Recenzja książki Ida sierpniowa

Ida sierpniowa

@Grafogirl @Grafogirl · 2011-08-25
Pani Małgorzaty Musierowicz nie muszę chyba nikomu przedstawiać, gdyż jest to bardzo popularna, polska autorka powieści dla dziewczyn. Szczególnie znany i lubiany jest cykl książek zwany "Jeżycjadą", składający się z obecnie z osiemnastu tomów. Zaczęłam od lektury szkolnej "Opium w rosole" i spodobała mi się tak bardzo, e zapragnęłam przeczytać wszystkie części. Dlatego z dużym entuzjazmem zabrałam się za "Idę sierpniową".

Powieść opowiada o piętnastoletniej Idzie Borejko – dziewczyny chudej, kościstej, zakompleksionej i narzekającej, ale przyjaznej, o wielkim sercu. Negatywne cechy charakteru dziewczyny spowodowały, że opuściła rodzinę, spędzającą wakacje na polu namiotowym i wróciła do domu. Szybko pojawił się problem z pieniędzmi, więc Ida, chcąc nie chcąc, musiała znaleźć pracę. Zatrudniła się jako panna do towarzystwa u pana Karola – znudzonego, czasem zgryźliwego, ale raczej miłego dżentelmena starej daty. Jej nowa praca obfituje w wiele problemów, z którymi musi poradzić sobie nasza bohaterka.

Pomysł na powieść jest ciekawy, ale nie oryginalny. Nic w nim odkrywczego, jednak jego wykonanie powoduje, że "Ida sierpniowa" to książka lekka, a zarazem bardzo dobra. Akcja rozwija się w umiarkowanym tempie, a problemy bohaterki, mimo że właściwe dla wielu dziewczyn, wciągają aż do ostatnich stron. Końcówka mnie nie zaskoczyła, a niekiedy z łatwością przewidywałam rozwój wydarzeń, lecz nie wpłynęło to na przyjemność czytania.

Często stronię od książek dla nastolatek, bo niezwykle mnie drażnią. Prostota oraz głupota i dziecinna naiwność bohaterek, nie śmieszy, lecz irytuje. Jednak postacie w "Idzie sierpniowej" oraz całej "Jeżyciadzie" są inne. Ida, mimo że zakompleksiona, drażliwa, ze skłonnościami do narzekania, jest inteligentną, sympatyczną piętnastolatką z którą może utożsamiać się wiele czytelniczek. Na uwagę załguje cała rodzina Borejków – przykład ludzi miłych, dobrodusznych i bardzo szczęśliwych oraz ich przeciwieństwo Matka Lisieckich, gdzie matka zaniedbuje wychowanie swoich synów. Postacie są przedstawione wyraziście, a wiele z nich poddaje się przemianie – między innymi bracia Lisieccy oraz Ida, która z brzydkiego kaczątka zamienia się w osobę uroczą, pewną siebie.

Bardzo podobają mi się rysunki pani Musierowicz, od których roi się w powieści. Nieco mniej podoba mi się okładka. W prawdzie jest w miarę ładna, prosta i bardzo pasuje do tematyki książki, lecz nie przyciąga wzroku.

Język książki jest prosty, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dzięki niemu czyta się bardzo szybko i przyjemnie, a historia jest niezwykle realna. Nie brakuje krótkich, ale ciekawych opisów, które bardzo lubię czytać. Autora kreuje wszystko bardzo naturalnie.
Mimo że wolę książki z odrobiną magii (nie mówię tutaj o powieściach pokroju "Zmierzch", "Szeptem" czy "Naznaczona"), to powieści Małgorzaty Musierowicz podbiły moje serce.

Spotkanie z "Idą sierpniową" zaliczam do udanych i bardzo przyjemnych. Jak dotąd podobała mi się najbardziej z kilku tomów, które miała okazję przeczytać. Z pewnością sięgnę także po następne, gdyż, jak już wspominałam, zamierzam przeczytać całą serią.
Polecam tę powieść osobom zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom. Powieść ta zyskała i na pewno zyska jeszcze wiele sympatyków.
Ocena @Grafogirl:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Książka Ida sierpniowa
5 wydań
Ida sierpniowa
Małgorzata Musierowicz
{}8.6/10
Cykl: Jeżycjada, tom 5
Powieść o brzydkiej, chudej, rudej i nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie. Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u s...
Komentarze

Zobacz także

Mało kto nie czytał ani choćby nie słyszał o znanej i popularnej w Polsce serii Jeżycjady. Wstyd się przyznać, ale jeszcze rok temu ja byłam właśnie tą osobą. Może wtedy zainteresowanie tą serią nie b...

@Chmurka @Chmurka

Pozostałe recenzje @Grafogirl

Książka Cinder

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest bajka o Kopciuszku. Piękna historia o nieszczęśliwej sierotce, która spotka...

Książka Lalki w ogniu. Opowieści z Indii

Indie. Jakie skojarzenia przywołuje dźwięk tego słowa? Religia o bogatej mitologii, wielobóstwo, egzotyczna architektura...

Nowe recenzje

Książka W pustyni i w puszczy

W pustyni i w puszczy czytałam pierwszy raz prawie ćwierćwieku temu, bodajże w 2 lub 3 klasie podstawówki. Pamiętam, że...

Książka Zmuszona, by zabić

Kiedy sam tytuł wywołuje ciarki na naszych plecach mamy pewność że przy czytaniu nasz oddech nie raz będzie przyspieszo...

Książka Nieczyste więzy

Książka dla ludzi o mocn...

{}