Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa recenzja

Gotyckie przesłanie rosyjskich pisarzy

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @anetakul92 ·1 minuta
2020-08-20
2 komentarze
26 Polubień
Nigdy nie byłam fanką literatury rosyjskiej, więc z wyjątkiem Fiodora Dostojewskiego i Lwa Tołstoja, nie mogłam poszczycić się wiedzą w zakresie ich twórczości. Ostatnio natknęłam się na „Opowieści niepokojące” i muszę przyznać, że zwabiona głównie okładką, zaczęłam czytać opis wydawcy. Gogol, Amfiteatrow, Arcybaszew – nie miałam zielonego pojęcia, kogo tak zachwala pan Krzysztof Tur. Przyszła pora na zmianę.


Michaił Arcybaszew


„Opowieści niepokojące” to mieszanka budzących grozę, krótkich historii.
„Wij” Gogola przeraził mnie do tego stopnia, że miałam koszmary. Zainspirowany opowieściami z kołyski, Mikołaj Gogol, napisał wstrząsającą opowieść o filozofie, czarnej trumnie i pośmiertnych egzorcyzmach.
Gotycka „Spotkanie po trzystu latach” opowieść Aleksego Konstantynowicza Tołstoja wciągnęła mnie w swój mroczny klimat. Pisarz lekko tworzy fikcyjny świat arystokracji, wampirów i opuszczonego zamku.
Natomiast najbardziej podobały mi się krótkie dzieła Antoniego Czechowa i Aleksandra Amfiteatrowa. Doskonałe, przerażające, klimatyczne i mroczne, ukazują w nowym świetle obraz: zła, przemocy, głodu i zemsty.

Książka zawiera liczne przerażające, gotyckie, niekiedy brutalne opowiadania, które skłaniają czytelnika do refleksji. Rosyjscy pisarze każą postawić granicę między rzeczywistym a nierzeczywistym światem. Każdy element tej antologii stanowił nie lada wyzwanie dla moich nerwów i umysłu. W tym cyklu znajdziemy również polski wątek, więc niekoniecznie tak całkowicie po rosyjsku.

Wybrani rosyjscy pisarze słynęli z dużego talentu jasnowidzenia, przepowiedni; znajdziemy wiele utworów nawiązujących do wydarzeń carskiej Rosji, które się spełniły. Rosyjskich pisarzy fascynowała sfera duchowa własnych rodaków, jednak oni wcale nie ułatwiali im życia we własnym kraju, stąd wielu pisarzy wyemigrowało lub zbuntowało się przeciwko władzy i żyło w niesławie. Na zakończenie jeszcze napiszę wzmiankę o zaginionej głowie Gogola.


Mikołaj Gogol


Mikołaj Gogol – nazwany ojcem nowoczesnej rosyjskiej prozy, miewał różnorakie problemy ze zdrowiem. Autor mawiał, że zdarzały mu się zapaści kilkuminutowe, po których ktoś mógłby uznać go za zmarłego. Nic dziwnego, że pisarz obawiał się swojego pochówku. Tutaj sprawa również wydaje się interesująca. Wieść głosi, że Gogol został pochowany bez głowy. Sprawa do dzisiaj budzi kontrowersje.

Polecam tę niezwykłą antologię nie tylko fanom horroru.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2020-08-20
× 26 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa
Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa
Mikołaj Gogol, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Fiodor Dostojewski ...
8/10

Niniejszy zbiór opowiadań rosyjskich nie jest klasyczną antologią fantastyki ani horroru, „opowieści z dreszczykiem”, choć większość należy właśnie do tego gatunku. Ale motyw „niezwykłego”, „nadprzyr...

Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 4 lata temu
Do Twojej listy dodałabym Bułhakowa, a tak też omijałam z daleka literaturę rosyjską. Może za bardzo ją wychwalano w szkole. Teraz dopiero odkrywam.
× 1
@anetakul92
@anetakul92 · ponad 4 lata temu
Było jedno opowiadanie Michała Bułgakowa, a dokładniej fragmenty opowieści, ale najmniej mi się podobały; może dlatego, że to były tylko wybrane fragmenty? Tak czy inaczej, chcę przeczytać "Mistrza i Małgorzatę"
× 1
@ania_gt
@ania_gt · ponad 4 lata temu
U mnie było odwrotnie, polonistka (dawniej za karę ucząca rosyjskiego - na szczęście była tylko rok) obrzydzała czytanie rosyjskich klasyków. A że przekora leży w mojej naturze i domowa biblioteczka obfitowała w wydawnictwa, zaliczałam po kolei Tołstoja, Gogola, Szołochowa, Czechowa, Nabokova, Dostojewskiego i oczywiście Bułhakowa.
× 2
@anetakul92
@anetakul92 · około 4 lata temu
W szkole nie cierpiałam czytać! Nie lubiłam być przymuszana do lektur, nie ceniłam ich. Teraz je chętnie witam ;-D
@Klosterkeller
@Klosterkeller · ponad 4 lata temu
A co z tym Bułgakowem/Bułhakowem?
@anetakul92
@anetakul92 · ponad 4 lata temu
Dał mi się poznać, tylko dzięki wybranym fragmentom, a to nie jest to samo. Muszę przeczytać jego całą pracę, by wyrobić sobie zdanie.
Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa
Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułhakowa
Mikołaj Gogol, Anton Czechow, Michaił Bułhakow, Fiodor Dostojewski ...
8/10
Niniejszy zbiór opowiadań rosyjskich nie jest klasyczną antologią fantastyki ani horroru, „opowieści z dreszczykiem”, choć większość należy właśnie do tego gatunku. Ale motyw „niezwykłego”, „nadprzyr...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @anetakul92

Dom głosów
USYPIACZ DZIECI W POSZUKIWANIU FIOLETOWEJ CZAROWNICY

„Jeśli chcesz żyć, musisz nauczyć się umierać.” Zastanawiam się czy czytałam tę samą powieść, co większość recenzentów, nieszczędzących nad nią zachwytu. Nie jestem w s...

Recenzja książki Dom głosów
Później
POZNAĆ SEKRETY ZMARŁYCH

„Wszyscy mają tajemnice, większe bądź mniejsze” - podobnymi słowami matka głównego bohatera powieści „Później” uraczyła innego. Czy zastanawialiśmy się kiedyś jakiej wag...

Recenzja książki Później

Nowe recenzje

Morderstwo w Orient Expressie
Sprawiedliwość wymierzona po latach
@karolak.iwona1:

Uwielbiam klasyczne kryminały Agathy Christie. "Morderstwo w Orient Expressie" to kolejny przykład znakomitego, lekkieg...

Recenzja książki Morderstwo w Orient Expressie
Zeznanie
Czy ręka sprawiedliwości jest odpowiednio długa?
@malgosialegn:

Cóż, i tym razem, Grisham zabrał nas w odmęty wymiaru sprawiedliwości. Klimaty mroczne i niespokojne, skażone nieprawoś...

Recenzja książki Zeznanie
Most na Drinie
Kronika pewnego mostu
@Remma:

Wzniesiony przez Mehmedpaszę most stanowi pretekst do opowieści z dziejów Bośni w latach 1516 – 1914. Most stanowi cent...

Recenzja książki Most na Drinie