Otwierać, milicja! O powieści kryminalnej w PRL recenzja

Milicja pisze kryminały....

WYBÓR REDAKCJI TYLKO U NAS
Autor: @Vernau ·2 minuty
2022-06-25
Z czym kojarzy się większości z nas kryminał milicyjny ?
Zapewne z serialem "O7 zgłoś się" i polskim James Bondem, czyli porucznikiem Sławkiem Borewiczem, w którego wcielał się niezapomniany Bronisław Cieślak.

Dorota Skotarczak w książce "Otwierać milicja" zabiera nas do świata kryminału w czasach PRL-u. Jak pisze w wstępie, książkę z zakresu historii literatury, napisała językiem łatwym i przystępnym. I tak też, się czyta tę książkę.

Starsi czytelnicy interesujący się polską powieścią sensacyjną, przypomną sobie dawne czasy, a młodsi mogą ją np. wykorzystać do napisania jakiejś pracy na studiach.

Cyt.: "Za powieść milicyjną uznać można więc powieści kryminalne polskich autorów, pisane w okresie PRL, od połowy lat pięćdziesiątych do 1989 roku i osadzone w jej realiach.

Dorota Skotarczak opisuje kilka ciekawych historii na temat powstawania powieści sensacyjnych. Okazuje się, że w ramach ówczesnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i istniejącego w nim Wydziału Prasowego istniał specjalny zespół "recenzentów milicyjnych". Jego zadaniem było czytanie kryminałów i opiniowanie, co jest niezgodne z pracą śledczych. Mieli również służyć radą i pomocą pisarzom.

Inna ciekawa historia, to czasy socrealizmu, które również odbiły się na powieści kryminalnej cyt.: "Rozpoczęto też akcję oczyszczania bibliotek z książek "złych, wrogich ustrojowi ludowemu i społecznie szkodliwych". Coraz więcej książek padało ofiarą "czystek", a ostatecznie rozprawiono się z "niesłusznymi" księgozbiorami w maju 1952 roku. Okazuje się, że na liście zakazanych autorów kryminalnych, poza polskimi, znaleźli się też zagraniczni pisarze m.in. Agata Christie.

Ponieważ nie można było dostać kryminałów, ani w bibliotece, ani w księgarniach, czytano je potajemnie, na prywatnych spotkaniach.

No, cóż pomysły, żeby nakazywać ludziom czytać książki jedynie słusznie ideologicznie lubią wracać w naszej historii.

Autorka wspomina również o filmach i serialach, które powstawały na podstawie powieści milicyjnych.

Starsi czytelnicy pewnie pamiętają teatry sensacji "Kobra" pokazywane w telewizji, w czwartkowe wieczory.

Na podstawie ówczesnych kryminałów powstawały w latach sześcdziesiątych i siedemdziesiątych filmy, które można znaleźć na youtubie. Należą do nich np. "Złote koło" z kapitanem Budnym, czy "Lekarstwo na miłość" z Kaliną Jędrusik i Andrzejem Łapickim, który powstał na podstawie powieści Joanny Chmielewskiej "Klin".

Warto tu również wspomnieć o najpoczytniejszym kryminale PRL, książce - "Zły" Leopolda Tyrmanda.

Czasy PRL dawno się skończyły. Oczywiście żyją jeszcze pokolenia, które pamiętają tamten okres. Dla młodszych czytelników, to tylko wydarzenia z podręczników do historii.

Milicji już nie ma, więc nie może pisać milicyjnych kryminałów. Ale ten gatunek literacki ma się bardzo dobrze.

Powieści sensacyjne w klimacie PRL-u tworzą współcześni autorzy i co ciekawe cieszą się one dużą popularnością. Wystarczy tu wspomnieć cykl "Milicjanci z Poznania" Ryszarda Ćwirleja, czy mniej znane książki Tadeusza Cegielskiego, dziejące się w latach pięćdziesiątych z cyklu "Wirski i Kowadło", gdzie śledztwa prowadzi oficer MO Ryszard Wirski, przedwojenny policjant.

I oczywiście warto jeszcze przeczytać cykl "Mecenas Zuzanna Lewandowska" Jacka Ostrowskiego. Można powiedzieć, że główna bohaterka, to adwokat Chyłka z serii Remigiusza Mroza, tylko kilkadziesiąt lat wcześniej.

