Orient recenzja

Maciej Siembieda - Orient.

Autor: @nowika1 ·2 minuty
2023-12-21
Za każdym razem, kiedy sięgam po kolejną powieść Macieja Siembiedy, wiem, że czeka mnie ekscytująca przygoda pełna historycznych smaczków, mocno doprawionych wyobraźnią autora.
Seria z Jakubem Kanią to gwarancja wyśmienitej lektury.
Każda książka z tej serii to oddzielna przygoda i można ją czytać niezależnie. Jednak zachęcam do sięgnięcia i po inne tytuły autora. Gwarantuję, że po przeczytaniu jednego, będziecie chcieli więcej.

Jakub Kania na dobre pożegnał się z IPN-em.
Obecnie pracuje dla międzynarodowego towarzystwa ubezpieczeniowego jako ekspert od bezpieczeństwa.
Kania to prawilny i inteligentny gość, doskonale odnajduje się w nowej roli.
Jednak zadanie, które zostanie mu powierzone zaprowadzi go na zupełnie nowe tereny, a intryga, w którą się wplącze okaże się dość niebezpieczną misją.
Zadaniem Jakuba będzie odszukanie pociągu, który rozpłynął się we mgle w pierwszej dekadzie lat 2000. Brak przedmiotu ubezpieczenia naraża firmę na ogromne straty.
A to nie byle jaki pociąg, to najsłynniejszy pociąg świata- Orient Express.
Ten luksusowy pociąg kursował na trasie Paryż- Stambuł. Pierwszy kurs odbył się w 1883 roku.
Ekskluzywymi i z przepychem wyposażonymi wagonami podróżowali bogaci przedsiębiorcy, dyplomaci i arystokraci, a jego złota era przypadała na lata 30. XX wieku.
Co najciekawsze, Orient Express ma polskie wątki😉.
Odszukanie słynnego pociągu to zadanie idealnie skrojone dla Jakuba Kani. Naszego polskiego, z przymrużeniem oka😉, Indiana Jonesa.
Pierwsze tropy prowadzą do Szanghaju i prywatnego muzeum kolejnictwa Chen Rao, jednego z najpotężniejszych ludzi w Chinach, któremu podlega "Laufer" boss Czarnego Państwa, triady działającej pod ochroną partii i policji. "Laufer" zajmuje się sprawami, którymi władzy nie wypada się zajmować.
Kania nie zdaje sobie sprawy w co się pakuje i, co sobie bierze na barki, bo nie tylko chińska mafia ma go na oku, ale i polskie służby specjalne.

Akcja powieści dzieje się współcześnie, tym razem autor odchodzi od podwójnego planu czasowego. Za to fabuła toczy się w trzech różnych środowiskach.
Jest Jakub Kania w nowej roli, chińska mafia i środowisko złomiarzy, na której czele stoi Heniek - Pająk.
Pan Heniek to niesłychanie ciekawa postać, poczciwiec z zezowatym szczęściem, któremu marzy się fortuna. Jest to bohater, którego nie sposób nie obdarzyć sympatią. Fenomenalna kreacja.
Ciekawe są wątki chińskiej mafii działającej na terenie Polski. Na ten temat trochę sobie poczytałam w niezależnych źródłach.
Jeśli chodzi o żelaznego bohatera tej powieści, czyli Orient Express musiał się pojawić wątek najsłynniejszej brytyjskiej królowej kryminałów, czyli Agathy Christie. To fajna idea z zaskakującym zwrotem akcji.
W powieściach Siembiedy często pojawiają się motyw zdrady i zemsty, i tu tego nie zabraknie.
Jest przygoda, jest sensacja, filmowa fikcja, w którą wplecione są fakty. Ale autor porusza też ważny problem społeczny. Wieloletnia życiowa partnerka Kani, Kasia, zmaga się z depresją. Wątek nie jest przytłaczający, ale wyraźnie zarysowany i myślę, że wielu czytelników to doceni.

Oczywiście podczas lektury nie sposób nie robić własnego researchu. Ja mam przy tym niezłą zabawę i zawsze znajdzie się coś, co mnie zaskoczy i zaciekawi.
"Orient" to doskonała rozrywka, po którą sięgam bez wahania. Panie Macieju - wielkie dzięki za kolejną świetną książkę i niezwykłą przygodę, która zasiewa we mnie ziarno ciekawości i chęć pogłębiania wiedzy oraz rozkładania faktów, które pojawiają się na kartach powieści, na czynniki pierwsze.
Rewelacja👍.Polecam😊.

Data przeczytania: 2023-12-12

Maciej Siembieda
8.2/10
Cykl: Jakub Kania, tom 6

Nowe, zdumiewające śledztwo Jakuba Kani zaprowadzi go do Chin – państwa wielkich pieniędzy i ambicji, wielkiej mafii i... wielkich zagadek W Terespolu przed kolekturą lotto omdlewa człowiek, a z je...

Maciej Siembieda
8.2/10
Cykl: Jakub Kania, tom 6

Pozostałe recenzje @nowika1

Kolekcjoner strzał
Kolekcjoner strzał - thrillery z Patagonii.

"Kolekcjoner strzał" nigdy nie trafiłby w moje ręce, gdyby nie Pan Piotr Jarco i jego Autornia. Pan Piotr z pasją i zaangażowaniem tłumaczy i publikuje powieści niezależ...

Recenzja książki Kolekcjoner strzał
Żółć
Kolory zła - żółć.

Żółć. Kolor żółty kojarzy się z ciepłem i słońcem, przez co naturalnie wywołuje pozytywne emocje. Ale żółć ma również znaczenie opozycyjne - zdradę, wrogość i bezwstyd. ...

Recenzja książki Żółć

Zbrodnia przed północą
Zbrodnia przed północą
@gabi_feliksik:

Uwielbiam książki, których akcja dzieje się w małych miasteczkach, skrywających swoje tajemnice, a Wy? Też na pewno się...

Recenzja książki Zbrodnia przed północą
Fabryka szpiegów
Uśpione zagrożenie
@deana:

Lato 2022 roku. Wojna w Ukrainie trwa a amerykański wywiad podsuwa dziennikarzowi Rafałowi Terleckiemu niepokojące info...

Recenzja książki Fabryka szpiegów
Ulotny zapach czereśni
Ta chwila...
@Spizarnia_k...:

"Kiedy jest ci dobrze, powinnaś siedzieć cicho i nie mówić o tym światu, bo ki diabeł ci to szczęście zabierze." Ws...

Recenzja książki Ulotny zapach czereśni