Recenzja książki Sekrety Wrocławia część 2

Fascynująca podróż po Wrocławiu na bis

@Machnas@Machnas · 2020-06-01
W lutym w moje ręce wpadła książka pt.: Sekrety Wrocławia, wydana przez Księży Młyn Dom Wydawniczy z Łodzi. Pozycja ta została wydana w serii, która dotyczy różnych polskich miast. Z niekłamaną satysfakcją wziąłem do ręki drugą część Sekretów Wrocławia, a lektura pochłonęła mnie bez reszty.

Autorem dwóch tomów Sekretów Wrocławia jest Tamara Barriga, redaktorka i dziennikarka TVN24.pl, a przede wszystkim... "encyklopedia wiedzy" o Dolnym Śląsku. Dzięki jej ogromnej wiedzy, pasji oraz znakomitego kunsztu pisarskiego, który zainteresuje tych, którzy nie lubią uczyć się i czytać o historii, mogłem dowiedzieć się wielu nieznanych mi faktów dotyczących Wrocławia.

Tym razem autorka dzieli się faktami z życia miasta w 36 rozdziałach. I jak to miało miejsce w pierwszym tomie , tak i w drugim sporo faktów dotyczy miejsc, osób i faktów związanych z ówczesną stolicą Dolnego Śląska, gdy ten należał jeszcze do Niemców. Warto przytoczyć kilka z nich by zachęcić Was do przeczytania nie tylko tej pozycji, ale i całej serii! Co takiego przykuło moją uwagę w tej część Sekretów Wrocławia?:

- Apteka pod Murzynem i egipskie mumie? Skąd wzięły się w aptece, która od połowy XV wieku działała w tym miejscu?,
- Dlaczego światowej sławy chemik, Fritz Haber, a przede wszystkim jego wynalazki zapisały się niechlubnie w dziejach świata i obu wojen światowych?,
- Poznacie tutaj historię jednego z pięknych mostów Wrocławia, Mostu Grunwaldzkiego,
- Gdzie we Wrocławiu mieszkała niesamowita polska himalaistka, Wanda Rutkiewicz?,
- W jaki sposób 80 milionów złotych udało się wypłacić rzecznikowi dolnośląskiej "Solidarności", Józefowi Piniorowi, tuż po ogłoszeniu stanu wojennego?,
- Co robił i gdzie przebywał Fryderyk Chopin podczas swojej obecności w tym mieście?

To tylko kilka przykładów, o których warto przeczytać w książce pani Barrigi. Tak jak wspomniałem ponad 160-kilka stron pochłonąłem jednym tchem. W książce znajdziecie wiele czarno-białych fotografii i faksymiliów, które dokumentują historię przedstawioną przez autorkę.
Teraz przyjdzie czas na inne miasta, czekające w kolejce. A jest ich sporo i na pewno każde z nich kryje bardzo ciekawe tajemnice, które z chęcią poznam.

Ocena @Machnas:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2020-06-01
Książka Sekrety Wrocławia część 2
Sekrety Wrocławia część 2
Tamara Barriga
{}10/10
Seria: Sekrety
Wrocław, młode miasto o niemiecko-polskiej historii, już po raz drugi odsłania swoje sekretne oblicze. Czyimi śladami podążymy tym razem? Dokąd poprowadzą nas ulice dawnej, a dokąd współczesnej stoli...
@ziellona · około miesiąca temu
Namówiłeś :) Będzie ciekawie porównać sekrety z tzw. Biblią Dolnośląskofila czyli "przewodnikami innymi niż wszystkie" Joanny Lamparskiej (jest moim bóstwem i boginią, tak nawiasem :P)
@Machnas
@Machnas · około miesiąca temu
Zaintrygowałem się tą Biblią Dolnośląskofila :).
@ziellona · około miesiąca temu
To ponoć nieoficjalna nazwa :) ale co ja będę gadać:
(sudety po obu stronach są słabsze nieco. NIECO. I piąta część - dom, który ma tajemnicę - nie czytałam.Wydaje mi się, że to II WŚ, ale może mi się wydawać. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam
@Machnas
@Machnas · 29 dni temu
Oj czy te przewodniki gdzieś można zakupić?
@ziellona · 29 dni temu
nie mam pojecia, dlaczego nakanapie nie pokazuje sie mozliwosc zakupu... pewnie dlatego ze są dosc stare i zapewne z drugiej ręki. Możesz sprobowac u wydawcy

Pozostałe recenzje @Machnas

Książka Sekrety Warszawy

Kolejny "sekretny" tom za mną. Tym razem zdecydowałem się, że przeczytam Sekrety Warszawy opisane przez Jerzego S. Maje...

Książka Będę Cię szukał, aż Cię pokocham

Powracamy w świat nastolatków: Wally'go, Kesji i Iny, których poznaliśmy w pierwszej części książki pt.: Będę Cię szuka...

Książka Dziewczyna z gór

Na "Dziewczynę z gór" Małgorzaty Wardy miałam ogromną chęć już od dawna. Gdy odwiedzałam bibliotekę, okazywało się, że...

Książka Kolonia karna

'' Dopóki zabijają się nawzajem (...) nie mamy się właściwie czym przejmować . Jeśli jednak pogodzą się na dziesięć min...

Książka Sprzedaliśmy dusze

"Można być świrem i paranoikiem, a jednocześnie mieć rację. Być może świat tak bardzo zwariował, że trzeba mieć nie po ...

{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin