięciu, zaskakuje i dostarcza niezapomnianych wrażeń. To lektura, która zadowoli zarówno miłośników kryminałów, jak i tych, którzy cenią literaturę z głęboką warstwą psychologiczną.

Podsumowując, "Efekt morza" to kolejny świetny kryminał Katarzyny Bondy, który trzyma w napięciu do samego końca.Jeśli lubisz książki, które nie tylko bawią, ale również zmuszają do refleksji, to zdecydowanie polecam tę pozycję.



Moja ocena:

Data przeczytania: 2024-06-15
× 28 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Efekt morza
Efekt morza
Katarzyna Bonda
7.5/10
Cykl: Hubert Meyer psycholog śledczy, tom 10

Zaginięcie Marty Berg Tajemnicze zniknięcie dziewiętnastolatki wstrząsnęło całym krajem. Mimo intensywnych działań prowadzonych przez policję, detektywów, jasnowidzów i rodzinę – dziewczyny nie ud...

Komentarze
Efekt morza
Efekt morza
Katarzyna Bonda
7.5/10
Cykl: Hubert Meyer psycholog śledczy, tom 10
Zaginięcie Marty Berg Tajemnicze zniknięcie dziewiętnastolatki wstrząsnęło całym krajem. Mimo intensywnych działań prowadzonych przez policję, detektywów, jasnowidzów i rodzinę – dziewczyny nie ud...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

W lipcu 2010 roku zaginęła dziewiętnastoletnia dziewczyna Iwona Wieczorek. Wracała z klubu w Sopocie, kamery ją zarejestrowały nad ranem. Ta sprawa była w tamtym czasie bardzo głośna, wiele stacji i...

@DomowyKlimacik @DomowyKlimacik

Efekt morza” to powieść, która wzięła swój początek z życia. Rzucone mimochodem wyzwanie poskutkowało napisaniem historii opartej na faktach. Sprawa dotyczy głośnego i tajemniczego zniknięcia Iwony W...

@monweg @monweg

Pozostałe recenzje @Malwi

Obrona
Obrona

Remigiusz Mróz to autor, który wzbudza skrajne emocje – jedni go kochają za niesłabnące tempo wydawania książek i zaskakujące zwroty akcji, inni krytykują za wtórność i ...

Recenzja książki Obrona
W głąb
W głąb

"W głąb" Katarzyny Bondy to mroczny thriller psychologiczny. Autorka osadza akcję w nietypowym miejscu – dziecięcym szpitalu psychiatrycznym, co od razu nadaje powieści ...

Recenzja książki W głąb

Nowe recenzje

Zanim się pożegnamy
Cztery poruszające historie o pożegnaniu, strac...
@burgundowez...:

„Gdybyś mógł się cofnąć w czasie, z kim chciałabyś się spotkać?” „Zanim się pożegnamy” Toshikazu Kawaguchiego to cz...

Recenzja książki Zanim się pożegnamy
Jakob Steinhardt (1887-1968). Życie i działalność
Jakob Steinhardt
@zuszka60:

Dominik Flisiak, doktor historii i badacz niezależny. Autor książek poświęconych społeczności żydowskiej na ziemiach po...

Recenzja książki Jakob Steinhardt (1887-1968). Życie i działalność
Hate Me, My Dear
Artist #2. Hate me, my dear
@marta.boniecka:

Uważacie, że warto dawać drugą szansę ? Martyna Keller rozkochała mnie w swojej twórczości dylogią o parze kłamców....

Recenzja książki Hate Me, My Dear
© 2007 - 2024 nakanapie.pl