Goya i inne żelazne kawałki recenzja

Autor: @Kreta ·1 minuta
2010-03-21
Książka ma właściwie dwu autorów : poetę i grafika. Jest integralną całością
poetycko - plastyczną. Autorzy znaleźli sponsora aż ... w Podlaskiej Wytwórni Wódek " Polmos ".

Tomik został wydany z nadrukiem " Julian Kornhauser i Włodzimierz Słobodnik ( już nie
żyje ! polecają " ... " Wychowawcy Słobodnikowi " został zadedykowany jeden z wierszy. Wcale
się nie dziwię tej rekomendacji dwóch znanych poetów, gdyż prezentowany tom jest zbiorem już
bardzo dojrzałej poezji. Wiersze, jak na debiut, są naprawdę świetne.

Grafika M. Chaczyka ( ur. 1958 ) dobrze koresponduje z wyobraźnią malarską poety, którego
ulubionymi malarzami są Goya, Toulouse Lautrec i Cezanne. Szczególnie piękne są grafiki Salome
i rozmowa przy stole.

Sławomir Różyc, urodzony w 1953 r .., roku śmierci Stalina, nie przypadkiem wspomina
o " największym językoznawcy " w wierszu Kobieta z ukelele, " Nie tłumacz Boga. Bo pan Bóg
nie Stalin/ nie tupie po Kremlu, nie stuka w blat palcem/ może go jeszcze stać na nieco więcej ?"
Ten jeden przykład wystarczy, żeby dostrzec, że Różyc jest poetą spod znaku Nowej Fali

Poeta szydzi z " utraconego raju komunistów " i z " ojcowizny ", w której " nawet serca za
drzwi nie wystawisz/ tutaj kradną butelki na mleko ". Jest to także poezja mocno osadzona
w tradycji. Znajdujemy w niej motywy z Mickiewicza ( " Liwo, ojczyzno moja .., dbaj o swoje
zdrowie " ), Jesienina, Celana i Grochowiaka. Poeta nie chce wieść bezpłodnych sporów " o nowy
podmiot liryczny " i " nową prywatność ".

O swojej poezji powiada " w ciemne podążam przestrzenie ". I rzeczywiście, jest to ciemna
poezja, którą dopiero w przyłości będziemy może lepiej rozumieć.

Jan Witan

Sławomir Różyc

Sławomir Różyc

Firma
Prawda czy Fikcja, o to jest pytanie...
@Oliwia_Anto...:

@Obrazek Firma - Lech Kostrzewa Książkę otrzymałam za pośrednictwem klubu Recenzenta z serwisu nakanapie.pl Dziękuję...

Recenzja książki Firma
Żółć
Kolory zła - żółć.
@nowika1:

Żółć. Kolor żółty kojarzy się z ciepłem i słońcem, przez co naturalnie wywołuje pozytywne emocje. Ale żółć ma również z...

Recenzja książki Żółć
Miłość w cieniu wojny
Miłość w cieniu wojny
@kasiarz1983:

Janina Lewandowska z domu Dowbor-Muśnicka to polska pilotka szybowcowa i samolotowa, spadochroniarka, podporucznik pilo...

Recenzja książki Miłość w cieniu wojny