Recenzja książki Las przeznaczenia '43

"Las przeznaczenia' 43" Michała Lelonka, czyli o dobrych ludziach i ich nie do końca dobrych czynach

Autor: @Orestea ·5 minut
2021-09-20 1 komentarz 5 Polubień
"[...] najgorszy typ ze wszystkich możliwych to rozczarowany idealista. Taki, co to chciał zmieniać świat, ale mu nie wyszło. On będzie zabijał w imię chorej idei".

Nie ukrywam, że lubię styl autora i lubię jego erudycję

Czy pisze hard SF, czy - jak tu - książkę historyczną, czy prowadzi bloga - wszędzie widać to, że lubi język i wie, o czym pisze. To nie jest przesadnie częste, uwierzcie mi.

"Las" to na pierwszy rzut oka prosta opowieść o bandzie żołnierzy, którzy stacjonują w środku Niemiec, w czasie II WŚ. Jest 1943, więc nie jest to okres, kiedy III Rzesza już musi się obawiać klęski. Tu, w leśnym garnizonie obrony przeciwlotniczej zgromadzili się oportuniści, którzy mają jeden cel: przeżyć. Przetrwać za wszelką cenę. Nawet ci, którzy utożsamiali się z ideałami głoszonymi przez faszyzm, wiedzieli, że najważniejsze jest czyste sumienie. Bo to dobrzy ludzie.
Wiecie z czym mi się kojarzyli? Z "CK Dezerterami". Ten sam początkowy duch, to samo podejście. Nawet nielubiane postaci mają w sobie coś, co da się zaakceptować.

"[...] Niclas był małym człowiekiem i małym nazistą. I jak każdy mały nazista, chciał mieć czyste sumienie. Z dala od propagandy, od kolegów oferujących bezpieczny kokon odpowiedzialności zbiorowej, od wojny wymuszającej okrucieństwo swoją dramatycznością, nie miał w sobie wystarczającej siły, by przekroczyć pewną granicę".

Berlin jest daleko, front wschodni jest realną groźbą, ale żołnierze mają swoje sposoby by mieć święty spokój. Zresztą - to dobrzy ludzie.

"Pomieszczenie było pełne, mdłe światło leniwie przesączało się przez papierosowy dym. Na głównym stole dumnie prezentowało się kilkaset butelek z piwem, ustawionych równo jak szwadron piechoty. Za butelkami jechała dywizja pancerna nalewek Jegermaister. Żołnierze, zajęci śpiewaniem piciem, spoglądali co chwila na tę osobliwą armię, wiedząc, że dzisiaj polegnie ona w całości. Wiedzieli także, że nie sprzeda swojej skory łatwo, i po równej, twardej walce weźmie ze sobą wiele ofiar".

Pewnie przetrwaliby w swojej homeostazie do końca wojny, lub przynajmniej do podejścia któregoś z frontów pod ich baraki, gdyby nie zbieg okoliczności składający się ze splątanych nitek wódki, źle pojętej koleżeńskości, niechęci do zelotów i czystego, wojennego pecha.
Spokojnie przeczekującym wojnę żołnierzom III Rzeszy przychodzi postawić na terenie swojej jednostki mini-obóz dla 40 jeńców. Żydów, homoseksualistów, Świadków Jehowy, antyfaszystów. Dobrych ludzi, którzy nie popełnili żadnej zbrodni.

Obóz powstaje

Żołnierze go pilnują, ale - z jednym wyjątkiem - tylko pilnują. Są w końcu przyzwoitymi ludźmi. Ale Los puka do ich drzwi. Los jest wysokiej rangi oficerem SS i nakazuje żołnierzom likwidację więźniów. Zabicie wszystkich. Jeśli nie - jednostka zostanie ukarana przykładnie. Wszyscy. Iście diabelska alternatywa, prawda? Nie ma dobrego wyjścia z sytuacji.

"- Widzisz Lutz, przychodzi do nas wilk, zjada pół naszego inwentarza, a my patrzymy i nie robimy nic. Czekamy tylko w nadziei, że wilk nasyci się i odejdzie, zostawiając nas w spokoju. Spokój... Ile jesteśmy w stanie zapłacić za spokój, Lutz? Czy ta cena nie jest czasem zbyt wysoka?"

Pojawiają się napięcia. Dyskusje. Morze wypitego alkoholu.

Jak kończy się historia z "Lasu"? Nie powiem. Przeczytajcie.

Książki o tym, skąd bierze się zło, warto czytać zawsze. Nieważne, czy to pierwsza, czy tysiąc pierwsza książka. Każdy autor ma swoje podejście, indywidualne obserwacje, każdy odpowiada na nieco inne pytanie. Przy "Lesie" wiele razy przychodził mi do głowy "Eichmann w Jerozolimie. O banalności zła", Hannah Arendt. I nie tylko, ale o tym - za chwilę.

Jaki jest "Las" jako książka?

Ha. Jaka?

Dobrze napisana. Język jest gęsty, gawędziarski, narracja płynie, a bohaterowie stają przed nami nadzy, prześwietleni przez narratora. Co ciekawe, narrator nie potępia. Ocenia, tak, ale nie potępia. Zadaje jedynie pytania o źródła pewnych zachowań. Zmusza do zadawania sobie innych pytań, bardziej współczesnych. Myślicie, że Polska nie ma nic wspólnego z Niemcami w czasach dyktatury hitlerowskiej? Tak myślicie? Myślę, że to zbyt optymistyczne podejście, ale i ja, i Wy, mamy prawo do własnych opinii.

Bohaterowie są prawdziwi, nie przerysowani. Nie ma herosów z kryształu, autor wie, że ludzie mają w sobie potencjał do czynienia zła, tylko niektórzy potrafią sobie radzić z impulsami, dlatego pokazuje "negatywnych" bohaterów na pewnym spektrum.

SS-mani są... rodzajem istot nieco wyjętych poza nawias społeczności ludzkiej, najlepiej widać to z perspektywy całej książki, przeczytanej do końca, dlatego oni są nie charakterami, ale swego rodzaju modelami.

Życie codzienne pokazane jest na tyle, by wszystkie wybory i działania nie wisiały w jakiejś mgle niedookreślenie, ale nie na tyle szczegółowo, by nie znużyć czytelnika, który nie jest zakochany w militariach i historii wojskowości.

Książka zakorzeniona w tradycji

Przychodziły mi do głowy różne skojarzenia literackie, kiedy czytałam "Las" Michała Lelonka, bo z wieloma pozycjami książka ta wchodzi w dyskusję. Nie tylko z Arendt. Jest przecież i "Jądro ciemności", i "Paragraf 22", i "Mistrz i Małgorzata", i "Łaskawe" Littela, i nie pozycje, ale szybko przestałam się bawić w szukanie tropów, tylko czytałam. Czytałam "Las" Michała Lelonka szybko i zachłannie, zaznaczając różne fragmenty, zastanawiając się nad tym, co bym zrobiła i kiedy bym pękła.
Nie mam złudzeń co do siebie. Każdy z nas chce być dobry...

To cholernie dobra książka, choć muszę przyznać, że zirytował mnie "Epilog"

Erudycyjny, filozoficznie wyważony, ale miałam wrażenie, że jest jak walenie czytelnika łopatą po głowie. Dalej tak uważam, choć przetrawiłam go i wiem, czemu służy.

Autor pokazuje - przynajmniej moim zdaniem - że to co z punktu widzenia jednostki jest ogromną tragedią, dylematem rozdzierającym duszę i mającym potencjał skazanie na wieczne potępienie lub samopotępienie, jest pyłkiem w kosmicznym kole cierpienia. Jednym z wielu identycznych dramatów, które nie mają szczególnego znaczenia ani wagi.

Ta konstatacja była jak kubeł zimnej wody i pokazała mi, że książka Michała Lelonka ma wiele warstw.

A skąd ten tytuł: "Las"

A... przekonajcie się sami, bo Michał Lelonek nieźle gra dualizmem natura/kultura i to znowu - na więcej niż jednym poziomie.

Moja ocena:

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Las przeznaczenia '43
Las przeznaczenia '43
Michał Lelonek
8.5/10
Akcja powieści rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej, w bazie 73 Regimentu Artylerii Przeciwlotniczej, stacjonującego w środkowych Niemczech. Charakter jednostki jest wyjątkowy – żołnierzy nie int...
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Świetna recenzja i ciekawa książka.
@Orestea
@Orestea · ponad rok temu
Polecam ~Ci ją bardzo!
Las przeznaczenia '43
Las przeznaczenia '43
Michał Lelonek
8.5/10
Akcja powieści rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej, w bazie 73 Regimentu Artylerii Przeciwlotniczej, stacjonującego w środkowych Niemczech. Charakter jednostki jest wyjątkowy – żołnierzy nie int...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Dobry wieczór , kochani Dziś przychodzę do was z kolejnym świetnym patronatem medialnym Las Przeznaczenia 43 Sam przecież wiesz, że człowiek przechodzi przez życie, jak ślepiec, nie podejmując najm...

@madziara091 @madziara091

o nie jest gatunek książki, który lubię czytać. Czasem jednak sięgam właśnie po takie, które kiedyś sądziłam, że nie będę czytać. Jak książkoholiczka, która lubi się dzielić swoja opinia muszę być ot...

@lalkabloguje @lalkabloguje

Pozostałe recenzje @Orestea

Filozofia fizyki
„Filozofia fizyki” Davida Wallace, czyli mózg mi zadymił w sposób wielce satysfakcjonujący!

„W codziennym ludzkim życiu konflikty między niemożliwymi do pogodzenia zasadami są niestety powszechne, a zawieranie kompromisów lub ustalanie priorytetów to jedyne ...

Recenzja książki Filozofia fizyki
Sprzedam dinozaura
„Sprzedam dinosaura. Paleontolodzy, kolekcjonerzy i przemyt skamielin” Paige Williams, czyli o tym, jak dobrzy ludzie robią złe rzeczy.

„Eric otrzymał z miejsca zamówienie na kolejną czaszkę tarbozaura od nabywcy, którego broker przedstawił po prostu jako swojego klienta. Nie miał drugiej takiej czaszki,...

Recenzja książki Sprzedam dinozaura

Nowe recenzje

Barbarzyńca
barbarzyńca
@lalkabloguje:

Muszę przyznać, że ta książka mnie zaskoczyła. Autorka stworzyła coś zupełnie nieoczekiwanego, choć w swoim stylu. Ksią...

Recenzja książki Barbarzyńca
Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej
Kariera czarnej mazi
@almos:

Książka opowiada o ropie naftowej – czarnej mazi, która zyskała znaczenie dopiero pod koniec XIX wieku. Przy okazji uwa...

Recenzja książki Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej
Lekarka nazistów
Lekarka nazistów
@wolinska_ilona:

Wiele razy wspominałam, że literatura wojenna to gatunek, po który sięgam z ogromną przyjemnością. Zatem, gdy tylko poj...

Recenzja książki Lekarka nazistów
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl