Prometeusz skowany recenzja

Ja, Prometeusz

Autor: @OutLet ·2 minuty
2021-03-02
Ostatnio nie mam zupełnie czasu na czytanie tylko dla własnej przyjemności i relaksu ani tym bardziej na czytanie opasłych tomów. Coś jednak czytać muszę, żeby do reszty nie zwariować – z konieczności jest to więc podręcznik. I tak zamieszczone w nim fragmenty Prometeusza skowanego zachęciły mnie do poznania całej tragedii.

Cóż mogę powiedzieć? Dobrze jest wyjść poza ramy obrazów utrwalonych w pamięci, ponieważ czasem stanowią one tylko pewien element układanki. Prometeusza przedstawia się jako stwórcę człowieka, dobroczyńcę ludzkości, nauczyciela wielu rzemiosł. Tego, który zbuntował się przeciw bogom na rzecz ludzi. Ajschylos oczywiście na tym się opiera, ale zwraca uwagę na inne jeszcze sprawy.

W rozmowie z chórem Prometeusz mówi wprost: to ja uratowałem człowieka przed świadomością jego tragicznego losu, to ja – czyniąc jego egzystencję łatwiejszą – dałem mu nadzieję, dzięki której w ogóle może żyć: Przeze mnie człek nie widzi, co za los go czeka (…). / Nadzieję zaszczepiłem ślepą w jego łonie. To najważniejsze, co we własnym mniemaniu uczynił Prometeusz – zaciemnił człowiekowi obraz, pozwolił mu żyć w ułudzie.

Zakładając nawet dobre intencje Prometeusza wobec człowieka, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że przede wszystkim podkreśla on swoje zasługi i że własna chwała też jest dla niego bardzo istotna. Zrobiłem to, zrobiłem tamto. Gdyby nie ja, kim i gdzie byś był, człowieku. Zlitowałem się nad tobą, lecz dla mnie nie było litości. Spodziewałem się kary, ale nie takiej. To lekkie użalanie się nad sobą nawet w ostatnich słowach tragedii nie prowadzi wcale do tego, że Prometeusz ugina kark przed Zeusem, choć starają się go do takiej postawy przekonać i Okeanos, i Hermes – a Hefajstos bardzo Prometeuszowi współczuje. Wychodzą tu na jaw pretensje Prometeusza do najwyższego z bogów o to, że jego rządy naznaczone są okrucieństwem – i pretensje do siebie, że w swoim czasie poparł właśnie Zeusa, a nie Kronosa. Wątkiem uzupełniającym, bo związanym z niechlubnymi postępkami Zeusa jest historia Io zamienionej w jałówkę, której Prometeusz przepowiada przyszłość.

Tytan trwa z uniesioną butnie głową, jest nieustępliwy, zawzięty, nie idzie na układy, nie waha się Zeusa obrazić. Rozumny, kto swój rozum wczas zataić umie – radzi Okeanos. Ale Prometeusz (jak pisał o nim Jan Parandowski – mądry tytan) przecież swój rozum ma i jest zbyt dumny, by spokornieć. Nadciąga nawałnica, skały Kaukazu zaczynają się kruszyć, kurtyna opada… A nie, w teatrze greckim nie było kurtyny.

Klasyka – oprócz tego, że jest z wyższej półki – jest też trochę jak dom. Bezpieczna i znajoma. Na swój sposób oswojona, a jednak wciąż inspirująca. Warto.

Data przeczytania: 2021-03-02

6 wydań
Ajschylos z Eleusis
5.8/10

Dramat o losie Prometeusza, który chcąc uratować ludzkość przed zagładą, skradł ogień olimpijski i został za to ukarany wiekuistym cierpieniem.

skowany ?
@OutLet · około 3 lata temu
W tłumaczeniu Jana Kasprowicza, które ja miałam, tak - Prometeusz skowany. W innym tłumaczeniu - Prometeusz w okowach.
@Mackowy · około 3 lata temu
Samo słowo mnie zadziwiło, btw zawsze przy mitach itp. zastanawiam się, czy jakby teraz ktoś je tłumaczył, to jak podszedłby do kwestii stylizacji języka. No bo skowany to dość gruby archaizm.
@OutLet · około 3 lata temu
To prawda, mnie akurat archaizmy nie odstraszają, ale faktycznie mogą stanowić problem i zniechęcać. Zwłaszcza te, jak mówisz, bardzo grube.
@Mackowy · około 3 lata temu
Mi się ten skowany podoba :) tylko bardziej chodzi mi o co innego. Taki zamek w Malborku na przykład: jeszcze do niedawna przedstawiał sobą wizję dziewiętnastowiecznych historyków na temat średniowiecza, jak się okazało, zupełnie niezgodną z prawdą historyczną (jak filmy o średniowieczu ze złotej ery Hollywood) i się zastanawiam, czy z tłumaczeniami nie jest podobnie, plus bonus w postaci stuletniego tłumaczenia. To taka luźna myśl, w oderwaniu od recenzji - skowany mnie natchnął :)
@OutLet · około 3 lata temu
Ależ ja kolegę rozumiem. :) No ale tłumaczenia póki co mamy takie, jakie mamy. :)
6 wydań
Ajschylos z Eleusis
5.8/10

Pozostałe recenzje @OutLet

Konrad Wallenrod
Konrad

Jeśli miałabym stworzyć swój prywatny ranking ulubionych lektur szkolnych, Konrad Wallenrod z pewnością znalazłby się na podium. To wg mnie zachwycająca, przepięknym jęz...

Recenzja książki Konrad Wallenrod
Komu ukazał się wiatr?
Nie ukazał mi się wiatr

Autorka znana mi tylko ze słyszenia, ale kojarzona jako jedna z uznanych. Ciekawa, fachowa recenzja tego zbioru opowiadań, na którą trafiłam. Postanowiłam przeczytać. ...

Recenzja książki Komu ukazał się wiatr?

Moja prawda
Moja prawda
@carlottad_book:

K.E. December i Rina Dark ponownie udowadniają, że we dwie potrafią stworzyć niesamowitą historię w której miłość i nie...

Recenzja książki Moja prawda
Most Of All You. Dotyk miłości
Most of all you
@carlottad_book:

Mia Sheridan, mistrzyni w kreowaniu bohaterów i budowaniu emocjonalnych opowieści, sięga tym razem po najgłębsze zakama...

Recenzja książki Most Of All You. Dotyk miłości
Podłe kłamstwa
Podłe kłamstwa
@carlottad_book:

Parker S Huntington wkłada serce i duszę w swoją kolejną książkę 'Podłe kłamstwa’. To niezwykła historia o dwóch duszac...

Recenzja książki Podłe kłamstwa