Let’s Talk About It recenzja

Let's talk about it

Autor: @lunka.bookstagram ·3 minuty
2022-11-20
Skomentuj
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
„Let’s talk about it. Relacje, płeć oraz seks - czyli wszystko, o czym chcesz pogadać, a nie wiesz jak” to komiks, który wspólnie napisali Erika Moen i Matthew Nolan. Książka została wydana przez Wydawnictwo Jaguar.

Książka ma formę poradnika graficznego, z którego w sposób jasny i bezpośredni możemy dowiedzieć się wszystkiego, o co moglibyśmy wstydzić się zapytać. Osoby, które zastanawiają się, czy wszystko z nimi w porządku, czy to, co robią lub o czym myślą, jest normalne, dostaną odpowiedzi na swoje pytania. Jest to skarbnica wiedzy, przedstawionej w sposób przystępny.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że autorzy uwzględnili zupełnie wszystko i wszystkich w swojej książce. Tak, jak to bywa w normalnym życiu, w książce pojawiają się chociażby sylwetki nie „na jedno kopyto” – autorzy są bardzo otwarci na różnorodność i pokazują, że każdy z nas jest inny. Sylwetki są oczywiście jedynie przykładem, ponieważ autorzy skupiają się na różnych orientacjach, płciach, podejściach do życia, związków i seksu.

Rozdziały, jedne krótsze, inne dłuższe, wyczerpują tematy w pełni. Od przyjaźni po związek, szczerość, zaufanie, odrzucenie, akceptację, orientację, płeć, antykoncepcję, infekcje, anatomię człowieka, seksting czy porno – w „Let’s talk about it” znajdziecie totalnie wszystko.

Przykładowo jeden z rozdziałów zawiera wszystkie informacje o płci, płci kulturowej i jej rodzajach, tożsamości płciowej, ekspresji płciowej, orientacji seksualnej i również jej rodzajach. Podjęty jest także temat zaimków – tutaj ważne jest to, że autorzy uświadamiają, dlaczego istotne jest ich stosowanie, a także podpowiadają, w jaki sposób dowiedzieć się, jakich zaimków ktoś używa.

Podobał mi się również rozdział poświęcony wszelkiego rodzaju zabezpieczaniu się podczas aktywności seksualnych. Poruszony został wątek antykoncepcji (rodzaje, skuteczność, opis co i jak w kwestii stosowania, a do tego schematyczne obrazki, jak wszystko wygląda), ale również infekcji, zapobiegania, ochrony. Podkreślany był fakt, że antykoncepcja nie chroni przed infekcjami.

Świetne jest to, że podczas czytania nie musimy zadawać pytań – nie zdążymy ich ułożyć w głowie, a już otrzymujemy odpowiedzi. Niektóre kwestie mogą ludziom się mieszać, nie tylko ludziom młodym oczywiście, a więc dobrze, że autorzy wielokrotnie podkreślają ważne kwestie.

Jeśli chodzi o te podkreślenia istotnych tematów, to autorzy skupiają się na tym, aby uświadomić, jak ważne są pierwsze i regularne badania, a także zrozumienie i poznanie własnego ciała. Autorzy podeszli bardzo profesjonalnie do anatomii, opisania narządów, ich funkcji i znaczenia. Nie dość, że wszystko zostało opisane logicznie, to jeszcze przedstawione na łatwych do analizy obrazkach. I nie, nie jest to w jakikolwiek sposób infantylne. Jest to potrzebne.

Autorzy skupili się również na tym, aby uświadomić czytelników, uspokoić, przekonać, że pewne zachowania są zupełnie normalne. Wielokrotnie podejmowany jest wątek poszanowania granic, istoty rozmów w każdej relacji, szacunku wobec innych i względem siebie, a także braku sensu porównywania się do innych, ponieważ każdy z nas jest pod wieloma aspektami podobny, a jednak tak zupełnie różny.

W książce znajdują się na przykład pytania, na które odpowiadając, możemy określić, czy stosujemy przemoc, albo czy ktoś ją stosuje wobec nas. Niekiedy nie jest to aż tak proste do określenia. Pytania pomocnicze pozwolą poukładać sobie sytuację w głowie.

Według mnie, strzałem w dziesiątkę było również to, że tak naprawdę nie jesteśmy zasypywani jakąś wiedzą, nie wiadomo skąd i dlaczego. Nie ma tutaj cytatów nie wiadomo jakich uczonych, nie ma trudnych do ogarnięcia definicji. Postaci w komiksie często nie wiedzą czegoś, po czym pytają drugą osobę, a ta odpowiada im na pytania, przybliża cały temat. Pokazuje to fakt, iż normalnym jest, że nie wszystko wiemy. Zawsze możemy się dowiedzieć, a i po to jest ta książka.

„Let’s talk about it” to książka dla osób w każdym wieku, choć polecana jest jednak dla czytelników powyżej 15 lat. Jeśli zastanawiacie się, czy na pewno wszystko wiecie w temacie, albo chcecie utrwalić i uporządkować sobie jakieś tematy, to sięgnijcie po ten świetnie wydany komiks. Tutaj nie ma żadnych tematów tabu, tutaj nie ma ograniczeń. Jak najbardziej polecam.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

Moja ocena:

Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Let’s Talk About It
Let’s Talk About It
Erika Moen, Matthew Nolan
6.5/10

Porozmawiajmy o seksie bez tabu! Otwarty na różnorodność i szczery poradnik w formie powieści graficznej – o płci, orientacji seksualnej, wyrażaniu zgody na seks i bezpieczeństwie, gdy ktoś się n...

Komentarze
Let’s Talk About It
Let’s Talk About It
Erika Moen, Matthew Nolan
6.5/10
Porozmawiajmy o seksie bez tabu! Otwarty na różnorodność i szczery poradnik w formie powieści graficznej – o płci, orientacji seksualnej, wyrażaniu zgody na seks i bezpieczeństwie, gdy ktoś się n...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @lunka.bookstagram

Two for Joy. Stowarzyszenie srok.
Two for joy

„Stowarzyszenie srok: Two for joy” to książka autorstwa Amy McCulloch i Zoe Sugg wydana przez Wydawnictwo Insignis. Jest to drugi tom dylogii [współpraca]. Ocena: 8/10 ...

Recenzja książki Two for Joy. Stowarzyszenie srok.
Stowarzyszenie Srok. Jedna to smutek...
One for sorrow

„Stowarzyszenie srok: One for sorrow” to książka autorstwa Amy McCulloch i Zoe Sugg wydana przez Wydawnictwo Insignis. Jest to pierwszy tom dylogii. [współpraca]. Ocena...

Recenzja książki Stowarzyszenie Srok. Jedna to smutek...

Nowe recenzje

Cieniobójcy
I o to chodzi!
@Aleksandra_99:

Czy debiut, na dodatek fantastyka to dobry pomysł? Coraz więcej książek przekonuje mnie, że tak! Mateusz Żuchowski w ks...

Recenzja książki Cieniobójcy
13 miesięcy
13 miesięcy
@karolinabob...:

Nie chciałam cię zdenerwować czy wykorzystać – odpieram cicho, odwracając wzrok. – Chciałam… – Kręcę głową. – Nieważne,...

Recenzja książki 13 miesięcy
Węzły mentalne
Jak się z nich uwolnić?
@emol:

Bernardo Stamateas jest psychoterapeutą i psychologiem zajmującym się relacjami międzyludzkimi. Jego poradniki pomagają...

Recenzja książki Węzły mentalne
© 2007 - 2024 nakanapie.pl