{} WYBÓR REDAKCJI

,,Komu przeszkadza silna telewizja publiczna?'' czyli ,,dobra zmiana'' okiem gorszego sortu

Recenzja książki Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie"

@Chassefierre@Chassefierre · 2020-03-12
Ucząc się do matury natknęłam się w podręczniku do WOS-u na informację o socjologu, którego nazwiska już nie pamiętam. Ten człowiek, obserwując zmiany, które zachodziły w języku niemieckim w okresie pomiędzy I Wojną Światową, a dojściem Hitlera do władzy, był w stanie wyłapać moment w którym system zaczynał niepokojąco szybko dryfować w kierunku totalitaryzmu.
To była chwila, w której stwierdziłam, że zostanie socjologiem to doskonały pomysł. Dwa lata później, w połowie studiów pierwszego stopnia, gdy zwątpiłam już w swój pomysł, odkryłam socjologię literatury, umościłam się w niej wygodnie i żyłam w swojej mydlanej bańce przez następne trzy lata do momentu w którym odkryłam, że w sumie przegrywam z badaniami dotyczącymi festiwali muzycznych.
Ale! Dlaczego o tym teraz wspominam? Ano, dlatego, że jednym z zagadnień które porusza zbiór reportaży ,,Wstając z kolan'' jest własnie język.
Język, którym można manipulować. Język, który konstruuje nasz świat. Język, którym można posługiwać się w taki sposób, żeby czarne zamienić w białe, a białe zamienić w czarne. Język, który odpowiada za wzrost antagonizmów, za wzbudzanie strachu i za deprecjonowanie opozycji. I chociaż Internet naśmiewa się z ,,pasków grozy TVP'', to są one syndromem czegoś o wiele bardziej poważnego, niż może się wydawać. Wiadomości prezentowane w tym stylu są też o tyle niepokojące, że doprowadzają do legitymizacji skrajnych poglądów - opozycja jest totalna, Polacy dzielą się na sort lepszy i gorszy, a w ogóle to zła zlaicyzowana Unia Europejska, która w obcych językach mówi nam, co mamy robić, chce zniszczyć naszą wspaniałą chrześcijańską gospodarkę opartą na wydobyciu czarnego złota.
A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Bo ,,Wstając z kolan'' odsłania przed nami również kulisy politycznej wymiany prezesów stajni w Janowie Podlaskim oraz kulisy zagranicznej dyplomacji i tego, co się stało na naszych oczach z całym systemem sądownictwa w Polsce. Nie jest to wizja pocieszająca. Nie jest nią również reportaż dotyczący reformy szkolnictwa, który zahacza o zeszłoroczny strajk nauczycieli. Ani tekst o pedofilii w kościele. Ani tym bardziej część poświęcona antysemityzmowi, który wcale nie jest zjawiskiem tak marginalnym jakbyśmy sobie wszyscy życzyli.
Z kolei historia budowy promu w stoczni Gryfia i tej nieszczęsnej stępki, która od 2017 roku czeka na swój statek, kojarzy się bardziej z PRL-owskimi komediami, niż z rzeczywistością. A jednak.

Jedynym światełkiem w tunelu jest tekst autorstwa Tomasza Kwaśniewskiego poświęcony oddolnym inicjatywom obywatelskim. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Bo na razie to za mało.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2020-03-05

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie"
Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie"
Cezary Łazarewicz
{}7/10
Zbiór reportaży pod redakcją Cezarego Łazarewicza, który o książce mówi tak: W ciągu tych czterech lat zmieniło się wszystko: maniery, język, a nawet poczucie przyzwoitości. I ten zmieniający się świa...
Komentarze
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Zahaczyłaś o dojście Hitlera do władzy. To ludzie chyba zapominają, że jego partia wygrała nie pod hasłem 'zrobimy Holokaust i wywołamy wojnę', ale pod hasłem: damy pracę Niemcom i sprawimy, że naród wstanie z kolan po hańbie traktatu wersalskiego. To trzeba pamiętać i podkreślać, bo lubimy skrytykować kogoś, a najlepiej jest uczyć się na błędach historii.
{}× 1
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad rok temu
No tak, to prawda.
Ten socjolog, o którym wspomniałam i którego nazwisko bezskutecznie próbuje sobie przypomnieć, skupiał się właśnie na tego typu hasłach, które pojawiły się w dyskursie publicznym; niepokoiła go też antagonizacja i dehumanizacja wrogów ludu (bo ktoś, prawda, musiał być odpowiedzialny za opłakany stan ekonomiczny Niemców).
W każdym razie, ,,Wstając z kolan" spodobało mi się między innymi dlatego, że poruszło te kwestię językowe, których badanie jest mi bliskie. :)
{}
@Renax
@Renax · ponad rok temu
Te kwestie językowe to bardzo ciekawa sprawa. Masz rację. Kiedyś powstanie wiele prac magisterskich na ten temat.
{}
Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie"
Wstając z kolan. Reportaże o "dobrej zmianie"
Cezary Łazarewicz
{}7/10
Zbiór reportaży pod redakcją Cezarego Łazarewicza, który o książce mówi tak: W ciągu tych czterech lat zmieniło się wszystko: maniery, język, a nawet poczucie przyzwoitości. I ten zmieniający się świa...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @Chassefierre

Czasami wszyscy zdrowi ludzie kaszlą
Widać, że to debiut

,,Czasami wszyscy zdrowi ludzie kaszlą'' to książka o intrygującym tytule, bardzo metaforycznej okładce (pięć zapałek w różnych stadiach wypalenia obrazujących pięciu pr...

{} Recenzja książki Czasami wszyscy zdrowi ludzie kaszlą
Kudłata
Łagodne piękno czarnej niesfornej sierści

Niektóre książki mają tak piękne okładki, że po prostu chcemy je mieć w swoim księgozbiorze. Patrzenie na nie sprawia nam przyjemność i daje swego rodzaju estetyczną sat...

{} Recenzja książki Kudłata

Nowe recenzje

... tak miało być
...tak miało być
@dyrcia7:

Każdy kto czytał książkę pani Dominiki Caddick pod tytułem "Jednak", oczekiwał zapewne na informacje jak potoczyły się ...

{} Recenzja książki ... tak miało być
Krew z krwi
Krew z krwi
@WystukaneRe...:

Znacie trylogię z Igorem Brudnym? Moja przygoda i wielka sympatia do Przemysława Piotrowskiego zaczęła się właśnie od n...

{} Recenzja książki Krew z krwi
Pustka wietrzna. Polowanie na Morrigan Crow
Pustka wietrzna
@ksiazkowedy...:

Jak tylko przyszła do mnie dziś rano, od razu zabrałem się do czytania i pochłonąłem ją w kilka godzin! Trzeci tom c...

{} Recenzja książki Pustka wietrzna. Polowanie na Morrigan Crow
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe