Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u recenzja

Komunistyczna władza a literaci

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @almos ·1 minuta
2023-07-31
4 komentarze
32 Polubienia
Książka przedstawia historię Związku Literatów Polskich w PRL-u. Pozornie był to związek zawodowy, kontynuujący szczytną tradycję organizacji powstałej w 1920 r., której pierwszym przewodniczącym był Stefan Żeromski, ale bardzo szybko pod rządami komunistów ZLP przekształcił się w narzędzie kontroli nad 'inżynierami dusz', jak nazywano pisarzy w czasach stalinowskich. Wtedy to władza komunistyczna stosowała metodę kija i marchewki: uległym literatom przydzielała mieszkania, talony na samochody, atrakcyjne wyjazdy zagraniczne, granty. Zaś niepokorni mieli zakaz druku i biedowali.

W następnych latach sytuacja się zmieniła: literaci zaczęli sprawiać władzom sporo kłopotów, wystarczy wymienić list 34 z 1964 r. czy głośne zebranie literatów ze stycznia 1968 r. poprzedzające wydarzenia marcowe. Ciekawe, że spośród protagonistów z tamtych lat: Jerzego Putramenta, Jarosława Iwaszkiewicza, Adama Ważyka, Jana Marii Gisgesa po stronie rządowej czy Stefana Kisielewskiego, Pawła Jasienicy, Januarego Grzędzińskiego, Antoniego Słonimskiego po stronie opozycji, dzisiaj są czytani jedynie Iwaszkiewicz, Kisielewski (felietony) i Jasienica, reszta popadła w zasłużony literacki niebyt.

Pan Potkaj wykonał wielką robotę, przekopał wiele archiwów, przeczytał grube tomy dzienników, ale książka jest napisana jakoś drętwo, nieciekawie. Poza tym rzecz cała jest przeładowana szczegółami, obfitymi cytatami z protokołów zebrań literatów, nic niemówiącymi nazwiskami ludzi, którzy wydali kilka książek, a potem zostali słusznie zapomniani. W tym morzu detali da się wyłowić czasami perełki, ale lektura nuży. W porównaniu z podobną książką pani Szarłat, traktującą o SPATiFie, rzecz Potkaja wypada blado, bladziutko. Poza tym są lepsze książki o literatach w PRL-u, chociażby 'Lawina i kamienie' Bikont i Szczęsnej czy 'Kadencja' Jana Józefa Szczepańskiego.

I jeszcze, tytuł książki sugeruje, że literaci w PRL-u, żyli w wieży z kości słoniowej, ale w tamtych czasach bycie poza związkiem oznaczało brak środków dla pisarzy, słusznie pisze autor, że: „każdy, kto chciał pisać i wydawać, a tym bardziej utrzymywać się z tego, do ZLP należeć po prostu musiał. W PRL-u człowiek bez oparcia w instytucji był zupełnie bezbronny.” Poza tym, jak twierdzi cytowany przez autora Adam Zagajewski, związku literatów nie sposób oceniać jedynie krytycznie: „z jednej strony współpracował z władzami, a z drugiej jakoś bronił pisarzy, dawał im oparcie, a przypadków prześladowania pisarzy w Polsce było mniej niż gdzie indziej.”

W sumie okazja do napisania bardzo ciekawej historii nie do końca została wykorzystana.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-07-29
× 32 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u
Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u
Tomasz Potkaj
6.5/10
Seria: Poza serią

Przełom sierpnia i września 1945 roku. Sala wykładowa w gmachu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pęka w szwach. Jarosław Iwaszkiewicz, przed momentem jednogłośnie wybrany na prezesa Z...

Komentarze
@S.anna
@S.anna · ponad rok temu
Gorąco nie zgadzam się z twierdzeniem, że Slonimski popadł w ZASŁUŻONY literacki niebyt ;).

Poza tym doskonala recenzja :).
× 4
@almos
@almos · ponad rok temu
Dzięki :-)
× 1
@Antytoksyna
@Antytoksyna · ponad rok temu
Ale okładka książki jest bardzo ciekawa. Podoba mi się. Świetny projekt.
× 4
@Klosterkeller
@Klosterkeller · ponad rok temu
Bo grube ryby? :-)
× 1
@Antytoksyna
@Antytoksyna · ponad rok temu
@Klosterkeller, Grube? Nie, całkiem normalne. Na temat tej okładki można by długo pisać, ale postaram się zwięźle, w punktach.

1. KONCEPCJA - z wolnością kojarzy nam się powietrze, ale i woda - morza, a już na pewno oceany. Ich bezkres, głębia i tajemnice. Bezwzględny to świat, jak każdy inny, ale możesz płynąć gdzie chcesz będąc zwykłą rybą. Tu mamy Akwarium, czyli tytuł. Akwaria mogą być wielkie i wypasione, a małe rybki mogą czuć się w nich prawie jak 'w domu', ale to jednak niewola - ograniczenie i uzależnienie od innych. Na okładce akwarium jest słojem. Nic dodać, nic ująć. Totalny brak przestrzeni (wolności) i obserwacja z każdej strony! PRL?
RYBY - od razu widać , że to nie byle jakie ryby tylko inteligencja - patrz nakrycia głowy. Do tego ich ruch. Jak dla mnie, to one się miotają, prawie duszą w tym słoiku. Pomysł i moja ocena w skali 5/5 : oczywiście 5.

2. LITERNICTWO Jest coś takiego jak dopasowanie czcionki do treści - tu mi nic nie zgrzyta. Stara szkoła mówi, że dla uniknięcia chaosu i bałaganu powinno się używać maksymalnie trzech krojów pisma. Mamy to! 5 pkt.

3. SYMETRIA Zawsze mile widziana, schludna i miła dla oka. Mimo asymetrii wewnątrz słoja, całość jest symetryczna i nieprzeładowana. Idealny balans, 5 pkt.

4. KOLORYSTYKA Niebieskie tło nawiązuje do wody - piękny, spokojny odcień. Do tego kolory kapeluszy, przypadkowe? W żadnym razie! Mamy tu kolory dopełniające, i tak czerwony z zielonym , a fioletowy z pomarańczowym w parach. Ktoś tu zna teorię barw :) 5 pkt.
CAŁOŚĆ - oszczędna ,czysta wizualnie, z idealnie wyważoną kompozycją i kolorystyką, przywodząca na myśl kolaż, trochę w stylistyce minionej epoki. Super!

× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Interesująca recenzja, książka nie. Jeszcze są cały rzesze takich, którzy nie pchali się do władz, byli ciszi i spolegliwi, a czerpali całymi garściami z tamtego systemu. Ciągły spór: Szymborska - spolegliwa, Herbert - wyklęty.
× 1
@almos
@almos · ponad rok temu
Dzięki :-)
× 1
@Klosterkeller
@Klosterkeller · ponad rok temu
Obecna ocena ZLP zależy od miejsca siedzenia wtedy albo od wrażenia, jakie na władzy chce się wywrzeć teraz. Dlatego podobają mi się, cytowane w recenzji, słowa Zagajewskiego.
× 1
Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u
Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u
Tomasz Potkaj
6.5/10
Seria: Poza serią
Przełom sierpnia i września 1945 roku. Sala wykładowa w gmachu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pęka w szwach. Jarosław Iwaszkiewicz, przed momentem jednogłośnie wybrany na prezesa Z...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Noc na rozdrożu
Jak u Ludluma

Ten kryminał z komisarzem Maigretem jest jednym z pierwszych w serii, został napisany przez Simenona w 1931 roku. Zaczyna się, jak to często bywa w tej serii, od prze...

Recenzja książki Noc na rozdrożu
Niehalo
Drwina ze wszystkich i wszystkiego

W swojej debiutanckiej książce, która ukazała się w 2006 r., Ignacy Karpowicz przedstawia świat białostockiego studenta polonistyki. Ów student dorabia sobie do stypendi...

Recenzja książki Niehalo

Nowe recenzje

Ninio
Ninio
@rudaczyta2022:

🔥🔥🔥OPINIA BOOKTOUR 🔥🔥🔥 ❤️❤️ Witajcie Kochani 😉 Zapraszam Was dzisiaj na moją opinię na temat książki @mad.bartnicka.w...

Recenzja książki Ninio
Szczęście pisane marzeniem
Marzenia kontra rzeczywistość
@olilovesbooks2:

Słyszałam dużo dobrego o autorce, nie ukrywam też, że kilka jej książek jest od dłuższego czasu na mojej liście do prze...

Recenzja książki Szczęście pisane marzeniem
Anaid. Niezwykły zmysł
Wyczulone zmysły
@olilovesbooks2:

Dowiedziałam się o tej książce, podczas czytania antologii, jedno z opowiadań było powiązane właśnie z tą lekturą i ja ...

Recenzja książki Anaid. Niezwykły zmysł
© 2007 - 2025 nakanapie.pl