PRL już nie ma, czasy się zmieniły, a kryminał milicyjny dalej się pisze...

Data przeczytania: 2022-06-25

Dorota Skotarczak
Seria: Dziennikarze - Twórcy - Naukowcy

Historia powieści kryminalnej w Polsce Ludowej zdaje się wciągać bardziej niż niejeden kryminał napisany w komunistycznym czterdziestopięcioleciu. Były lata, gdy obowiązywał zakaz publikacji utworów t...

@jatymyoni · prawie 2 lata temu
Jako dziecko mogłam zobaczyć tylko czołówkę "Kobry" i iść spać. Po latach jednak obejrzałam część tych sztuk i pod względem aktorskim były genialne. "Kobra" to były głównie adaptacje zachodnich powieści kryminalnych.
@Vernau
@Vernau · prawie 2 lata temu
W ogóle teatr telewizji był na wysokim poziomie w tamtych czasach. Kto jeszcze pamięta teatr telewizji w poniedziałek ?
Czy choćby film "Lekartswo na miłość", do obejrzenia na youtubie, nadal fajnie się ogląda.
@OutLet · prawie 2 lata temu
Ja pamiętam i Kobrę, i Teatr Telewizji w poniedziałek. :) Ale tego filmu nie kojarzę.
@jatymyoni · prawie 2 lata temu
Teatr Telewizji był wspaniały. Mieszkam w małym mieście i tylko dzięki Teatrowi Telewizji mogłam poznać całą klasykę polską i światową. Teatr Telewizji to były pierwszy program, który moglam oglądać po 20 godzinie.
@OutLet · prawie 2 lata temu
Ja najbardziej z Teatru Telewizji pamiętam Arszenik i stare koronki oraz Moralność pani Dulskiej... Co do tego drugiego nie jestem pewna, czy to Teatr TVP. Ale chyba tak.
@jatymyoni · prawie 2 lata temu
PrzedstawienieArszenik i stare koronki z Ireną Kwiatkowską i Barbarą Ludwiżanką było wspaniałe.
No, prześwietne! :)
@Asamitt
@Asamitt · prawie 2 lata temu
Głownie przyrodnicze oglądałam, ale Teatr telewizji w poniedziałek i Kobra w czwartek zostały wynegocjowane:D
@Vernau
@Vernau · prawie 2 lata temu
@LetMeRead
Lekki sensacyjny film, wart obejrzenia, no i oczywiście piękni i młodzi: Kalina Jędrusik i Andrzej Łapicki,
@Meszuge
@Meszuge · prawie 2 lata temu
Zdjęcia z publicznego palenia książek o Harrym Potterze (i nie tylko tych) widziałem stosunkowo niedawno. Tak, to polska "impreza" była.
Dorota Skotarczak
Seria: Dziennikarze - Twórcy - Naukowcy

Pozostałe recenzje @Vernau

Dlaczego zebry nie mają wrzodów?
Raz, dwa, trzy – znikasz ty !

Raz, dwa, trzy – znikasz ty - któż nie chciałby wypowiedzieć takiego zaklęcia, żeby stres zniknął z naszego życia. Skutki stresu odbijają się na naszym zdrowiu, o ty...

Recenzja książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów?
Złodzieje koni
Poranione życia...

Cyt.: "- Baranie, do niczego w życiu nie dojdziesz, ty kaleko, łamago jeden - krzyczał, kiedy coś nie szło po jego myśli. Podnosił rękę, otwierał dłoń, a któregoś razu z...

Recenzja książki Złodzieje koni

Nasze światy
Fascynująca przygoda w wielu wymiarach

"Nasze światy" to fascynująca podróż przez niezwykłe wymiary, gdzie każdy krok to nowe odkrycie, a każdy zakręt skrywa ...

Recenzja książki Nasze światy
Narzeczona bez zobowiązań
Zagubione dusze
@jagodabuch:

"Narzeczona bez zobowiązań" autorstwa Eweliny C. Lisowskiej to romans historyczny, który przenosi czytelnika w drugą po...

Recenzja książki Narzeczona bez zobowiązań
Księgarenka na Miłosnej
Ukojenie po ciężkim tygodniu
@mariola1995.95:

“Księgarenka na Miłosnej” jest uroczą powieścią obyczajową osadzoną w czasach współczesnych. Trzydziestoletnia Aleksan...

Recenzja książki Księgarenka na Miłosnej