Recenzja książki Most Ikara

Most Ikara

Autor: @paulaczyta ·3 minuty
2021-05-18 Skomentuj Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Bardzo ciekawy, metaforczny tytuł i mroczna, klimatyczna, pasująca co niego okładka. Ikar stanowi symbol dążenia do realizacji własnych celów, wbrew naturalnemu porządkowi. To odwaga w podążani drogą marzeń, nawet wbrew temu co mówią inni. Ale jest to także nadmierna ambicją, która czasem może doprowadzić do katastrofalnych skutków, co znamy i pamiętam z mitu o Ikarze i Deadalu. Urzeczony wolnością Ikar leciał zbyt wysoko słońca, które roztopiło wosk na jego skrzydłach i runął do morza.

Lubicie nawiązania do mitologii? Ja bardzo. Są takie ciekawe, metaforyczne, mitologoe grecką znam najlepiej i miło, że nadal jest żywa w myślach autorów którzy się nią inspirują.

Główny bohater Antek, wychował się w tradycyjnej, katolickiej rodzinie, gdzie od pokoleń panuje patriarchat. Przez lata zakladał maskę, ale już ma dość udawania i nie chce żyć w narzuconej mu przez rodzinę roli.

Ciężko bywa sprostać wymaganiom innych, szczególnie gdy wartości i poglądy wyznawane przez rodziców i dzieci różnią się od siebie. Konflikty pokoleniowa to w zasadzie już tradycyjny problem, który dotyczy każdej rodziny. Rodzice choć kochają i dbają, nie zawsze rozumieją świat dorastających dzieci, ranią ich narzucając swoje racje.

Antek chce uciec od przeszłości i zawalczyć o marzenia. Ta droga prowadzi go do samej stolicy, do Warszawy. Duże miasto może zachwycić, oczarować swoimi możliwościami, światłami, sławą, przepychem. Tam wszysfko wydaje się większe i szybsze, intensywniejsze i łatwiejsze. Czy takie jest? Duże miasto może także przytłoczyć. Fascynujące, namiętne relacje mogą być także niebezpieczne. Patrzenie różowymi okularami na świat i rzucenie się w wir wolności moze być upajające, nie tylko przyjemne, ale i odbierające logiczne myślenie.

"Ile jesteś w stanie zapłacić, aby poznać smak wolności"?

Mitologiczny Ikar pragnął wolności, lecz zachwyt nad nią odebrał mu uważne myślenie i upadł. Antek także pragnął wolności, a ta, która dała mu Warszawy upoiła go, zachwyciła, ale także zraniła.

Czy Antek skończy jak Ikar? Czy marzenia i ambicje sprowadzą na niego upadek, czy jednak wyłamie się z tego schematu?

To nie jest abstrakcyjna powieść, rozterki Antka, porównania do Ikara, marzenia, ambicją i wolność, to wszystko dotyczy każdego z nas. Każdy z nas dorasta, zmienia się i chce poznać nowy, wielki, szalony świat. Pragniemy wolności, niezależności. Po drodze popełniamy błędy, śmiejemy się, płaczemy, cieszymy i cierpimy. To właśnie jest życie. To życie Antka, z którym możemy się utożsamiać.

Mamy tu naprawdę wiele wątków, takich z codziennego życia jak na przykład randkowanie w internecie, czy brak akceptacji. Niezrozumienie przez rodziców może być bardzo bolesne. Antek jest odrzucany przez swoją orientację i to przykre, jak wiele osób takich jak on przechodzi przez to samo w domu. Miłość, przede wszystkim ta rodzicielska powinna być ponad podziałami.
Dzięki tej realności możemy wczuć się w przygody Antka i przy okazji zainspirować się, znaleźć odpowodzi na nasze własne pytania.

W życiu Antka mamy wiele cierpienia, spowodowanego przez potrzebę bliskości. Jak to się mówi, samotnego serce zbliża się do każdego, kto okaże choć trochę zainteresowania, w nie zawsze jest to dobre, czy prawdziwe.

To wyjątkowa książka o życiu, o trudzie życia, bolesnej nauce o własnych błędach, konsekwencjach, porażkach, ambicjach, wychodzeniu poza schematy, modele wychowania. To także powieść o tym, czego każdy z nas pragnie, o miłości, przyjaźni marzeniach.

Książka jest naprawdę obszerna, jednak styl jest lekki i przyjemny, dzięki czemu czytanie nie dłuży się, a jest bardzo ciekawe. Zrobiła na mnie wrażenie, dała do myślenia, wzruszyła, zaszokowała. Napewno na długo ją zapamiętam i już teraz bardzo ją wam polecam.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-05-17

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Most Ikara
Most Ikara
Paweł Nowak
8.9/10
Antek coraz wyraźniej odczuwa, że zbliża się moment, w którym będzie musiał zawalczyć o siebie. Wychowywany w tradycyjnej katolickiej rodzinie, gdzie od pokoleń panuje patriarchat, doskonale zdaje so...
Komentarze
Most Ikara
Most Ikara
Paweł Nowak
8.9/10
Antek coraz wyraźniej odczuwa, że zbliża się moment, w którym będzie musiał zawalczyć o siebie. Wychowywany w tradycyjnej katolickiej rodzinie, gdzie od pokoleń panuje patriarchat, doskonale zdaje so...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

„Czasem człowiek musi przeżyć w środku dnia Ikara lot (…), do swych gwiazd wyśniony lot”* Emocjonalna, bezkompromisowa, bezpruderyjna, szczera, wzruszająca, smutna, pełna dramaturgii. Momentami d...

@landrynkowa @landrynkowa

Mityczny Ikar to od wieków uosobienie walki o marzenia, realizacji głęboko skrywanych pragnień. To również symbol młodzieńczego entuzjazmu oraz wiary we własne możliwości. Bohater nieustannie tęskni ...

@sylwiacegiela @sylwiacegiela

Pozostałe recenzje @paulaczyta

Zagubiona miłość
Zagubiona Miłość

Szukacie przyjemnego, ciekawego romansu? Mam tutaj dla was mój patronat, świetna książkę z przepiękną okladka. "Kiedy myślisz, że to już koniec, los zawsze daje ci szan...

Recenzja książki Zagubiona miłość
Chcę, żebyś wiedział
Chcę, żebyś wiedział

Droga do miłości bywa śmiertelnie niebezpieczna Dziś przychodzę do was z recenzją patronacka wyjątkowej książki. Na początku intryguje nas okładka, taka świeżo zielonwz...

Recenzja książki Chcę, żebyś wiedział

Nowe recenzje

Zapach pożądania
Zapach pożądania
@marta.boniecka:

“Zapach pożądania“ Trwa już przedsprzedaż drugiego tomu serii Nienasyceni debiutującej Moniki Nawary. Pierwszy tom ...

Recenzja książki Zapach pożądania
Kank
Wspaniała lektura!
@sxhxixtxtxy:

Pan Konrad jest jedynym godnym uwagi pisarzem przełomu XX i XXI wieku. Pan Konrad jest jedynym godnym uwagi pisarzem pr...

Recenzja książki Kank
Ratownik. Głębia namiętności. Faceci do wynajęcia. Tom 7
Ratownik. Głębia namiętności
@marta.boniecka:

“Ratownik. Głębia namiętności“ Lubicie poruszające książki, pełne emocji i takie, które zapadają w pamięć na długo?...

Recenzja książki Ratownik. Głębia namiętności. Faceci do wynajęcia. Tom 7
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl